Jak informuje GUS na obecnym etapie, zbiory owoców z drzew są oceniane w przedziale pomiędzy 2,6 – 2,8 mln t, tj. na poziomie od ok. 35% do 30% niższym od produkcji roku poprzedniego.
Bieżący sezon jest dla sadownictwa wyjątkowo trudny. Na wielu plantacjach, w czasie kwitnienia drzew owocowych wystąpiły znaczne przymrozki.
Pierwsza fala przymrozków, jaka miała miejsce w drugiej dekadzie kwietnia, była przyczyną bardzo dużych strat w sadach wiśniowych, czereśniowych, morelowych, brzoskwiniowych i gruszowych oraz na plantacjach wczesnych odmian jabłoni; druga fala przymrozków (w końcu pierwszej dekady maja) spowodowała znaczne uszkodzenia w sadach jabłoniowych odmian późniejszych. Jednocześnie w wielu rejonach kraju warunki agrometeorologiczne były niekorzystne dla uzyskania dobrej jakości owoców: z jednej strony sprzyjały występowaniu chorób i szkodników, a drugiej utrudniały prawidłową ochronę. Ponadto część sadowników, przewidując bardzo niskie plonowanie na swoich plantacjach - chcąc obniżyć koszty, w ogóle zaniechała oprysków. W wielu rejonach sadowniczych wystąpiły lokalnie także gradobicia.
Obok niższego plonowania, w bieżącym sezonie problemem może być więc także słaba jakość owoców. Z uwagi na wyjątkowo rozległe straty przymrozkowe, szacuje się znaczący spadek zbiorów dla większości gatunków owoców z drzew, a największy dla wiśni i czereśni oraz moreli i brzoskwiń. Uszkodzenia przymrozkowe są zróżnicowane nie tylko w zależności od gatunku, ale także odmiany oraz położenia i wieku plantacji.
Zbiory jabłek:
W sadach jabłoniowych mniejsze straty zanotowano dla odmian: Champion, Gala i Gloster, natomiast największe dla odmiany Idared oraz odmian z grupy Jonagold.
Na niektórych plantacjach straty sięgnęły blisko 100%, jednak w większości zanotowano jedynie zmniejszenie ilości owoców na drzewach. We wrześniu sytuacja w sadach jabłoniowych i tegoroczna produkcja jabłek została oceniona nieco lepiej od przewidywanej w lipcowym szacunku. Na ogół mniejsza liczba owoców na drzewach umożliwiła lepsze ich dorastanie i wyrośniecie. Z drugiej strony notuje się nasilenie występowania chorób fizjologicznych oraz chorób grzybowych. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia dużych strat w przechowywaniu. Gorszej jakości są przede wszystkim jabłka z sadów słabo chronionych – często porażone przez choroby i szkodniki. Duża część zbiorów od razu kierowana jest do przemysłu.
Obecnie szacuje się, że zbiory jabłek, w zależności od dalszych warunków, mogą wynieść 2,4 - 2,6 mln t, tj. średnio o ok. 30% mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Grusze, wiśnie, czereśnie, śliwy, brzoskwinie, morele, orzechy:
Przewiduje się także ponad 25% spadek produkcji gruszek, ich zbiory ocenia się (podobnie jak we wstępnym szacunku) na niespełna 60 tys. t. Według szacunku rzeczoznawców, tegoroczne zbiory wiśni i czereśni były aż o przeszło 60% mniejsze niż w roku ubiegłym, a deszczowa pogoda na wielu plantacjach przyczyniła się do pękania owoców tych gatunków. Produkcja z sadów wiśniowych oszacowana została na ponad 70 tys. t, natomiast z sadów czereśniowych na niewiele ponad 20 tys. t. Na ok. 60 tys. t ocenia się zbiory śliwek, tj. o ponad 40% mniej od produkcji z roku poprzedniego. Łączną produkcję pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) oszacowano na ok. 10 tys. t, tj. o ponad 50% mniej w porównaniu z rokiem poprzednim.
- źródło: GUS
Najnowsze komentarze