czesc,
stosowaliscie juz cos na zamieranie pedow w tym roku? glownie mam na mysli maline letnia.
czesc,
stosowaliscie juz cos na zamieranie pedow w tym roku? glownie mam na mysli maline letnia.
Tak. Ja w Radziejowej i Laszce dawałem pod koniec kwietnia Sadoplon, a wczoraj Mythos. I wczoraj jeszcze Mythos w Benefisie, Glenie i Octavi.
Na zamieranie pryska sie jak młode odrosty mają 10-20cm, nie wiem jak u Was ale ja wypaliłem Bastą i dzis bedzie powtórka wiec pierwszy zabieg przypadnie pewnie na poczatku kwitnienia malin.
Daje 1l Basty i 2,5kg siarczanu amonu na 100l ale pryskam jak maliny sa małe (do 15cm), na wyzsze to 1,5l Basty moze byc mało.
Bo jest mało na większe to nawet 2 litry nie starczy takie dobre te opryski
Tymbardziej ze zmniejszyli zawartosc substancji czynnej z 200g na 150g w 1l a cena jakos nie spadła
Panowie mam pytanie do was , jak przestanie padać deszcz to planuje opryskać maliny letnie środkiem SCORE przeciwko rdzy i tu moje pytanie czy oprysk takim środkiem można też uznać za zabieg przeciwko chorobom grzybowym ?
Maliny ok. 2 tygodnie temu były pryskane sadoplonem a teraz są tuż przed kwitnieniem i należy wykonać oprysk od grzyba , to jak opryskam tym score to nie muszę już lecieć czymś innym ?
Witam -czy to sa obiawy zamierania pędów (zdjęcia ) pryskałem mythosem 2 razy w odstępie 10 dni teraz planuje kupic switch lub teldor .
Nie, to są poparzenia słoneczne spowodowane niedostatecznym zaopotrzeniem liści w wodę. Możesz popryskać Asahi plus nawóz dolistny.
dzieki Tomasz za odp . asashi był stosowany we wtorek a te ,,uschnięcia ,, pojawiły sie wczoraj dopiero -wiadomo duże upały . Mam duże zamieranie w malinie Polka i tylko czekam na pierwsze obiawy :0 dzis znalazłem bardzo dużo chrabąszczy majowych w malinach czym to pryskac :0?
te liscie to prawdopodobnie oznaka rosliny na tracac korzen ktore zjadaja pedraki...dlugo to obserwowalem i niestety jest tego troche..
Barti dobrze kombinujesz. Jeżeli pojawiają się takie oznaki to te rośliny maja problem z korzeniami. Nie tylko pędraki ale takze choroby grzybowe.
Witam. Czy ktoś na zamieranie pędów malin lub inne choroby stosował Huwa-San TR-50 i z jakim skutkiem?
U mnie pojawiło się zamieranie pędów, ale takie przyglebowe i dodatkowo pędraki, chciałam wczoraj polecieć Signum + huwa san ale deszcz nie pozwolił. Natomiast z tego co wiem od znajomych najlepiej pryskać jako zapobiegawczy środek, a nie ratunek. I trzeba pryska co 7 dni, ale deszcz od razu go neutralizuje.
Huwa san to jony srebra, mają działanie odkażające, czyli nie niszczą grzyba ale raczej nie dają mu się zagnieździć, to tak w skrócie i na kobiecy rozum;):)
Mój znajomy stosuje to na uprawy rolnicze już kilka lat, a swojemu kuzynowi dawał to na maliny i były piękne, nawet w te susze, a w tym roku są marne bo nie zastosowali tego, wiec nie wiem, ja też jestem sceptyczna,chyba jako jedyna wśród znajomych nie piję srebra, a takie to modne u nas;), ale teraz kiedy 1/4 plantacji wypadła jeszcze przed zbiorami imam się wszystkiego:)
Co do microorganizmów to nie wiem co masz na myśli, ja czytałam coś o nicieniach ale nie wiem co o tym myślisz, i czy można to teraz i w jakiej formie to zastosować, jakiś wlewamy, jeśli możesz to odpisz proszę.
kiedy najlepiej pryskać na zamieranie malin?
Ja w rzędach mam miejsca, gdzie nie ma prawie wogóle pędów.
To zapewne w tych miejscach masz zgniliznę korzeni. Pryskanie nic nie da, jedynie zdrowa sadzonka i nowe założenie plantacji w innym miejscu. A pryskamy od wczesnej wiosny jak malina ma już 15-20 cm.
Pytanie do producentów malin: Co to za choroba? Na młodych drewniejących pędach powstaje najpierw chorobliwe zgrubienie i zaczyna się więdnięcie liści a potem pęd łamie się nawet przy nie wielkim wietrze.
tomaszw, 2015-09-25 12:54, napisał:
To zapewne w tych miejscach masz zgniliznę korzeni. Pryskanie nic nie da, jedynie zdrowa sadzonka i nowe założenie plantacji w innym miejscu. A pryskamy od wczesnej wiosny jak malina ma już 15-20 cm.
A pryskamy od wczesnej wiosny jak malina ma już 15-20 cm - a czym pryskasz na tą zgniliznę korzeni?
Tak. Zaczynamy pryskać w fazie gdy mlode odrosty osiągnęły fazę 15-20cm. Głównym celem tego zabiegu jest zapobieganie i zwalczanie zamierania pędów oraz szarej pleśni. Na wiosnę można zastosować Sadoplon z racji na długą karencję oraz niską cenę. Może nie ma takiej dobrej skuteczności jak pozostałe środki, ale na pewno coś daje tym bardziej, że w tej początkowej fazie porażenie grzybem nie powinno być nasilone.
witam jakie środki stosujecie na zamieranie pędów w malinie letniej odmiany glenample???jakie środki są najlepsze przed zbiorami a jakie po zbiorach????
Chciałem zapytać - czy na tzw. ,, grzyba" pryska się na jesień, jeżeli tak to kiedy konkretnie.
Jestem początkującym sadownikiem. Czy ten tzw. ,, grzyb" to jest to samo co zamieranie pędów?
Z tego co przeczytałem to szarą pleśń i zamieranie pędów tworzą grzyby.
Po pryśnięciu teldorem nie spadną liście, bo ,, starsi ludzie" to mówią, że przy okazji spadną liście?
Może sformułowanie pytań nie jest odpowiednie, ale uczę się pielęgnacji malin. Z góry dzięki.
Określenie ,,GRZYB'' dotyczy wszystkich chorób pochodzenia grzybowego takich ja Zamieranie Pędów Malin czy Szarej Pleśni i pryska się na nie w różnych terminach. Określenie ,,NA ROBAKA'' oznacza walkę z Kwieciakiem Malinowcem, Opuchlakami czy Pędrakami. Na późną jesień to jedynym zabiegiem może być ścinanie porażonych pędów i ich spalenie.
LEONL, 2015-10-12 18:08, napisał:
Określenie ,,GRZYB'' dotyczy wszystkich chorób pochodzenia grzybowego takich ja Zamieranie Pędów Malin czy Szarej Pleśni i pryska się na nie w różnych terminach. Określenie ,,NA ROBAKA'' oznacza walkę z Kwieciakiem Malinowcem, Opuchlakami czy Pędrakami. Na późną jesień to jedynym zabiegiem może być ścinanie porażonych pędów i ich spalenie.
a kiedy jest najlepiej pryskać na ,, grzyba"?
a kiedy ścinacie maliny?
kiedy wycinacie suche pędy?
Widzę że jesteś początkującym ogrodnikiem z małą wiedzą ogrodniczą dlatego radzę trochę poczytać na temat uprawy i ochrony malin. Wpisując na Allegro ,,Uprawa maliny'' pojawi się masa ofert począwszy już od ceny 1,99 zł za zeszyt pomologiczny. Druga niezbędna pozycja nawet dla starych sadowników jest ,,Program ochrony roślin sadowniczych'' wydawany w styczniu każdego roku. Wystarczy wejść na >www.plantpress.pl< i zamówić, można też zamówić prenumeratę roczną ,,Jagodnika'' gdzie są aktualne wiadomości o uprawie między innymi i malin. Życzę obfitych plonów.
Witam.Panowie jaka dawka Dursbanu na oprysk malin?Moze być stosowany z Sadoplonem?
Przypuszczam że chodzi o zwalczanie opuchlaków bo głównie do tego ten środek jest przeznaczony. Najlepsze wyniki uzyskuje się aplikując go wgłębnie bo w glebie uwalniają się z niego substancje gazowe które skutecznie niszczą szkodniki korzeni (truskawek, malin i porzeczek). Problemem jest termin ponieważ można stosować go tylko po zbiorach owoców - czyli jesienią. Jeżeli plantacja jest nawadniana kropelkowo to z podaniem środka nie będzie problemu.
Nie chodziło o podlanie tylko o łaczne stosowanie podczas zabiegu dolistnie.Słyszałem o stosowaniu w malinie i chciałem sie dowiedziec czy mozna razem.
Przejrzałem program ochrony malin na 2015 i nie znalazłem tam Dusbana, nie ma go również w spisie zoocydów zalecanych do stosowania w sadownictwie na 2015 rok co może znaczyć że ten środek został wycofany z ochrony roślin sadowniczych. Nie wiem jakiego robala on ma zwalczać w malinie?
A co Ty chcesz czyścić w malinach tym Dursbanem? To jest preparat do niszczenia pędraków w glebie, ewentualnie w połączeniu z Cyperkilem do trucia pszczół.
Po za tym Dursban to fosforoorganik, który działa powyżej 15 st.C.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl