Jak informuje GUS zbiory owoców z drzew ocenia się więc na poziomie zbliżonym do przewidywanego w pierwszym szacunku, tj. na ok. 3,4 mln ton (o blisko 25% mniej od rekordowej produkcji roku poprzedniego). Dalszy przebieg warunków pogodowych może mieć jednak wpływ na ostateczną wysokość zbiorów jabłek, gruszek i śliwek. [czytaj wpis: GUS: Wstępny szacunek zbiorów owoców z drzew w 2019 r. >>>]
W bieżącym sezonie przewiduje się znacznie niższe plonowanie większości gatunków owoców z drzew i krzewów owocowych w porównaniu z rekordowym owocowaniem w poprzednim roku. Złożyło się na to kilka przyczyn: wiosenne przymrozki (jakie wystąpiły na wielu plantacjach w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców), przedłużająca się susza oraz przesilenie drzew owocowaniem w poprzednim rekordowym sezonie. Straty w plonowaniu zostały nieco zniwelowane wejściem w okres pełnego owocowania wielu młodych, bardziej plennych plantacji. Od czasu wstępnego szacunku nie zanotowano czynników, które w istotny sposób wpłynęłyby na zmianę prognozowanej w lipcu wielkości produkcji owoców z drzew; niewielka poprawa uwilgotnienia gleby nie miała większego znaczenia.
Zbiory jabłek
Na obecnym etapie (podobnie jak w poprzednim szacunku) zbiory z sadów jabłoniowych zostały ocenione na ok. 3 mln t (o ok. 25% mniej od rekordowej produkcji roku poprzedniego) - podaje GUS.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Grusze, wiśnie, czereśnie, śliwy, brzoskwinie, morele:
Zbiory gruszek - na ponad 67 tys. t (o ok. 26% mniej niż w roku 2018), natomiast produkcję śliwek nadal szacuje się na 95 tys. t (o ponad 20% mniej niż w sezonie 2018).
Tegoroczne zbiory z sadów wiśniowych zostały ocenione na ok. 154 tys. t (o ok. 23% niżej od ubiegłorocznych), a zbiory czereśni oceniono na ponad. 43 tys. t (o ponad 27% mniej od rekordowej produkcji 2018 r.). Warunki agrometeorologiczne w bieżącym sezonie nie sprzyjały szczególnie dobremu plonowaniu wiśni. Korzystne były natomiast warunki dla owocowania brzoskwiń i moreli, których zbiory w porównaniu z wysoką produkcją z roku 2018, zmniejszyły się nie tak znacznie, jak w przypadku innych gatunków owoców z drzew.
- źródło: GUS
Najnowsze komentarze