Wydaje się, że europejski rynek gruszek znajduje się obecnie w niewielkim impasie.
Belgia: Trudny sezon.
Tegoroczne zbiory gruszek w Belgii okazały się większe niż spodziewało się wielu sadowników i handlowców, co skutkuje dużą ilością owoców w sprzedaży. Co więcej, popyt spada, co oznacza, że na rynku jest dużo gruszki, co obniża ich cenę.
Holandia: Rynek gruszek nie jest zachęcający.
Jak twierdzą holenderscy handlowcy jest wystarczająco dużo gruszki w prawie każdym zakątku Europy i poza nią. Niestety tak wysoka podaż nie przekłada się na atrakcyjne ceny. Dane dotyczące zapasów w Holandii i Belgii na dzień 1 lutego "dają do myślenia". Handel gruszką jest bardzo podzielony, co powoduje, że dostawców jest zbyt wielu w porównaniu z coraz bardziej skoncentrowanymi kupującymi. Jest to zjawisko które nie zostanie rozwiązane w perspektywie średnioterminowej. W żadnym wypadku nie sprzyja to dobrej cenie gruszek.
Włochy: Równowaga podaży i popytu.
We Włoszech gruszki sprzedawane są bez większych problemów. Popyt na owoce nie jest w zbyt wysoki, a zbiory są małe, więc podaż i popyt są dobrze zrównoważyły. Ogólnie ceny gruszek nie są ani wysokie, ani niskie. Pojawiają się pewne obawy, ponieważ gruszki odmiany 'Abate' z Ameryki Południowej pojawią się w Europie w najbliższych tygodniach i mogą stanowić zagrożenie dla pozostałych niesprzedanych włoskich gruszek.
Niemcy: Niski popyt, stabilne ceny.
Dostawy gruszek z Włoch, Holandii i Niemiec zmalały, jednak wciąż jest ich wystarczająco dużo, aby zaspokoić popyt. Handel gruszką jest powolny, chociaż nie ma to tak dużego odzwierciedlenia w cenie gruszek, które są obecnie stabilne.
Hiszpania: Eksport gruszek traci wartość.
Do tej pory był to niezwykle trudny rok dla hiszpańskiej gruszki z problemami jakościowymi spowodowanymi mrozem i bardzo dużą ilością mniejszych owoców. Głównymi rynkami eksportowymi hiszpańskiej gruszki są Włochy, Izrael i Grecja. Jednak Izrael jest w tym roku wystarczająco zaopatrzony w własną krajową gruszkę. Ponadto izraelscy konsumenci wolą większe rozmiary gruszek, których w tym sezonie w Hiszpanii jest wyjątkowo mało. Grecja coraz bardziej koncentruje się teraz na własnej uprawie, co oznacza, że import z Hiszpanii jest zmniejszany. Cypr jest również zaopatrywany w grecką gruszkę w wyniku czego ten rynek zbytu hiszpańskiej gruszki również ulega stopniowej zahamowaniu.
Republika Południowej Afryki: Opóźniony eksport gruszek.
Sezon gruszkowy w RPA spadł o około 6 250 000 kg pod względem eksportu w porównaniu z rokiem ubiegłym. Sezon handlu gruszką zaczął się powoli. Dopiero jedna trzecia eksportowanych gruszek trafiła do Europy. Drugim i trzecim największym odbiorcą gruszek południowoafrykańskich są Bliski Wschód i Rosja. Zebrano już wczesne odmiany gruszek, ale ich ordzawienia spowodowały małe zainteresowanie handlowców i spadek wielkości eksportu. Eksporterze gruszek z RPA twierdzą, że ogólny popyt na najlepsze gruszki jest obecnie dość niski, a ceny nie są zadawalające.
Australia i Nowej Zelandia: Zaniepokojenie brakiem pracowników do zbiorów.
Zbiory gruszek w Australii i Nowej Zelandii powoli się rozpoczynają, ale oba kraje zaniepokojone są brakiem pracowników do zbioru. Ze względu na środki przeciwko koronawirusowi oba rządy hermetycznie zamknęły swoje granice na około rok, zapobiegając w ten sposób przepływowi międzynarodowych pracowników do zbiorów. Może to prowadzić do niższych plonów, ale na dokładne szacunki zbiorów jest jeszcze za wcześnie.
Argentyna: Średnie zbiory, dobry rynek eksportowy.
