Łączne zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych wyniosły w bieżącym roku 568 tys. t i były o 6,4% niższe od ubiegłorocznych, jednak o blisko 11% wyższe od średnich zbiorów z lat 2006 - 2010. W porównaniu do roku 2013 zanotowano jedynie wzrost produkcji truskawek i malin.
Zbiory truskawek
Do szacunku produkcji truskawek, podobnie jak w latach poprzednich, włączono areał uprawy tego gatunku z ogrodów przydomowych. Łączne zbiory truskawek w bieżącym roku oszacowano na ponad 200 tys. t (tj. o 4,0% więcej od zbiorów 2013 r. i o blisko 9% więcej od średnich zbiorów 2006 – 2010). Warunki podczas owocowania truskawek w bieżącym roku były na ogół dobre, odpowiednia temperatura i dostateczna ilość opadów pozwoliły osiągnąć zadowalające plony. Plonowanie truskawek odmian późnych było także zadowalające, lecz ograniczone nieco przez brak dostatecznej ilości wilgoci.
Zbiory malin
Produkcja malin w bieżącym roku była po raz kolejny w ciągu ostatnich lat bardzo wysoka (o 4,0% wyższa od produkcji roku poprzedniego i aż o ponad 72% od średniej produkcji z lat 2006 – 2010). W bieżącym roku zanotowano korzystne warunki wegetacji zarówno dla malin letnich, jak i jesiennych, chociaż w niektórych rejonach kraju ograniczeniem plonowania dla odmian późniejszych był brak dostatecznej ilości wilgoci. Łączna produkcja malin (letnich i jesiennych) oszacowana została na blisko 126 tys. ton.
Zbiory porzeczek
Tegoroczne zbiory porzeczek ocenia się na niespełna 164 tys. t (o 17,6% mniej niż w 2013 r.), w tym produkcję porzeczek czarnych szacuje się na blisko 125 tys. t (o 19,4% mniej niż w roku ubiegłym). Należy przy tym podkreślić, że powyższy szacunek zbiorów obejmuje całą produkcję, nie tylko towarową, ale także pochodzącą z ogrodów przydomowych i upraw poza sadami. Produkcja porzeczek czarnych w bieżącym roku byłaby znacznie większa, gdyby wszystkie owoce zostały zebrane, jednak, podobnie jak w przypadku wiśni, wielu plantatorów zaniechało zbiorów czarnych porzeczek przeznaczonych do przemysłu z uwagi na niską cenę ich skupu.
Zbiory agrestu
Zbiory agrestu oceniono na poziomie niższym od ubiegłorocznego z powodu ograniczenia powierzchni uprawy tego gatunku oraz słabszego plonowania. Szacuje się, że produkcja agrestu w bieżącym roku wyniosła ok. 13 tys. t i była o 15,8% niższa od ubiegłorocznej oraz o ok. 17% niższa od średniej z lat 2006 – 2010. Areał uprawy agrestu z roku na rok ulega zmniejszeniu.
Zbiory pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych
Łączne zbiory pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych zostały ocenione na ok. 65 tys. t, tj. o 17,8% mniej w porównaniu do roku ubiegłego, lecz o ponad 18% więcej w porównaniu do średniej produkcji z lat 2006 - 2010. Powierzchnia uprawy owoców tej grupy w ostatnich latach systematycznie zwiększa się, głównie poprzez wzrastające zainteresowanie uprawą borówki wysokiej.
źródło: stat.gov.pl
Najnowsze komentarze