Podobnie jak przed rokiem, łagodny przebieg zimy w sezonie 2022/23 umożliwił roślinom sadowniczym zachowanie dobrej kondycji. Stopniowy spadek temperatury powietrza pod koniec 2022 r. stwarzał dogodne warunki do wejścia w stan spoczynku zimowego. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu występujące od października do lutego pozytywnie wpłynęły na stan zasobów wód gruntowych. Relatywnie wysokie temperatury powietrza utrzymujące się w trakcie tego okresu i jedynie sporadycznie występujące krótkotrwałe przymrozki nie spowodowały strat mrozowych. Korzystne warunki atmosferyczne w styczniu i lutym w wielu regionach kraju przyczyniły się do pobudzenia roślin.
Pogorszenie warunków pogodowych w marcu i na początku kwietnia spowolniło ich rozwój, lecz jednocześnie pozwoliło zabezpieczyć pąki kwiatowe przed przemarznięciem w kolejnych tygodniach. Czynnikiem pozytywnie wpływającym na kondycję drzew i krzewów w tym czasie były liczne opady deszczu notowane w wielu regionach kraju. Z drugiej strony nie były to warunki sprzyjające prowadzeniu zabiegów ochronnych przed chorobami grzybowymi.
Mimo braku okrywy śnieżnej nie odnotowano strat ani uszkodzeń mrozowych na plantacjach krzewów owocowych. Ich rozwój został jednak nieznacznie spowolniony niskimi temperaturami powietrza w marcu i na początku kwietnia. Szkód wywołanych przymrozkami nie stwierdzono także na plantacjach truskawek. Z powodu niskich temperatur powietrza rozwój tych roślin na początku okresu wegetacyjnego był jednak ograniczony. Nieznacznie wolniej rozwijają się także truskawki uprawiane pod folią.
- źródło: GUS
Najnowsze komentarze