W Argentynie, zgodnie z oczekiwaniami, rozpoczęły się zbiory gruszek. Szacowane ilości są w przybliżeniu średnie r/r, przy czym opady gradu prawdopodobnie spowodują niewielką redukcję ostatecznych plonów. Krótka fala upałów w styczniu może doprowadzić do problemów z jakością późnych odmian gruszek. Pod względem sprzedaży Rosja i Brazylia to główne rynki eksportowe argentyńskich gruszek, a następnie Europa i Stany Zjednoczone. Większy popyt w Europie w tym sezonie zostanie zaspokojony przez wolumeny, które są zwykle przeznaczone dla Rosji. Ogólnie rzecz biorąc, nadal istnieje wysoki popyt na argentyńskie gruszki na rynku eksportowym, a perspektywy wskazują na to, że trend ten prawdopodobnie utrzyma się przez pozostałą część sezonu.
Chile: Minimalny wpływ opadów.
Niedawne opady deszczu w Chile miały niewielki wpływ na plony gruszek, chociaż były one nieznaczne w porównaniu z sąsiednimi krajami. Producenci gruszek w Chile są obecnie w pełni zbiorów, a wolumeny są eksportowane statkami do wielu miejsc docelowych.
Francja: Rynek gruszek rośnie !
Sezon na francuskie gruszki rozwijał się jak dotychczas zadowalająco. Wolumeny są o około 10 procent wyższe niż w zeszłym roku, a jakość owoców w chłodniach jest również bardzo dobra. Gruszki mają wysoką wartość Brix bez widocznych uszkodzeń skórki. Handlowcy są bardziej niż zadowoleni z przebiegu sprzedaży gruszek. Dodatkowo francuscy konsumenci ponownie polubili gruszki, a ich konsumpcja rośnie. Młodszym konsumentom szczególnie podobają się nowe odmiany gruszek, które pojawiły się na rynku w ostatnich latach. Dlatego są skłonni zapłacić więcej za gruszki. Jak informują, sprzedaż jest na dobrej drodze do pobicia rekordów. Ma to jednak również wadę: w tej chwili nie jest możliwe zaspokojenie całego popytu krajową produkcją.
Ameryka Północna: Mniejsze zbiory, mniejsze gruszki i wysoki poziomy cen.
W tym roku w Ameryce Północnej zbiory gruszek są lekko mniejsze niż w 2019 r. Dodatkowo ten sezon charakteryzuje się przewagą małych owoców dla większości odmian gruszek. W połączeniu z ograniczonymi zbiorami i rosnącym popytem ze strony usług gastronomicznych, które teraz ponownie się uruchamiają (po COVID), prowadzi do bardzo wysokich cen. Średnio cena za opakowanie jest o 3–4 USD wyższa niż w 2019 r. Wszystko to ma związek z ograniczoną podażą, dobrą jakością i większym udziałem owoców o wysokiej wartości Brix i odpowiedniej wielkości dla klienta detalicznego. Co więcej, gruszki odnotowują od 8 do 15 procent rocznego wzrostu w krajowym handlu detalicznym.
Wielka Brytania: Płyną gruszki z RPA.
Wielka Brytania przygotowuje się do rozpoczęcia sezonu na gruszki z RPA. Pierwsze gruszki z Republiki Południowej Afryki są obecnie w drodze i wkrótce będą dostępne w sprzedaży detalicznej. Brexit na razie nie stwarza większych problemów co najwyżej niewielkie opóźnienie w portach. Jest to głównie związane z niedoborem personelu w czasach Covid-19 niż z Brexitem jako takim. Może to jednak prowadzić do kierowania nowych dostaw / kontenerów do innych portów, skutkując wyższymi kosztami transportu dla importera. Aktualne szacunki dotyczące wolumenów dostępnych gruszek na rynku krajowym są nadal w toku, chociaż handlowcy donoszą, że popyt ze strony handlu detalicznego pozostaje wysoki.
Chiny: Szczyt eksportu gruszek spodziewany w marcu.
Popyt na chińskie gruszki pochodzi głównie z Azji Południowo-Wschodniej. Podczas chińskiego Nowego Roku eksport prawie się zatrzymał, ponieważ większość punktów pakowania i innych obiektów była zamknięta. Pierwszy szczyt eksportu spodziewany jest w połowie marca. W Europie pierwsze chińskie gruszki pojawią się dopiero w maju.
źródło: FreshPlaza
Najnowsze komentarze