W dniu 31.08.2023r. odbyła się II edycja konferencji sadowniczej, która skupiona była wokół tematów technologii uprawy jabłoni oraz przebiegu sezonu wegetacyjnego 2023 okiem sadników.
Spotkanie łączyło konferencję merytoryczną z pokazami praktycznymi w gospodarstwie sadowniczym!
Podczas części merytorycznej, zadaliśmy sobie pytanie: Czy można zaoszczędzić nie tracąc plonu? Chcąc ukazać, że jest to jak najbardziej możliwe, podczas prelekcji Prezesa firmy Frusto Łukasza Lewandowskiego oraz panelu dyskusyjnego z przedstawicielami firm: Elvita, Agrolok i Frusto, skupiliśmy się na przedstawieniu przemyślanej technologii uprawy oraz na świadomym podejściu do prowadzenia gospodarstwa, które mają prowadzić do wyeliminowania ryzyka niepowodzeń oraz uzyskania jak największych plonów.
Oprócz tematów technologicznych/ merytorycznych, ogromnie ważnym punktem wydarzenia była perspektywa praktyków.
Dlatego do panelu dyskusyjnego dotyczącego przebiegu sezonu zostali zaproszeni sadownicy z różnych regionów polski:
-Pani Anna Brzuszek z miejscowości Mikołajówka, gdzie w głównej mierze zajmuje się uprawą jabłoni oraz czarnej porzeczki.
-Pan Dariusz Łubiński z miejscowości Jadwigów, gdzie prowadzi uprawę jabłoni i czereśni stawiając na produkty ekologiczne.
-Pan Paweł Kazana z miejscowości Marianów k. gdzie oprócz prowadzenia gospodarstwa sadowniczego zajmuje się tworzeniem materiałów poradnikowych dotyczących upraw jabłoni na swój kanał YouTube.
Podczas dyskusji z sadownikami poruszone zostały trzy zagadnienia związane z uprawą, a mianowicie aspekt czynników pogodowych, chorób grzybowych i szkodników, które stwarzają wiele wyzwań podczas sezonu wegetacyjnego.
Celem dyskusji było ukazanie praktycznego podejścia do sadownictwa i radzenia sobie z wyzwaniami, z nim związanymi.
W kolejnej części wydarzenia przenieśliśmy się do gospodarstwa sadowniczego w Brodnicy, prowadzonego przez Pana Krzysztofa Krajewskiego, w którym stawia na nowoczesne technologie uprawy.
W sadzie na uczestników wydarzenia czekały trzy panele tematyczne:
Lustracja sadu,
Panel o coraz popularniejszych produktach biologicznych,
Oraz rozmowa z właścicielem gospodarstwa, który opowiedział o swoich doświadczeniach z perspektywy producenta jabłek.
Stworzona została również strefa relaksu, na której uczestnicy mogli spędzić miło czas wymieniając się swoimi doświadczeniami podczas rozmów w kuluarach, oraz odwiedzić stoiska fim Frusto, Elvita, Biocont oraz FMC.
Na przystanku dotyczącym lustracji sadu, prowadzoną przez Panią Barbarę Błaszczyńską – doradcę ds. sadownictwa w firmie Frusto, wspólnie z uczestnikami sadu dokonano oceny drzew owocowych w celu identyfikacji ich obecnego stanu i skuteczności zastosowanej technologii.
Panel dot. produktów biologicznych prowadziła Pani Iwona Matyjasik - specjalista ds. produktów biologicznych w firmie Elvita. Podczas swojej prelekcji ukazała bardzo istotny w sadach aspekt fitotosanitarność, który ma prowadzić do prawidłowego wzrostu roślin, minimalizując negatywny wpływ patogenów na plon, gdzie naprzeciw wychodzą właśnie produkty biologiczne.
Na ostatnim przystanku Pan Krzysztof Krajewski - właściciel sadu,omówił swój sposób prowadzenia gospodarstwa, wyzwań z nim związanych, czy też planów na przyszłość. Podzielił się swoimi wieloletnimi doświadczeniami, gdzie wywiązało się wiele ciekawych dyskusji między osobami z branży.
Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i liczyło ok 200 uczestników, co daje nam inspiracje i motywację do kolejnych działań.
Najnowsze komentarze