W związku z rekordowymi cenami gazu ziemnego, głównego surowca wykorzystywanego przy produkcji w Grupie Azoty S.A., w dniu 22 sierpnia 2022 r. Spółka podjęła decyzję o czasowym zatrzymaniu z dniem 23 sierpnia 2022 roku instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. W wyniku agresji Rosji na Ukrainę, od 24 lutego 2022 r. obserwujemy na europejskich giełdach nadzwyczajne, historycznie wysokie ceny gazu ziemnego. Notowania gazu w okresie ostatniego półrocza wzrosły z poziomu 72 EUR/MWh w dniu 22.02.2022 r., do poziomu 276 EUR/MWh w dniu 22.08.2022 r.
Spółka kontynuuje produkcję katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego.
W trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe, w tym planowany wcześniej, główny remont instalacji Poliamidów.
Należy podkreślić, że Grupa Azoty S.A. utrzymywała dotychczas produkcję na maksymalnych możliwych mocach, nawet w obliczu znaczących ograniczeń lub całkowitego wstrzymywania produkcji przez największych europejskich producentów.
W celu utrzymania bezpieczeństwa procesowego instalacji produkcyjnych oraz realizacji zobowiązań dla odbiorców zewnętrznych w zakresie dostaw energii elektrycznej, energii cieplnej i wody pitnej prace będą kontynuować: elektrociepłownia, stacja uzdatniania wody pitnej oraz oczyszczalnie ścieków.
Obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego - pomimo jego dostępności - determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od Spółki i nie była możliwa do przewidzenia.
Spółka stale monitoruje poziom cen wszystkich surowców oraz rentowność procesów produkcyjnych i na tej podstawie będzie podejmowała dalsze decyzje biznesowe.
- źródło: grupaazoty.com
Wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk potwierdził we wtorek na antenie Radiowej Trójki, że Grupa Azoty "ogranicza produkcję" i "w tym czasie zrobi przegląd techniczny", który "i tak trzeba robić", więc "wybiera ten moment, gdy jest najdroższy gaz".
- Może to budzić niepokój rolników, ale ja przypominam, że w tej chwili jeszcze w magazynach Grupy Azoty jest dużo więcej nawozów niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku, więc spokojnie te nawozy będzie można nabywać. Grubo ponad 100 tysięcy ton jest na magazynach, później są jeszcze u dilerów, którzy są autoryzowanymi sprzedawcami Grupy Azoty, więc te nawozy można spokojnie nabywać. Mam nadzieję, że po przeglądach technicznych sytuacja z gazem się uspokoi i wróci produkcja nawozów - powiedział wicepremier.
Dodał, że nawozów "na sezon jesienny wystarczy, natomiast musimy zawsze patrzyć w przyszłość, więc na wiosnę również".
- źródło: tvn24.pl za PAP
Najnowsze komentarze