Tegoroczne zbiory owoców, zwłaszcza jabłek, przewiduje się na rekordowym poziomie. Pomimo opóźnionego wznowienia wegetacji wiosną oraz na ogół niesprzyjających warunków podczas kwitnienia, drzewa i krzewy w większości dobrze zawiązały owoce, a warunki ich dalszej wegetacji były korzystne. Owoce na ogół dorastały w sprzyjających warunkach termicznych i wilgotnościowych. Lokalnie problemem były uszkodzenia spowodowane gradobiciem. Plon biologiczny większości gatunków w bieżącym roku oceniony został jako bardzo wysoki, lecz z uwagi na uwarunkowania ekonomiczne, np. w przypadku wiśni i porzeczek czarnych, część owoców pozostała niezebrana. Potencjał produkcyjny sadów zwiększa się z roku na rok znacząco, a sprzedaż materiału szkółkarskiego jest wciąż wysoka. Do uprawy wprowadzane są nowe, bardziej plenne odmiany. W okres pełnego owocowania wchodzą nowo założone, intensywne sady, w związku z tym w bieżącym sezonie można przewidywać zdecydowany wzrost zbiorów większości gatunków owoców z drzew, a zwłaszcza jabłek i czereśni. Rekordowa produkcja jabłek może jednak nie zostać w pełni zebrana.
Na obecnym etapie wegetacji zbiory jabłek szacuje się na ponad 3,5 mln ton tj. o ok. 12-15% więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Produkcję gruszek i śliwek ocenia się również na poziomie o ok. 15% wyższym od ubiegłorocznego, tj. zbiory gruszek na ponad 80 tys. t, natomiast zbiory śliwek na ok. 110 tys. t. Zbiory z sadów wiśniowych szacuje się na ok. 195 tys. t (o blisko 10% wyżej niż w 2015 r.), pomimo pozostawienia na drzewach znacznej ilości owoców. Tegoroczne plonowanie wiśni było wyjątkowo wysokie (wyższe niż szacowane w lipcu), lecz z przyczyn ekonomicznych nie wszystkie owoce zostały zebrane. Produkcję czereśni oszacowano na rekordowym poziomie - zbiory z sadów czereśniowych oceniono na ok. 54 tys. t (wzrost o ok. 11%). Przewiduje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) uzyskane z sadów i poza sadami będą zbliżone do ubiegłorocznych i wyniosą blisko 21 tys. t.
Tegoroczne zbiory owoców z drzew na obecnym etapie ocenia się na ok. 4,0 mln t, tj. na poziomie o ok. 12% wyższym od ubiegłorocznego i nieco wyższym od szacunku wstępnego.
Spośród owoców jagodowych, jedynie dla truskawek przewiduje się spadek produkcji w porównaniu do poprzedniego sezonu zbiorów. Tegoroczne warunki wegetacji były dla truskawek niezbyt korzystne. Wiosną wystąpił brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie, natomiast wysokie temperatury powietrza w czerwcu spowodowały skrócenie okresu zbiorów i obniżenie plonowania truskawek letnich. Według obecnego szacunku rzeczoznawców zbiory truskawek w 2016 r. zostały ocenione na blisko 196 tys. t, tj. o 5% mniej od uzyskanych w roku 2015. Produkcję porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) ocenia się obecnie na ok. 165 tys. t (tj. na poziomie nieco wyższym od ubiegłorocznego). Z powodu niskiej opłacalności zbytu porzeczek czarnych, część owoców tego gatunku nie została zebrana. Tegoroczna produkcja malin jest oceniana, podobnie jak w szacunku wstępnym, na ponad 120 tys. t, tj. o blisko 50% wyżej od bardzo słabej produkcji ubiegłorocznej. Przy sprzyjających warunkach dla zbioru maliny jesiennej możliwe byłoby osiągnięcie wyższych (nawet rekordowych) zbiorów, lecz zaznaczające się symptomy braku dostatecznej ilości wilgoci w glebie zapewne nie pozwolą na osiągniecie takiego wyniku. Produkcję agrestu w bieżącym roku oszacowano na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, tj. na ok. 12 tys. t. Zbiory pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych zostały ocenione na blisko 70 tys. t, to jest o ok. 13% więcej od uzyskanych w roku ubiegłym.
Łączną produkcję zebraną owoców jagodowych szacuje się na niespełna 0,6 mln t, o ok. 10% więcej od produkcji uzyskanej w roku 2015.
źródło: GUS
Najnowsze komentarze