Rośliny sadownicze przezimowały w sezonie 2019/2020 na ogół dobrze. Zima była łagodna i bezśnieżna. Do połowy marca nie zanotowano znaczących strat.
W bieżącym roku obserwowano nieco wcześniejsze ruszenie wegetacji drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. Od połowy marca odnotowano jednak znaczne spadki temperatury nocą (dochodzące do -10 stopni C), które przyczyniły się do spowolnienia wegetacji w sadach.
W niektórych rejonach zaobserwowano nawet uszkodzenia zawiązków kwiatów (zwłaszcza na plantacjach brzoskwiń, moreli, niektórych odmian czereśni, borówki wysokiej oraz malin).
Z powodu marcowych przymrozków uszkodzeniu uległy też niektóre plantacje truskawek.
Podobnie jak w roku ubiegłym, wiele plantacji truskawek zostało przykrytych folią w celu przyspieszenia ich rozwoju. Zagrożeniem dla truskawek może być brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie. Na niewystarczające uwilgotnienie gleby narażone są też inne gatunki roślin jagodowych, a dopiero w dalszej kolejności drzewa owocowe.
Gatunki drzew owocowych, które zwykle najwcześniej rozpoczynają kwitnienie (brzoskwinie, morele) w bieżącym sezonie zaczęły kwitnąć lokalnie w pierwszej dekadzie kwietnia, lecz występujące w tym czasie przymrozki na niektórych plantacjach spowodowały przemarznięcia kwiatów. Od końca drugiej dekady kwietnia, rozpoczęło się kwitnienie pozostałych gatunków drzew owocowych, przy czym pogoda sprzyjała oblotowi pszczół.
Przebieg warunków pogodowych, a zwłaszcza opady będą miały decydujący wpływ na dalszą wegetację upraw rolnych i ogrodniczych.
- źródło: GUS
Najnowsze komentarze