Problem jest taki. Rak występuje na 5 letniej Elizie, wszystkie miejsca w których był widoczny rak zostały usunięte lub wyczyszczone i zamalowane. Jak dalej chronić sad przed dalszym rozwojem raka?
Problem jest taki. Rak występuje na 5 letniej Elizie, wszystkie miejsca w których był widoczny rak zostały usunięte lub wyczyszczone i zamalowane. Jak dalej chronić sad przed dalszym rozwojem raka?
Wywiesić pułapki feromonowe na zwójkę koróweczkę i zwalczać w okresie letnim wg. obserwowanych odłowów.
u nas jest też taki problem ruznymi żeczami prubowalismy ale to wszysko ogranicza tylko w tym roku bedą założone pułapki feromonowe na przeziernika jabłoniowca i bedzie ostre pryskanie na tego gada
Pytanie takie na koniec. Jaki bedzie koszt takiego zabiegu na 1.5 ha sadu ? Najpierw pułapki a potem pryskać? Jakie te pułapki jak ktoś moze to niech da jakiegos linka do ogłoszenia. W jakich odstępach te pułapki?
Na temat szkodników kory...
Pułapki wieszasz żeby wiedzieć kiedy jest odpowiedni termin do pryskania. Zakupisz je tu http://www.medchem.pl. Musisz sprawdzić gąsienice i zweryfikować czy to zwójka koróweczka czy przeziernik jabłoniowiec. A pryskasz środkami stosowanymi na zwójkówki, bo to też gąsięnice.
Z tym przeziernikiem to jakiś dramat. U mnie w okolicy nie ma problemów ze zwójkami, odławiam symboliczne ilości, aż nagle w szkółce, gdzie ochrona nie była nakierowana na zwójki, przeziernik opanował prawie 90% drzewek. Pojawił się w takiej skali w 2014 (zasiedlił drzewka), co ciekawe - rok wcześniej w 2013 nie było po nim śladu.
Na temat raka...
Nie masz wielkiego wyboru - pozostaje profilaktyka. Najcięższe działo to podchloryn wspomniany przez kolegę.
Podstawa to zabiegi wykonane zaraz po zimowym cięciu - z reguły środkiem Topsin. Staraj się ją ciąć wiosną, przed startem sezonu ochrony, żeby warunki dla raka nie były już takie korzystne, a do pierwszych zabiegów na parcha użyj wyższych dawek środków miedziowych.
Jesienią bezpośrednio po zbiorach zabieg środkiem topsin, później dwa razy miedź w podwyższonych dawkach - w czasie i po opadzie liści.
Mamy 1 marzec i cięcie Elizy jest już na ukończeniu, Jakieś większe otwory po cięziu gałezi zamalowane, przy czyszczeniu zauwarzyłem że prawie w każdej ranie jest jakaś larwa prawdopodobnie zwójka koróweczka. W jakim czasie zacząć pierwsze opryski na to dziadostwo? Przy czyszczeniu dało się zauważyć że soki w drzewach juz ruszyły.
Słyszałem że na choroby kory bardzo dobre jest danie Aliette 1kg/h, topsin 1l/h i kaptan 1kg/h. W sezonie wykonać 3 zabiegi co 7 dni zaczynając od początku kwitnienia. Szczegulnie poleca sie wykonać na odmianach bardzo podatnych na te choroby np. Gala, red delicious i Eliza. Oczywiście zabieg wykonać na noc. Testował juz ktoś taki sposób ?
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl