W sez. 2022/23 zmniejszyły się możliwości sprzedaży polskich jabłek do Europy Wschodniej (skutek wojny), niemniej nienajlepsze perspektywy stoją przed sprzedażą na ważne rynki pozaeuropejskie.
Według USDA Egipt, który w minionym sezonie był największym odbiorcą jabłek z Polski, w sez. 2022/23 może zanotować spadek importu tych owoców o 28% r/r, co może mieć odczuwalne konsekwencje dla polskiego rynku. Już w pierwszych miesiącach bieżącego sezonu (wrzesień-październik) polski eksport jabłek obniżył się o 26% r/r (za GUS).
Większy wolumen produkcji soków przełoży się dodatnio na ich sprzedaż zagraniczną, choć pierwsze miesiące sez. wykazywały się zmniejszoną dynamiką sprzedaży – eksport w wrz-paź’22 wzrósł o 3,6% r/r po wzroście o 47% r/r w sez. 2021/22. Czynnikiem wspierającym dla polskiego eksportu koncentratu soku jabłkowego jest spadek aktywności Chin w handlu. Dane USDA dla pierwszych miesięcy sez. 2022/23 potwierdzają znaczący spadek dostaw chińskiego soku na rynek amerykański (-40% r/r w okr. wrz-paź’22).
Ceny jabłek deserowych wyższe
Zmiany cen jabłek w kraju mogą odzwierciedlać sytuację różnicy w podaży między rynkiem świeżym a przetwórstwem – wg MRiRW przeciętna cena skupu jabłek deserowych w 3 pierwszych tyg. gru’22 była wyższa 36% r/r, podczas gdy w przetwórstwie ceny odnotowały spadki r/r – por wykres.
Wzrost udziału owoców skierowanych do przetwórstwa oraz podwyższone koszty magazynowania owoców, mimo zmniejszonej sprzedaży eksportowej, mogą mieć odzwierciedlenie w niższych zapasach jabłek (r/r) w kolejnych miesiącach 2023. Utrzymujemy, że w takich uwarunkowaniach możliwy jest wzrost cen jabłek większy od sezonowego wzorca, co może skutkować wzrostem inflacji w kategorii owoce w 2q23.
- źródło: Agro Nawigator
Najnowsze komentarze