Czy ktoś z was stosuje rozsiewacz lejkowy do wysiewu pasowego??? Jak to się sprawdza, chodzi głównie o "celność".
Czy może przerabialiście dusze???
Czy ktoś z was stosuje rozsiewacz lejkowy do wysiewu pasowego??? Jak to się sprawdza, chodzi głównie o "celność".
Czy może przerabialiście dusze???
Miałem rozsiewacz lejkowy i jeszcze na gwarancji go sprzedalem. Dla mnie to jest BUBEL. Zaplaciłem za niego ok. 800zł. od początku siał w " caly świat" . Jak dobrze siał na jedną strone to byle jak ( tzn. za cienko) na drugą strone, pomimo że polączyłem obie wajchy regulacyjne razem. Przy cienkim sianiu zapychaly mi się dziury w koszu. Często to śmigielko ubijalo nawóz na dnie zamiast rozbijać grudki. Ubijało w miejscu gdzie są otwory regulacyjne. Ten rozsiewacz nie nadaje się do wapna. Lepiej zaplacić więcej i kupić siewke z pasem gumowym na dnie bo wtedy dokladniej można regulować i równomierniej się sieje. Siewka KOS choć mala też sieje na bok : pod warunkiem że się opusci dyszel nisko, jaknajniżej i zawsze sieje na lewo. Jak chce żeby siala na środek międzyżędzia podnosze dyszel do samej góry i sieje na sam środek równomiernie. Części są.
Zgadza się! Jeżeli lejek ma przystawkę, to równomierny rozrzut na obie strony idzie jako tako ogarnąć, przymykając prawy otwór o połowę.Można też przerobić tak,aby lewy otwór zaślepić i zrobić nowy na przeciwko prawego patrząc z tyłu w kierunku jazdy i wtedy będzie siał równomiernie.Rozsiewacz taśmowy jest o niebo lepszy,co do precyzji siania i do wapna.
Pójdzie spokojnie.Ja zaślepiłem(po prostu jej nie otwieram) tylko prawą bo chyba lepiej na prawą strone szło i mi elegancko sieje.Wcześniej było tak jak koledzy wyżej napisalii. Dodatkowo jeszcze przedłużyłem sobie wajche do zamykania.
A w czym siejesz i jakie masz szerokie międzyrzędzia??? No i jaki rozsiewacz???
A czy ktoś urzywał dozownika nawozów do siania w porzeczkach lub w sadzie? czy lepiej siać nawozy w karpy, konary czy ogolnie pod drzewka, lub krzewy. Zastanawiam się czy warto robić i przerabiać taki dozownik
http://allegro.pl/podsiewacz-siewnik-dozownik-nawozu-i5025476881.html
trzeba by było troche powiększyć zbiornik i dołożyć silnik hydrauliczny :)
czy lepiej kupić lejek z otworami symetrycznymi i przystawką kierunkową na dwie strony czyli siac mniej więcej jak poleci w okolice drzewek i krzewów?
Jeśli coś co kosztuje 700-1000zł spełnia swoje funkcje (lejek z przystawką sadowniczą) to po co bawić się w jakieś przeróbki małego dozownika? Dla mnie to jest mielenie g.wna, a produkt finalny to nadal g.
Nawozy należy podać nie w karpy , a w pasy szerokości około 1m, czyli tam gdzie jest najlepiej rozbudowany system korzeni włośnikowych. W wypadku kilkuletnich drzew z silnie rozbudowanym systemem korzeniowym według mnie należy siać nawozy po całej powierzchni. A przy pniu mogłoby być ich jak najmniej.
Ja obecnie posiadam ten siewnik http://www.pom.com.pl/wyroby_pom/rozsiewacze/img/fruit.png
W garażu stoi jeszcze taki Vicon, (tak na wszelki wypadek ) tylko ma ładniejszy i zgrabniejszy kosz metalowy. Jest to rewelacyjny sprzęt, w którym praktycznie nie ma się co popsuć (przekładnia zastąpiona kołem zamachowym jak w kosiarce konnej
) Nowsze mają już mocno wyeksploatowane przekładnie.
http://img25.olx.pl/images_tablicapl/210342043_1_644x461_rozsiewacz-nawozow-vicon-lidzbark-warminski_rev004.jpg
Natomiast w temacie wyraziłem swoje zdanie na temat lejków z przystawką sadowniczą - nie są one doskonałe, ale przy swej cenie znakomicie spełniają swoje zadanie - i nie widzę sensu przerabiania np. dozownika.
I tym motylem sypiesz na jedną stronę bez przeróbek.
A mieszasz w nim 2-3 nawozy???
Motyl Fruit to wersja sadownicza (Compakt rolnicza). Możesz siać w pasy, po całej powierzchni, tylko w pas na prawą lub lewą stronę, siew graniczny. Założenie przystawki to siewu pasowego polega na wsunięciu tej blachy z tyłu i dokręceniu dwóch motylków (czas do 1 minuty). Otwierany/zamykany hydraulicznie.
Nawozów nie mieszam bo i jak to robić. Nie będę wysypywał na kupę i mieszał, żeby później zbierać. W skrzyni nie ma możliwości pomieszać (siatka do kruszenia brył z wierzchu) Po za tym są nawozy wieloskładnikowe.
kamczat, 2015-02-02 18:36, napisał:
Ja obecnie posiadam ten siewnik http://www.pom.com.pl/wyroby_pom/rozsiewacze/img/fruit.png
W garażu stoi jeszcze taki Vicon, (tak na wszelki wypadek
) tylko ma ładniejszy i zgrabniejszy kosz metalowy. Jest to rewelacyjny sprzęt, w którym praktycznie nie ma się co popsuć (przekładnia zastąpiona kołem zamachowym jak w kosiarce konnej
) Nowsze mają już mocno wyeksploatowane przekładnie.
http://img25.olx.pl/images_tablicapl/210342043_1_644x461_rozsiewacz-nawozow-vicon-lidzbark-warminski_rev004.jpg
Natomiast w temacie wyraziłem swoje zdanie na temat lejków z przystawką sadowniczą - nie są one doskonałe, ale przy swej cenie znakomicie spełniają swoje zadanie - i nie widzę sensu przerabiania np. dozownika.
Interesuje mnie taki Vicon. Czy da radę siać nim w pasy na obie strony. jaka może być szerokość rozrzutu takiego rozsiewacza?
Rozsiewacz sieje na obie strony, przy czym wygląda to tak jakby ktoś wyrzucał nawóż garściami raz na prawo raz na lewo. Na ziemi nawóz równomiernie się rozpryskuje. Z takich moich wizualnych obserwacji wynika, że około 80% nawozu wędruje w pasy, a 20% idzie w międzyrzędzie.
Odległość rozrzutu zależy od szybkości WOM, wysokości zawieszenia oraz od długości rury wysiewającej. W winnicach np. rury są obcinane na kilkanaście cm, bo rozstawy są bardzo wąskie. Ja do jagodników nałożyłem około 60cm plastikową rurę spustową i sieje w rządki 4m, a w kwaterze wiśni 4,7m. Na siewy po zewnętrznych stronach rzędu "wyrzeźbiłem" 5l pojemnik jako przystawkę (jest b. lekki i doskonale spełnia swe funkcje).
Odświerze temat co do rozsiewacza KOS . Jeśli są w sadzie międzyrzędzia co 4 metry, wyliczylem że: na każdy centymetr podniesionej zasuwy wysiewa sie 66 kg nawozu na hektar, jeśli jest granulowany. Jest to dla kg. całego nawozu a nie czystego skladnika.
Zastanawiam się jak w tej siewce powiększyć zbiornik . Czy ma ktoś z was powiększony?
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl