"Przegląd odmian jabłoni na świecie ze szczególnym uwzględnieniem odmian klubowych. Trendy w nasadzeniach w rożnych regionach świata" tak brzmiał tytuł wykładu jaki przeprowadził Walter Guerra (LVF Laimburg, Południowy Tyrol, Włochy) podczas tegorocznej edycji MTAS-FruitPRO 2018, 14-15 lutego w Warszawie.
Oto pierwsza część naszej relacji dotycząca odmian jabłoni.
Co będzie się działo i co dzieje się z odmianami uprawianymi na świecie między rokiem 2015 a 2025 ?
Jak na wstępie poinformował Walter Guerra
Według Amerykańskiego Instytutu w najbliższych latach spośród odmian standardowych które nie są odmianami klubowymi będzie zwiększać się produkcja odmian tj. Golden Delicious, Gala, Fuji, Jonagored, Honeycrisp oraz ewentualnie Pinova. Natomiast wśród odmian klubowych będą to odmiany tj. Pink Lady, Ambrozja, Jazz czy Kanzi.
Gala – co będzie się działo z odmianą Gala ?
Przypatrzmy się szczególnie odmianie Gala i tym co będzie się z nią działo. W ostatnich latach jest ona masowo, na dużą skalę sadzona w całej Europie jak i na świecie. Przybyło nam bardzo dużo klonów tejże właśnie odmiany.
Jak poinformował Walter Guerra w swoich badaniach które prowadzi jest bardzo dużo odmian klonów Gali.
Które z klonów Gali są na najbardziej obiecujące ?
Zaczniemy od lat 90-tych – tutaj dominowała Royal Gala® i Mitchgla Mondal Gala®. Pod koniec lat 90-tych produkcja Gali przeszła na nowe klony które były bardziej wybarwione, bardziej paskowane tj. Galaxy, Baigent Brookfield®, Gala Schnitzer Schniga®. Natomiast w tej chwili najwięcej w Południowym Tyrolu, we Włoszech sadzi się klonów odmian tj. Simmons Buckeye®, Fendeca, Gala SchniCo, Galaval oraz Gala Schnico Red, Galafab Galastar®, Gala 2013 DarkBaron®, Devil Gala, Bigbucks i Kf576 Dark Ann®. Najbardziej obiecujące dla Południowego Tyrolu z tych odmian to: Simmons Buckeye®, Fendeca, Gala SchnCo oraz Gala Schnico Red i Galafab Galastar® - czyli te odmiany dużo bardziej wybarwione, o ciemnym wybarwieniu
Gala i jej klony są dostępne w sklepach przez cały rok. Jest to możliwe dzięki technologii przedłużającej trwałość tj. np. SmartFresch ale także ze względu na wczesny zbiór dzięki czemu owoce te są mniej narażone na różne patogeny w przypadku odmian zbieranych później.
Gala i jej klony są dostępne na otwartym rynku. W przeciwieństwie do odmian klubowych. Z roku na rok rośnie grupa tych odmian. Są to odmiany których produkcja jest „kontrolowana” czyli kto i w jakiej ilości je uprawia. Odmiany klubowe to np. Ambrosia, Bravo, Evelina, Kiku, Natyra, Pink Lady, Rockit, Yello i wiele innych.
Od wielu lat w różnych ośrodkach czy w stacjach badawczych i instytucjach trwała i nadal trawa hodowla odmian parchoodpornych. Mimo tego, że dużo mówi się o wprowadzaniu tych odmian, mówimy też o zrównoważonym rolnictwie - jeżeli chodzi o produkcję europejską jest to niecałe 5 tys. hektarów. Czyli w dalszym ciągu mimo tego, że te programy odmian parchoodpornych są prowadzone, są bardzo intensywne i dużo się o tym mówi to tak realnie obszar na którym są nasadzenia tych odmian parchoodpornych jest niewielki.
Na rynek wprowadzone zostały w ostatnich latach także odmiany o czerwonym miąższu te najbardziej popularne to: Redlove®, Red Moon® i Kissabel® są to również odmiany parchoodporne. To najbardziej zaawansowane we wprowadzaniu na rynek odmiany jabłek o czerwonym miąższu: Redlove – ponad 100 ha na całym świecie, Red Mon – około 100 ha, Kissabel – została dopiero wprowadzona także brak jeszcze danych rynkowych. Jest to niewątpliwie prawdziwa innowacja którą możemy przedstawić naszym klientom/konsumentom. To jest coś nowego co pojawia się na rynku.
Jak wynika z danych europejskich w krajach Unii Europejskiej zdecydowanie rośnie popularność odmiany Gala (stanowi 14 % europejskiej produkcji), rośnie też udział Jonagoldów (mowa tutaj szczególnie o Red Jonaprince), Szampion, Fuji, Braeburn, Cripps Pink, Jonathan oraz Pinova. Spada natomiast udział odmiany Elstar. Największy udział na rynku europejskim ma jednak odmian Golden Delicious (21 %).
W Europie zwiększa się także produkcja jabłek BIO. Numerem jeden w produkcji BIO jest odmiana Gala.
A jakie jest Państwa zdanie ? Które z w/w odmian mają przyszłość w krajowej produkcji jabłek ?
Najnowsze komentarze