Witam. Jakie podkładki pod grusze azjatyckie na piaszczyste gleby. Woda na 150 -200cm. Po bokach pola las sosnowy. Na gruncie rosło żyto. Podlasie, blisko Białegostoku.
Witam. Jakie podkładki pod grusze azjatyckie na piaszczyste gleby. Woda na 150 -200cm. Po bokach pola las sosnowy. Na gruncie rosło żyto. Podlasie, blisko Białegostoku.
Ja mam jedną taką gruszkę na gruszy kaukaskiej... Rośnie jak cholera a owocowanie takie sobie... Nie wiem co to za odmiana ale jest to dość ordzawione i żółtego koloru, średniej wielkości a owoce spadają same po pierwszych przymrozkach... Twarda że ciężko ugryżć, ale smak... owszem, owszem... I czym dłużej leży, tym smaczniejsza... Gleba średnio gliniasta... Pozdrawiam !... P.S. Wydaje mi się, że głęboki piach i gleba żytnio-ziemniaczana, to nie jest zbyt dobra gleba na pigwę a raczej na kaukaską...
Mówimy o gruszy azjatyckiej - o czym więc pisze autor poprzedniego postu??? pojęcia nie mam. Do tej pory masz sprawdzone (nie do końca jednak) dwie podkładki - gruszę azjatycką i gruszę polną. I własnie ta druga wydaje się być lepszą podkładką pod "azjatki". Na razie - zaznaczam.
Pozdrawiam
pomolog...Jest pomologu coś takiego u sadowników jak intuicja... I co ona Tobie podpowiada na temat pigwy jako podkładki dla azjatki ?... P.S. Ktoś tam wyżej wyrażnie pomylił miejsce na forum... Zdarza się...Pozdrawiam !
To po prostu wymaga sprawdzenia, Melothontho... i tyle. Tu nie może być mowy o intuicji. To są czyjeś pieniądze, wkład pracy itd. Ja wypowiadam się tylko na temat tego, co sami zaobserwobserwowaliśmy. na przestrzeni 10 lat - więc uwazam, wystarczająco. Obie podkładki są dobre ( mowa o "polnej" i "kaukaskiej")... co do pigwy - pojęcia nie mam. A polecanie czegoś zupełnie nie sprawdzonego... przepraszam, ale nie zaryzukuję
Pozdrawiam
Rozumiem , że pomolog stosuje w życiu zasadę, która mówi ,że w życiu trzeba mieć jakieś zasady... I nie wypowiadać się na temat o którym nie ma się pojęcia... A ja czasem " chlapię pyskiem " wg. zasady - " mogę na każdy temat "...... I gdybym musiał, to patrząc jak to moje azjatyckie " cudo " silnie rośnie, powiedział bym, że pewnie pigwa mogła by tu spełnić swoją właściwą rolę, ale ja za to odpowiedzialności wziąć nie mogę... Pozdrawiam !
Ale tu się zgodzę :) i na jednej i na drugiej ze wspomnianych przeze mnie podkładek drzewa "azjatek" rosną silnie... ot, wyzwanie
Pozdrawiam
Czy istnieją wstawki skarlające pod te grusze? Na piaski to faktycznie dobra będzie kaukaska ale ten silny wzrost mnie przeraza.
"Podkładką dla grusz azjatyckich może być tylko siewka gruszy polnej, ponieważ grusze azjatyckie wykazują niezgodność z pigwą"
A. Mika "Sad Dochodowy"
Edit:
Grusza brzozolistna (Pyrus betulifolia) nadaje się także na pdkładkę dla grusz azjatyckich według "Fizjologi roślin sadowniczych" wyd 2011
oraz jeszcze tu trochę teorii
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2183
Grusze azjatyckie nie rosną zbyt silnie, mam u siebie shinsheiki na kaukaskiej i rosnie dość słabo - porównywalnie do konferencji na pigwie , trochę mocniej kosui - gleba III kl. Nie zmienia to faktu że smak pozostawia wiele do życzenia... Z tego co wiem nie mają zgodności z pigwą. Szybko wchodzą w owocowanie na gruszy kałkaskiej wiec nie ma sensu ich skarlać (moim skromnym zdaniem), dodam że w latach obfitego owocowania potrzebują rusztowania.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, Azjatki na siewce gruszy kaukaskiej będą rosły nisko. Bez stosowania specjalnych zabiegów, taki zestaw mogę uznać za karłowy? Co za tym idzie i inna rozstawa w przyszłym sadzie. Czy na pewno ta niezgodność z pigwą tyczy się wszystkich klonów (S1) czy tylko A? Podkładka z kaukaskiej czy polnej jest odpowiednia na mój klimat. Ostatnie pytanie, na jakiej wysokości okulizować te Azjatki?
U mnie rosna do 3- 3.5 metra wysokosci. Rozstawa 1,5 x 4 m, miejsce szczepienia około 20 cm nad ziemią.
Tak czy siak... to gatunek, który z natury rośnie silnie (porównując kilkanaście odmian, którymi dysponujemy). Niezgodność z pigwą i owszem - literatura mówi kilka słow na ten temat... wstawek brak... ale ja z "innej beczki" - skąd to - wydawałoby się nagłe zainteresowanie producentów? rozumiem działkowcy... "przeca tego owocu" nie idzie sprzedac w większej ilości... Jakieś nowe rynki zbytu macie?
Pozdrawiam
Zrobiłem sobie kilka drzew tych azjatek. Na gruszy polnej, na głogu ze wstawką z gruszy polnej i na pigwie S1. Mam Zawiązki osypały się w 100%kilka odmian i tej wiosny wszystkie poległy od przymrozku -8C przy gruncie w końcu kwietnia.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl