https://www.google.pl/maps/@51.914191,5.414294,3a,75y,9.43h,68.12t/data=!3m4!1e1!3m2!1sJzlcIU9Ifk8GvRaNLkSSgw!2e0
Prosto i praktycznie. A u nas jak to wygląda?
Wiele sadów wygląda podobnie - rejon grójecki , no brak jest kostki ażurowej na dojazd do sadu.
Koledzy nie miejcie kompleksów.
Pozdrawiam
Kenrad
Jeszcze w starym portalu pisałem o pewnym Szwedzie, który miał firmę budowlaną, sieć sklepów i duży sad... A kiedy przyjechał do Polski, do " dzikego " jak sądził, kraju , to gdy zobaczył nasze sady, to mu szczęka opadła... Tak więc Panowie... Bez kompleksów...Pozdrawiam !
Witam prosze zobaczyc ten film na YT który pokazuje na odwrót.
https://www.youtube.com/watch?v=s3YiLJYyyBg
W zeszłym roku byłem w Holandi w Rutten. Rejon rolniczy (cebula) i sadów nie widziałem jednak obraz inny jak w Polsce. Maszyny trochę lepsze jak u nas ale widać że wypracowane, ale nie to nas zdziwiło. Wszędzie porządek i to jaki. Brak śmieci, zarośli, 100% pól wykorzystanych i nawadnianych. Nigdzie przy drogach i w obejściu budynków nie spotkaliśmy błota. Nawet sprzęty żadko wykorzystywane stojące za "stodołą" były na utwardzonym placu. Do prac polowych zapewne powszechnie wykorzystują GPS-wszystkie rządki siane na polach idealnie równo. Chyba nie mają złodziei bo zamiast bramy wjazdowej sznurek :) a w przydrożnym rowie pompa nawadniajaca ogródek. Najlepsza była chłodnia do cebuli. Budynek o drewnianej konstrukcji obity blachą z zewnątrz i wypianowany od środka, do tego agregaty i gotowe. Przy nim nasze murowane stodoły są potężniejsze nie mówiąc o przechowalniach. Sądzę że nawet pomimo nawadniania dawali bądź nadal dają ogromne dawki nawozów, bo taką intensywną zieleń to u nas w kraju ciężko znaleźć.
https://www.google.pl/maps/@52.791712,5.740488,3a,90y,72.21h,79.04t/data=!3m4!1e1!3m2!1siM1-AYeuqx3gZ2EvGUvk2A!2e0
Krol1... Przeczytałem z dużym zainteresowaniem... Znam z opowiadań jak Holendrzy są oszczędni... Dlatego te wypracowane ale ciągle sprawne maszyny mnie nie dziwią...A są tak oszczędni, że w mieszkaniach w których jest zimno, chodzą w swetrach... Jednak to że te ich budowle nie są tak masywne jak nasze, wynika pewnie z ich , łagodnego morskiego klimatu... Podobno zazdroszczą nam tych skupisk krzaków i drzew wśród pól, a kiedy byli u mnie kiedyś, to na widok polnych saren zatrzymali samochod i filmowali...Czytałem kiedyś, że sprowadzali od nas nasiona chwastów, żeby nimi obsiać rowy, bo swoje chwasty całkowicie wytępili...... Pozdrawiam !
Jak Holendrzy widzą nasze chaszcze i zarośla to pytają się czy to park narodowy. W miejscach, gdzie u nich rośnie coś naturalnie to zakładaja rezerwaty.
astone... I podobnie chyba z rzekami... Zachwycają się / Niemcy też / ciągle slabo uregulowaną Wisłą i zupełnie dzikim Bugiem... A widziałem kiedyś kawałek Menu koło Frankfurtu... Wyprostowany, wybetonowany, bez zarośli... Krol1... To bardzo ciekawe i ważne spostrzeżenie na temat ciemnego koloru liści na roślinach uprawowych w Holandii... Podejrzewam, że to od dużych dawek azotu... I może nawet oni przesadzają, ale przypomniała mi się niedawna dyskusja, w czasie której ktoś próbował przekonać kogoś, że azot, zwlaszcza w młodym sadzie, to błąd...A azot jest PODSTAWOWYM i NAJWAŻNIEJSZYM składnikiem polonotwórczym w każdym rodzaju upraw z sadowniczymi włącznie... Ale przeazotowanie też może mieć różne złe konsekwencje o czym bez trudu znależć można informację w każdym podręczniku... Pozdrawiam !
damian2, 2015-01-14 22:15, napisał:
Witam prosze zobaczyc ten film na YT który pokazuje na odwrót.
https://www.youtube.com/watch?v=s3YiLJYyyBg
co mi się rzuciło w oczy, to związana z dyskusją na temat rozstawu, to u nas większość sadowników poleca 3-3,5m, tam ewidentnie dominują rozstawy poniżej 3m
Nie wiem jak w Holandii, ale w płd. Tyrolu i Niemczech raczej odchodzi się od rozstawów poniżej 3m. Argumentują to tym, że poniżej takiego rozstawu wzrost nakładu inwestycyjnego jest wyższy niż wzrost wartości/ wielkości plonu.
masz kolego rację,ale dużo zależy od ceny drzewek, podpór w danym regionie i sezonie, no i czy sadzisz z pomocą jakiegoś programu unijnego, wtedy to się może diamteralnie zmienić
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl