jaki nawóz potasowy najlepszy pod porzeczke czerwona
Sam nawóz to za mało , wpierw nalezy wykonac badanie gleby i określić pH oraz zawartość materii organicznej lub stosunek C do N , gdyż to od dobrej dostepności azotu zależy dobra dostepność potasu . Stosując azot w dawkach wiekszych niż potrzebuje tego dana odmiana następuje rozszerzenie stosunku N-K i słabsza dostepnośc potasu . Nawet najlepszy nawóz nie wiele pomoże , sól potasowa którą mozemy stosować tylko jesienią jest o 40 % mniej skuteczna od siarczanu potasu i ten bym zastosował wiosną tym bardziej gdy w tego typu produktach mamy również magnez i bez obawy stsunek K-Mg nie zostanie naruszony. Za kilka dni opublikuje pierwszy w historii polskiego doradztwa komunikat jagodowo - sadowniczy z tego sezonu na podstawie badań gleby jakie robiłem na terenie woj lubelskiego.
Dlaczego sól jest 40% mniej skuteczna od siarczanu? Jakieś badania, artykuły na poparcie tezy?
Nie jest to nic nowego co wymagałoby szerszego uzasadnienia, sól wpływa negatywnie na życie mikrobiologiczne co wpływa na procesy humifikacji i mineralizacji , a to na plon ,dlatego siarczan z uwagi na życie mikrobiologiczne jest lepszym i bardziej wydajnym rozwiązaniem
No to wiadomo, tylko skąd te 40%, z kapelusza?
Dlatego sól stosuje się najlepiej po zakończeniu wegetacji aby wypłukaniu uległy chlorki.
Po za tym jak uzasadnisz np coroczne plony czerwonej porzeczki na poziomie 20ton, czy też agrestu przy stosowaniu od wielu lat potasu tylko i wyłącznie w postaci soli?
Kolejna sprawa 60kg k2o w soli kosztuje 140zł a 50 kg w siarczanie 250 zł .
Nawet przy założeniu że te 40% jest nieskuteczne to i tak ekonomia wskazuje na sól.
Tylko pozornie jest taniej wspomniane procesy mineralizacji i humifikacji mają wpływ na tworzenie próchnicy w której 58 do 65 % procent stanowi węgiel organiczny który jest kregoslupem tego co nazywamy prochnica. Zawartość węgla jest ściśle związana z dostępnością azotu zas jego dobra dostępność wpływa na dobrą dostępność potasu nazywamy to synergizmem podobnie jest z magnezem wybierając sól mamy taniej tego nie podważam tylko robiąc badania spotykam codziennie podobne sytuacje i pytanie jak zaoszczędzić więcej w komunikacie.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl