Mam pytanie! czy różnica między szampion reno 2 a zwykłym reno jest bardzo duża?
Mam pytanie! czy różnica między szampion reno 2 a zwykłym reno jest bardzo duża?
Miedzy Reno 2 a zwykłym różnice widać dopiero po paru latach kiedy zwykły robi się już blady a Reno nadal ładnie koloruje . W owocu różni się też skórka , w zwykłym szampanie masz taką chropowatą jakby suchą a Reno ma już gładszą bardziej śliską . Tyle z moich obserwacji
zgadzam się z przedmówcą co do koloru, co do skórki to jednak z mojego doświadczenia widzę że rodzaj ziemi ma największy wpływ na kolor i wygląd skórki - rozpatrując tą kwestie na podstawie jednej podkładki- u mnie akurat m9, mam ,,reno 2,, na kilku działkach i mozna pozwolić sobie na tego typu porównania. nasadzenia 3x1m.
Bardzo ciekawa dyskusja - poczekam z moimi uwagami na więcej opinii. Mam jednak już pytanie do przedmówcy - czy drzewka tej odmiany (jak powiadasz na jednej podkładce), posadzone na różnych kwaterach - są w tym samym wieku i pochodzą od tego samego (jednego) szkółkarza?
Pozdrawiam
Z moich obserwacji kwater szampiona mogę powiedziec ze kwatera szampiona na m26 17 lat jest mniej zaatakowana przez raka jak drzewka na m26 posadzone z 5 lat temu , od jednego szkolkarza . Znowu szampion na m9 lepiej sie przechowuje .
polecam szampiona na m7, jabłka wybarwione jak na zadnej innej podkładce :)
Zgadzam się w 100% z przedmówcą . mam Szampiona na M7 drzewa 8 lat samodzielne , rok temu zabrałem paliki , rozstawa 4x2 ziemia rędzina . Kolor piękny tonażowo też bardzo dobrze co do zgozrzeli wiadomo trafiają się ale co wiosnę robie leczenia i jak do tej pory mam pełny stan w rządkach.
Reno jest bardzo wrażliwy na gumowatośc drewna, u mnie dojrzewa 10 dni wcześniej, i przez to chyba ma krótszą wegetacje i i w efekcie jest drobniejszy od zwykłego Szampiona. Żeby to ocenić wystarczy wsadzić oba rodzaje Szampiona obok siebie. Szkółkarz pan Jagieliński powiedział do mnie że: nie zamierza produkować Reno z powodu wad, a na zwykły nie brakuje mu klijentów.
na m7 nie potrzebne są paliki i rusztowania.drzewa u mnie są osmioletnie, praktycznie zero wypadu, rak gdzie nie gdzie czyszczone na bierząco i na drugi rok rany są juz zalane i polecam idareda na tej podkładce jesli ktos ma słabszą ziemie stanowisko na górce, owoce sa ładnie wybarwione i duze od 7,5
Zamierzam posadzić na działcę jabłonie Szampion Reno w odległości 1,5 m. Gleba 2 klasa, gliniasta, po sadzie który rósł ok. 15 lat. Jeżeli chodzi o wysokość to planuję 3-3,5 m . Jeśli chodzi o podpory to bez problemu mogę zastosować. Jaką podkładkę radzilibyście mi zastosować? Myślałem o M9 ale wolałem spytać.
Szampion owocuje bardzo silnie na każdej podkładce, dlatego zastanawiam się czy ta " dziewiątka '" jest tu tak bardzo potrzebna... Zwłaszcza że chcesz drzewa poprowadzić tak wysoko... Ja mam drzewa tej odmiany w podobnej rozstawie okulizowane wysoko na M 26, i wydaje mi się że efekt ich skarlenia jest trochę za mocny... A taka wysoka okulizacja na M 26 to prawie jak M 9... Ale może niech wypowiedzą się ci, ktorzy podobną kombinację, czyli Szampiona na M 9 już mają... Tylko chodziło by o opinie na temat jak to wyglada w latach póżniejszych ,a nie w 2 albo 3 roku... Pozdrawiam !
Wiesz co, wziąłem teraz miarkę do ręki i faktycznie jakoś wysokie te drzewa zaplanowałem. Może pomyliło mi się z wiśniami bo ten temat też przerabiam. Jednak poprawię się i napiszę że chciałbym uzyskać wysokość drzew jabłoni do 2,5m. Stawiałem na tzw. dziewiątkę z powodu dość dobrej gleby oraz jej struktury ( gliniasta ) przez co będzie dobrze zaopatrzona w wodę.
Witam wszystkich.
Mam pytanie. Dziś właśnie korygowałem szpiona reno 2 letniego na m7 i co któreś tam drzewo ma brązowy lub ciemno brazowy rdzeń. Czy u Was wystepuje takie coś. Mi to podpada pod jakieś raczyska.
Pozdrwaiam.
Czy na naszym forum piszą sadownicy czy ... ślusarze, dentyści , górnicy czy inni złomiarze ?
Chwalenie się co to ja nie mam .... a nie wiesz jeden z drugim jaką masz odmianę jabłek .Pisanie , mówienie champion , czempion itp to dla sadownika obciach.
Szampion to odmiana czeska !!! w oryginale pisana przez S z daszkiem , a w spolszczeniu piszemy po prostu :
szampion.
Przecież napisałem w ogłoszeniu Szampion więc o co kaman;)? A nie czempion czy cos takiego więc?
Malvin , ja nawet nie wiem co i gdzie napisałeś. A innych wypowiedzi na Forum nie czytasz?
Walczę z tym na każdym polu. Ale materia jest oporna :(
. Spotkałem się nawet z pisownią Champion u szkółkarza. Czasami ręce opadają
To jest nas dwóch , to już coś.
Podobny champion piszą ... GP , to już maskra , kto tam pracuje.
Macie pecha - większość pisze Champion i na giełdach i w zarządach grup producenckich
A kto tam pracuje? Mgr inż. po uczeniach rolniczych, choćby po SGGW ? A pomologia była... oj była
Kiedyś zapytałam kolegę czemu pisze Champion w ogłoszeniach (jest w zarządzie jednej z większych grup prod. i skończył SGGW).
Powiedział wprost: bo sadownicy są przyzwyczajeni do takiej pisowni, wszyscy wiedzą o co chodzi więc po co to zmieniać
No cóż...
Turysta... Zgadzam się i popieram... Ale w pierwszym poście chyba trzeba / bo można ! / skorzystać z edytowania i w ostatnim wyrazie zamienić s na S... Bo... prawdziwy krytyk cnoty się nie boi...... Pozdrawiam !
Melontho , się nie boi , może cos zmienili znowu , nie wiem .Ale kilka lat temu mądrale od jezyka nakazli pisanie odmiany mała literą .Choć uważam tę zmianę za kompletnie bezsensowną to jesli pamiętam staram się ją przestrzegać.
A apropos tego co napisał Fantazja , no cóż świadczy to doskonale o kulturze językowej i braku szacunku do wykształcenia przez te osoby.
Piszmy zatem i inne osmiany jak wielu wymawia a czasem pisze : dżems gryf ; kortland ; dżester ; prins ; idaret ...
Jeden z potentatów w produkcji soków w Polsce ma w ofercie smak jabłka Champion. Dlaczego?Dlatego, że testy konsumenckie wykazały, że ludzie nie znają odmiany S(z)ampion, znają tylko Championa.
Co więcej, nazwa Champion klientom kojarzy się bardzo dobrze i sugeruje, że ta odmiana jest najlepsza z wszystkich.W końcu nie na darmo śpiewają "We are the Champions" ;)
Turysta... O tym że jest taka zmiana i taki nakaz, słyszę po raz pierwszy...Ale ponieważ widzę że masz taką wiedzę, to spytam... Czy zagranicą / chyba za granicą / też jest takie zalecenie aby pisać z małej litery ?... Np. golden deliciouse, gala, starkrimson itd ?... A jeżeli tak, to nie podoba mi się to......Pozdrawiam !
Więc tak: Mam Reno na m9, m26 i m7. Zacznę od najgorszej według mnie:
M7- rośnie szybko, plonuje słabo, M26-rośnie szybko , plonuje średnio, M9-plonuje dobrze, jabłko się znacznie lepiej przechowuje.
Janiak, 2015-04-22 19:36, napisał:
Jeden z potentatów w produkcji soków w Polsce ma w ofercie smak jabłka Champion. Dlaczego?Dlatego, że testy konsumenckie wykazały, że ludzie nie znają odmiany S(z)ampion, znają tylko Championa.
Co więcej, nazwa Champion klientom kojarzy się bardzo dobrze i sugeruje, że ta odmiana jest najlepsza z wszystkich.W końcu nie na darmo śpiewają "We are the Champions" ;)
Była kiedyś reklama i chyba mówimy o tym samym "potentacie" ,w której właśnie Szampion był Championem. Wiem z pewnego źródła, że w tej sprawie specjaliści z pewnej jednostki naukowej pisali do tegoż potentata. W odpowiedzi dostali informację, że robiąc ją konsultowali się z ekspertami z branży... nie powiem z kim. Ci natomiast, którzy próbowali zwrócić uwagę na błąd po prostu nie mieli racji, mimo, że w załączniku podesłany został wykaz odmian COBOR-u. Reklama jednak dość szybko została pocięta i Champion zniknął z widoku
Kalif, 2015-04-23 07:57, napisał:
Więc tak: Mam Reno na m9, m26 i m7. Zacznę od najgorszej według mnie:
M7- rośnie szybko, plonuje słabo, M26-rośnie szybko , plonuje średnio, M9-plonuje dobrze, jabłko się znacznie lepiej przechowuje.
jaka klasa gleby ?
Podpowie ktoś która podkładka bedzie lepsza dla Reno 2? Gleba jest 2 klasy dosyć ciężka w rejonie nadwiślańskim narazie nie będzie nawadniania.W tej chwili rosnie tam stary sad boiken i młodsze ok 15lat lobo,gala,redcroft.
A duża różnica we wzroście i owocowaniu pomiędzy nimi? jaka odleglosc drzewko od drzewka na m9? Rząd od rzadka przewaznie sadze 3.5m
ja proponuje p-60 ładny kolor nie ma problemu z wapniem jak na m-9 dzrzewka są zdrowe i owocowanie co roku minus jak drzewko na poczatku nie jest przywiązana morze sie wyłamać w miejscu szczepienia czy okulizacji
Witam
Ja wsadziłem na P60, ze względu na to że niemam możliwości doprowadzenia wody do niego. Drzewka są wysoko szczepione a wzrost jest słaby kolor ładny, ale nie jakoś rewelacyjnie lepszy niż na M9.
Szampion na P22 odradzam to jest chyba „super” karłowa podkładka (bardziej skarla niż M9). Ale mogę się mylić.
A na niej szczepione jabłonie lubią drobnieć a szampion jako odmiana raczej drobno owocowa będzie miał większą tendencje do drobnienia na P22.
Tam gdzie ja zasadziłem na P60 za płotem sąsiad ma jabłonie na M9 bez wody i tez mu rosną i to dobrze.
A i pamiętajmy że P60 ma skłonność do pierścieniowej zgnilizny podstawy pnia.
Za to na pewno da sobie rade lepiej niż M9 w suche lata szczególnie młode nasadzenia.
Poniżej link do filmu, który mam nadzieję pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości:
https://www.youtube.com/watch?v=eueNRYCA7_Y
Uważam P 22 dla Szampiona za zły pomysł... Ta superkarłowa podkładka powinna być stosowana wyłącznie do odmian bardzo silnie rosnących i opornych jak chodzi o plonowanie... A Szampion taką odmianą nie jest...Pozdrawiam !
9=szpaler, na ciezkiej glebie nie masz tolerancji, zaciska robi sie beton, jak sie nie polozy to logiczne ze szczep. 2 letnia gala u mnie na 9 na najlepszym kawaleczku ziemi w tym roku miala dostac szpaler. Wiatr tydzien temu polozyl 100 szt na szczepach. Obok 4 rzedy szampiona 5 letniego na "siódemce" bez kolka stoja nie ruszone :) Polecam P60
U mnie w sadzie mam 15-letniego Szampina Reno na M9 posadzonego na III klasie ziemi . Rozstawa 1,2*3,7m. Drzewka oczywiście na rusztowaniu. Podkladka spisała sie jak do tej pory znakomicie. Nigdy nie mieliśmy problemu z GGP( oczywiście chlorkiem trzeba pryskać). W tym roku sprzedawalismy Szampiona w maju i nawet z 2-letnich drzewek ( jabłka były bardzo duże) przechowały sie znakomicie. Robimy nowe nasadzenia Szampiona Reno tylko na M9 w rozstawie 3,5*0,9m, chociaz wydaje mi się, że rozstawę rzędów lepiej byłoby zmniejszyć. Sad nie jest nawadniany. Panowie, jezeli sad ma byc dochodowy, to musi być rusztowanie i karłowe podkladki. Inaczej mozna tylko się bawić w sadownika. W pierwszym roku po posadzeniu zawsze albo obcinamy kwiatki, albo zwalamy zawiązki. Wiem, ze to pracochlonne, ale warto postawić pracownika z Ukrainy z sekatorem. Jeżeli rok będzie suchy, a sad nienawadniany i tego nie zrobimy, to drzewka slabo sie ukorzenią i mogą dać mizerne przyrosty( co wiem na własnym przykładzie). Po obcieciu kwiatków drzewka pięknie sie odpłacą dużymi przyrostami. Nawet w tym roku dzięki obcięciu kwiatków przetrzymały suszę. W drugim roku drzewka ładnie zaowocują. Podkładka P22 dla Szampiona to niewypał!!!
a co jeśli jabłonka jestwysoko robiona to wy ją sadzice głębiej czy płycej ile centymentrów nad ziemią ma być miejsce okulizacji bo ja chcę kupić najdareta na M26 i wtej chwili w szkółce jest ok20cm nad ziemią wsadzony i szkółkarz mówi że jeśli jabłonkę wsadzę głębiej to będzie słabiej rosła jak to jest w rzeczywoistości
Chyba odwrotnie... jak wsadzisz głębiej to będzie bardziej rosła... Mam glostera i jonagoreda na m26 okulizowanego bardzo wysoko bo na ok 30-35cm drzewka juz kilkunastoletnie i rosną idealnie, jabłek co roku full a cięcia niewiele.
Turysta, 2015-04-21 23:42, napisał:
Czy na naszym forum piszą sadownicy czy ... ślusarze, dentyści , górnicy czy inni złomiarze ?
Chwalenie się co to ja nie mam .... a nie wiesz jeden z drugim jaką masz odmianę jabłek .Pisanie , mówienie champion , czempion itp to dla sadownika obciach.
Szampion to odmiana czeska !!! w oryginale pisana przez S z daszkiem , a w spolszczeniu piszemy po prostu :
szampion.
Ja po raz pierwszy Šampiona spotkalem pod nazwa Champion w Dąbrowicach
i to pewnie spece z ISiK przetłumaczyli tak czeska nazwe albo sami Czesi
pod taka nazwa w swiat puscili swojego Šampiona
A dlaczego nie piszesz w oryginale tylko spolszczasz ? bo tak Ci sie wydaje ?
a co oznacza słowo Szampion ??? to cos do mycia glowy ?
bo chyba nie skojarzy sie z intencja hodowcy ktory swoja odmiane nazywal" mistrz ,najlepszy "
Championa mozna ew . spolszczyc na Czempiona bo sie wlasciwie kojarzy mlodym Polakom z tym co mial na mysli hodowca
Poprawnie pisane jest przez s z kreseczką po czesku albo po polsku szampion... wszystkie inne championy chempiony szempiony to niepoprawne nazwy...
posiada ktos szampiona reno lub reno 2 na m7? Planuje własnie wsadzic na 5 klasie bez nawadniania i bez rusztowania ze wzgledu na to ze pole jest ode mnie 5 kilometrów, a do 1ha na dzien dzisiejszy nie opłaca mi sie studni kopac. Chce wiedziec jak bardzo drzewa szampiona podatne sa na choroby kory i drewna, moze ktos mi doradzi jakąs inna podkladke ze swojego doswiadczenia ?
Jaka jest różnica pomiędzy szampionem reno a reno 2? Wybarwienie owoców, siła wzrostu, wrażliwość na choroby kory.
Podobno Arno bardziej stabilny jak chodzi o czerwony kolor, w stosunku do Reno... Ale nie zapominaj że Reno to już przeszlość i teraz Nowakowscy proponują Reno 2, który jest udoskonaloną wersją Reno...Ale może niech wypowie się ktoś, kto wszystkie te 3 typy zna z autopsji... Pozdrawiam !
Czym to może być spowodowane ? Szampion reno p14?
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl