Te zniekształcone liście to czym mogą być spowodowane ?
Nie wykonywałem zabiegu żadnym herbicydem jeszcze.
Te zniekształcone liście to czym mogą być spowodowane ?
Nie wykonywałem zabiegu żadnym herbicydem jeszcze.
Dokładnie tak to jest roztocz aby uniknąć tego w następnym roku z tydzień po skoszeniu zabieg ortusem lub sanmite kiedyś to byl dobry środek tylko nie wien czy jeszcze jest w sprzedaży ale chyba tak
Zapomniałem napisać, że ok tydzień temu wykonałem zabieg ortusem. Jeśli jest taka możliwość to moge potórzyć zabieg tylko muszę chyba poczekać aż się trochę ociepli.
Ortus za słaby nie weźmie. Polecam Sumo lub jego jakis zamiennik lub vertigo.
Ortus sobie nie poradzi ? W tamtym roku go używałem i było wszystko ok. Drogo strasznie wychodzi ten Vertigo nie ukrywam :)
Zniekształcenia liści widoczne na zdjęciach mogą być spowodowane zabużeniami w pobieraniu wapna.
Na trzeciej fotce wyrośnięte zdrowe i normalnej wielkości liście co praktycznie eliminuje roztocza.Mogą to również być uszkodzenia mechaniczne podczas czyszczenia starych liści.
Fakt liście były czyszczone ręcznie grabkami a potem wywożone z plantacji. Tylko, że wcześniej nie zaobserwowałem tych zniekształconych liści więc to raczej nie to.
kolego wiesz dobrze że roztocza jaki przędziorki lubią suchą i ciepłą pogodę ubiegły rok był dla nich idealny j a usiebie wykonałem zabieg ph mam unormowane a są takie miejsca gdzie sadzonka została całkowiecie zatakowana i liść się całkiem nie rozwiną tylko kilka małych zniekształconych liści i gdyby nie młoda sadzonka z rozłogów to wielu miejscach były by puste pola bo z takiej sadzonki już nic nie będzie jak widzę jeden oprysk to zamało w takich warunkach ale i nie każda odmiana jest tak zatkowana dla mnie to roztocz nic innego z drugiej strony gdy czytałem na początku miesiąca w komunikatach a pryskaniu na przędziorka to uznałem to za żart jednak lustracja plantacji potierdziła że trzeba taki oprysk wykonać ten rok zaczą wegetacje dość wcześnie wszystki idzie zbyt szybko to nie będzie dobry rok do walki z szkodnikami i chorobami
No ja też sie skłaniam ku roztoczowi tak na 80%. No nic jak pogoda się poprawi to polecę jeszcze raz ortusem czy polecacie coś innego ?
Dla ścisłości dla innych mających wątpliwości aby mieć pewność czy mamy doczynienia z brakiem wapna czy roztoczem należy wskazać na podstawową różnicę .
Liście truskawki z niedoborem wapna na końcowej częśći zaczynają zasychać podwijać się powoli na zewnątrz twożąc z czasem kopułe fachowo nazywa się to parasolkowatość bo patrząć na liść z góry przypomina on parasol.
W przypadku roztocza atakuje on najmłodsze liście jeszcze nie rozwinięte które potem mają nieregularny kształt są pofałdowane kruche i często w wielu miejscach zielona tkanka zasycha , walka z tego typu małym ale jakże groźnym szkodnikiem nie jest prosta, wiosną należy wykonć jeden zabieg ortusem, a po zbiorze dwukrotne opryskanie w odstępach 7 dniowych sanmite jednak użycie opryskiwacza beż nawiewu jest mało skuteczne lub bezcelowe bowiem oprysk musi dotrzeć do wnętrza najmłodszych i najmniejszych liści jeszcze nie rozwiniętych co w przypadku innych opryskiwaczy bez nawiewu jest niemożliwe a tym samym zabieg jest nieskuteczny.
Ja używam opryskiwacza plecakowego spalinowego więc jakoś to idzie, ale według twojego opisu to na 100% jest to roztocz.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl