Witam. Jakie odmiany świdosliwy mają szanse na plantacje towarowe? W jakiej formie prowadzić sadzonki, jak krzewy czy może jak drzewka w sadzie?
Pozdrawiam
Witam. Jakie odmiany świdosliwy mają szanse na plantacje towarowe? W jakiej formie prowadzić sadzonki, jak krzewy czy może jak drzewka w sadzie?
Pozdrawiam
Witam. O świdośliwie wspominał na szkoleniu człowiek z ODR. Mówił, żeby szukać świdośliwy olcholistnej, gatunków takich jak smokey, northline, thiessen.
Ja mam odmianę Prince Willams (jakoś tak sie nazywa) i obrywam ją kombajnem już 4 rok i nawet fajne to idzie,a najważniejsze że nie ma prawie żadnych uszkodzeń pędów po kombajnie.
Cy wystarczy zbiór jeden raz? Czy to plenna odmiana i czy wymaga zapylacza?
Swidośliwa nawet lepiej się obrywa jak czarna porzeczka.W jednym roku miałem nawet 3kg z krzaka.Nie wiem czy moja świdośliwa potrzebuje zapylacza ponieważ nie mam innej odmiany.
Firma Bioberry z Lublina i Biogrim z Wojciechowa.Ja moje 100kg sprzedałem po 7zł/kg ale na giełdzie w Krakowie była podobno po 15zł/kg.
Wszystko fajnie, ale w mojej okolicy z sadzonkami jest problem żeby kupić chociaż na 0,5 ha jednej odmiany.
Próbowałem rozmnażać z pędów zielonych ale nic z tego nie wyszło.Jedynie trochę udało mi się z nasion.
Kazimierz a w jakim rozstawie sadziłeś świdośliwe ile weszlo sadzonek na 1ha ?
Seedkris i jakie odmiany bedziesz sadził ?
Kazimierz posadził Prince William a w szkólce Pan mi odradził sadzenia tej odmiany na plantacje ponieważ owoce w smaku są nie bardzo i mało plenna a tutaj kolega pisze że zbiera ok 3kg to raczej nie tak zle ciekwi mnie ilu letnie są krzewy ale myślałem że cena za ten owoc bedzie wieksza ale w sumie dobre i 7zl. Pozdrawiam
Nawet ladnie tylko ze sarna lub zajac dorwał sie do mojej swidosliwy i trosze ja zniszczyl :( jak tak dalej pojdzie to owocow nie sprobuje w tym roku
Witam serdecznie jestem nowy na forum.
W tym roku udało mi się kupić odmiany świdośliwy odmiany Smoky i Northline (póki co najlepsze odmiany pod zbiór kombajnowy), materiał CAC po około 120 szt. rośnie ładnie tylko 1 wypadła albo ktoś zabrał :P Sadzonki były rozmnażane z nasion (tak mówiła Pani Partyka), ale świdośliwa daje już w pierwszym roku po posadzeniu kilka odrostów korzeniowych u mnie po 2 do nawet 5 (więcej Smoky), można spróbować rozmnożyć przez odkłady. Polecana rozstawa to od 3,5-4m i 1- 1,5m w rzędzie (zbiór ręczny) i 4,5m do nawet 6m między rzędami i 70- 100cm w rzędzie. W praktyce sadzi się ją jak aronie 4,5m między rzędami i 75cm w rzędzie (zbiór kombajnowy ok. 3000szt./ha). Świdośliwa lepiej plonuje w obecności innych odmian ( jak porzeczka), a więc można wykorzystać zapylacze o podobnej porze dojrzewania lub posadzić dwie odmiany obok siebie. Ja będę sadził na 4,4m x 75cm po 4 rzędy jednej i drugiej odmiany obok siebie, tak sobie wymyśliłem i tak pozwala działka żeby zmieścić jeden rząd więcej ( najwyżej będę wykonywał ostrzejsze cięcie). W testach mam także inne odmiany jak Wiliam Prince, Krasnojarską i Balerina.
Polecam książkę "Świdośliwa olcholistna (Amelanchier alnifolia) Nowy gatunek krzewów owocowych z Polsce." Większość rzeczy jest wstępnie opisana, chodź cały czas trwają badania nad tym gatunkiem.
Pozdrawiam.
Jeśli były rozmnażane generatywnie (z nasion) to już nie są na pewno te odmiany. Zachowanie cech odmianowych jest możliwe przy rozmnażaniu wegetatywnym. Czyżby "największy końskowolski specjalista sadowniczy" takie gafy wypuszczał ze szkółki swojej żony?
Kwiaty podczas kwitnienia były separowane przed zapyleniem krzyżowym. Podobno tylko jedna na kilka tysięcy sztuk odbiega od normy. Materiał jest z paszportem. Poza tym rośliny mają jednakowy fenotyp i żadna nie odbiega od normy (przynajmniej moje). Ta metoda jaki i inne metody rozmnażania opisane są w kiążce którą zaproponowałem. Na jesieni podobno ma być dostępny już pierwsza Polska odmiana wychodowana w Skierniewicach polecana na plantacje towarowe. Będe dokupował sadzonki to dowiem się więcej.
W Kanadzie wszystkie sadzonki na plantacje towarowe rozmnaża się z kultur in vitro. Nie bardzo rozumiem po co skakać przez płot jak drzwi są otwarte i kombinować z jakimiś separacjami. Chyba, że ktoś chce bezkosztowo "zmłócić towarzystwo" na siewkach wszak parę lat trzeba na owocowanie poczekać. Paszporty obowiązują zarówno do roślin odmianowych jak i do siewek nieznanego pochodzenia i nie są potwierdzeniem tożsamości odmianowej. W przypadku tego gatunku o czystości odmianowej decyduje uczciwość szkółkarza a z tym bywa różnie co niektórzy za złotówkę to by......... Ja na wszelki wypadek bym zażyczył sobie faktury zakupu z wpisanymi odmianami aby potem mieć papier na dochodzenie roszczeń, bo założenie plantacji to nie tylko koszt sadzonek.
Taką fakturę również otrzymałem wszystko było wpisywane do ksiąg ewidencyjnych. Nie bardzo rozumiem dlaczego Pan tak najeżdża na Panią Partyke. Nie rozumiem po co z kultur in vitro, skoro są kosztowne a materiał nie chce wchodzić w spoczynek zimowy i przemarza w taki sposób rozmnaża się rośliny trudne do rozmnożenia w inny sposób np. storczyki. Świdośliwa daje dużą ilość odrostów korzeniowych(jak malina), które można wykopywać, sortować według klas. Przeszkółkować mniejsze a większe wysadzić na plantacje. Rozmnażanie świdośliwy w in vitro, to tak jak rozmnażanie porzeczki czy maliny w ten sposób bez sensu. Poza tym sadzonki, które w 2004r były posadzone na poletkach doświadczalnych, także były siewkami uzyskanymi z nasion przywiezionych z Kanady. Naprawdę polecam przeczytać książkę o świdośliwie i jeszcze jakołś o rozmnażaniu wegetatywnym i generatywnym.
Rospak ma rację takie sadzonki nie nadają się na plantacje zresztą sam zobaczysz po paru latach a po drugie kto Ci powiedział taką bzdure że in vitro nie chce wchodzić w spoczynek zimowy ?
Dzwoniłem jakiś miesiąc temu do Biogrimu.Potrzebowali 400-500 kg oferowali 4zl/kg
Posiadam sadzonki rozmnażane in vitro odmiany: Smoky, Thiessen, Honeywood, Martin, Pembina, Northline. Mogę udzielić informacji na temat uprawy towarowej. Uprawiam tą roślinę od prawie 10 lat i nabytą wiedzą i doświadczeniem chętnię się podzielę. Szkółka jest pod stałą kontrolą PIORiN-u.
Jak radzisz sobie z ptactwem jak je odstraszasz bo u mnie w okolicy jest bardzo dużo szpakow!
Ubiegły rok był tylko dużym problemem. Korzystałem przeważnie z armate hukowych. W tym sezonie postawiłem wysoki pal z poprzeczką dla drapieżników. Dwa jastrzębie z młodymi i na plantacji cisza :)
Ciężko wskazać odmianę która jest najlepsza, Np. Prince Williams jest wczesny i słodki, ale ma drobne owoce. W mojej ocenie do nasadzeń towarowych nadaje się Smoky, Thiessen i Martin. Potwierdzeniem tego jest fakt iż w Kanadzie występuje najwięcej plantacji tych odmian.
teraz chyba nigdzie, z tego co się orientowałem. rośliny z siewek nie nadają się na plantację, to tak jakby zasiać sobie malinę. ale szkółkarz sprzeda wszystko. co do in-vitro to nie wiem jak to jest bo niektóre rośliny wychodzą na tym dobrze, a nie które jak jagoda kamczacka czy malina łatwo mutują, więc tu jest ryzyk-fizyk. ja chyba zamówię sadzonki u Kotera spod lublina, tylko muszę wynegocjować mniejszy pojemnik bo sam bym chciał je podszkółkować zeby bylo taniej.
Dla osób, które nie są na bieżąco informuję o najbliższych targach na których będzie poruszany temat derenia:1) Targi TSW w Nadarzynie 11-12 stycznia http://www.tsw.com.pl/konferencje 12 stycznia odbędzie się konferencja poświęcona nowym gatunkom sadowniczym pt.:„Nowe gatunki w sadownictwie – szanse i perspektywy”. Będzie o min. o mini kiwi, rokitniku, świdośliwie, oliwniku, dereniu.A o godzinie 13:00 – 13:35 Badania nad świdośliwą olcholistną prowadzone w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. Dr hab. S. Pluta, mgr inż. Ł. Seliga, prof. dr hab. E. Żurawicz, Zakład Hodowli Roślin Ogrodniczych, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.2) Targi Jagodowe Trendy w Kraśniku 19-20 styczniahttp://www.krasnikjagodowetrendy.pl/W dniu 20 stycznia odbędzie się sesja tematyczna – Dereń jadalny – przyszły gatunek w uprawach sadowniczych?Oczywiście ja też tam będę, jeśli chtoś chciałby się spotkać i pogadać to niech dzwoni na tel 510 835 150.Owocowego Nowego Roku [http://forumogrodnicze.info/images/smiles/0drinks.gif]
Poszukuję szkółki w wojewodztwie lubelskim w której dostanę sadzonkę świdośliwy? Może ktoś pomoże
Zapraszam na targi i konferencję w Kraśniku w tym tygodniu-środa i czwartek. O dereniu będzie w środę.
XIV KONFERENCJA SADOWNICZA
„Jagodowe trendy” Kraśnik
7.02.2018 (środa) – sala na galerii
Forum: Dereń i inne mniej znane gatunki
11.00 Uprawa aktinidii w warunkach polskich (dr Tomasz Krupa, SGGW w Warszawie)
11.20 Rokitnik z perspektywy zagranicznych plantatorów (dr Dorota Łabanowska-Bury, Plantpress)
11.40 Wprowadzenie – poznaj derenia (dr Iwona Szot, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)
12.00 Dereń – roślina nie tylko na plantacje produkcyjne (Johann Weiss Steinschaler Naturhotels Austria)
12.20 Dereń – zebrałeś owoce i co dalej? (dr hab. Alicja Kucharska, prof. nadzw., Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)
12.40 Dyskusja ekspertów dotycząca praktycznych aspektów uprawy, zagospodarowania oraz możliwości sprzedaży owoców derenia i innych mniej znanych gatunków (dr Narcyz Piórecki, dr hab. Alicja Kucharska, prof. Svetlana Klymenko, Roland Choina, Sebastian Kania, dr Iwona Szot)
W trakcie dyskusji prezentacje:
– Polskie odmiany derenia (dr Narcyz Piórecki, Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach)
– Ukraińskie odmiany derenia (prof. dr hab. Svetlana Klymenko, Narodowy Ogród Botaniczny im. M. Gryshka w Kijowie Narodowej Akademii Nauk Ukrainy)
Pytanie do posiadaczy świdośliwy, czy wiecie co dolega zamieszczonej ponizej roslinie?
Dodam ze niczym nie pryskałem.
Witam,
Sprzedawal ktoś owoce w tym roku?
Skupuje to jakiś zakład przemysłowy ?
Witam ja koncze w tym roku z swidosliwa niedosc ze niema chetnych na zakup to jeszcze szpaki opierdolily 100m zadek w kilka dni i byly zalozone siadki nic niedalo. Temat ciezki bo ludzie nie znają owocu .musi minąć kilka lat na wiedze społeczeństwa a tu koszta rosna powodzonka tym co mysli o plantacji towarowej
Witam, u mnie podobnie w czerwcu jak owoce zaczeły dojrzewać znalazłem cukiernie która miała kupic owoce, ludzi do rwania. 3 dni później nie zostało nic na krakach tylo kilka bażantów i stado szpaków na polu.
Witam,
wiecie czy skupuje ktoś owoce świdośliwy, czy pójdą na dokarmienie szpakówi?
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl