W najbliższych dniach pogoda może stanowić zagrożenie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali prognozę alarmów, z której wynika, że
we znaki dadzą nam się burze i burze z gradem.
Środa (12.05) może przynieść pogodowe niebezpieczeństwa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, opolskim. Oprócz tego mogą pojawić się alerty przed burzami w województwach lubuskim i wielkopolskim (z wyłączeniem powiatów południowo-wschodnich).
Dziś na wschodzie i w centrum nadal pogodnie. Na zachodzie i krańcach południowych więcej chmur, miejscami deszcz i burze z opadami do ok. 20 mm i porywami do 90 km/h, możliwy grad. Temp. maks. od 21°C do 28°C, na zachodzie od 15°C do 20°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty. pic.twitter.com/szysXVHtIW
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) May 12, 2021
W czwartek (13.05) również może zagrzmieć. Ostrzeżenia przed burzami z gradem mogą obowiązywać w województwach: świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. IMGW planuje tego dnia wydać też żółte alerty przed burzami w województwie opolskim.
W piątek (14.05) alarmy przed burzami z gradem mogą objąć województwa: pomorskie, zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie.
- źródło: tvn24.pl
W środę (12.05) na północy, wschodzie i w centrum ostatni dzień będzie jednocześnie słonecznie i bardzo ciepło, od 19 do 23 stopni. Na zachodzie i południu z biegiem godzin niebo będzie się coraz poważniej chmurzyć.
Po południu i wieczorem rozwiną się chmury burzowe, które przyniosą przelotne deszcze, a miejscami również wyładowania atmosferyczne. Uprzedzamy, że lokalnie zjawiska mogą mieć większe natężenie i mogą stanowić zagrożenie.
Szczegółowe dane dotyczące aktualnej temperatury powietrza i sumy opadów każdy z sadowników może monitorować osobiście, korzystając z naszych stacji meteo tutaj >>>
W trakcie burz w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 2 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
- źródło: twojapogoda.pl
Najnowsze komentarze