Sad będzie posadzony wiosną 2017. W najniższych dniach wysieje wapno tlenkowe 2t CaO / ha.
mam cały rok na nawozy zielone. Jakie polecacie? Czy trzeba je zasilać nawozami mineralnymi?
Sad będzie posadzony wiosną 2017. W najniższych dniach wysieje wapno tlenkowe 2t CaO / ha.
mam cały rok na nawozy zielone. Jakie polecacie? Czy trzeba je zasilać nawozami mineralnymi?
Temat poruszany wielokrotnie i propozycji co do wysiewu określonych roślin wiele... Ja lansuję swoją a jest nią rzepak... Bo daje dużo zielonej masy a zakup nasion na hektar, to grosze...... Pozdrawiam !
Osobiście zawsze bazowałem na gorczycy bo jest stosunkowo tania,wydajna, mątwikobójcza , i przyspiesza rozkład pozostałych w ziemi korzeni.Ma również pewne wady ,mianowicie wysusza glebę i przy wiosennym zasiewie lubi szybko zakwitnąć . Gorczyca ponieważ należy do kapustowatych lubi azot tak więc podczas siewu nie zaszkodzi wymieszać z saletrą ,będzie wtedy więcej zielonej masy.A przecież o to nam chodzi więc warto . .Z moich skromnych doświadczeń najwięcej zielonej masy z gorczycy da się uzyskać siejąc późnym latem ,a nawet we wrześniu .
Ps . Nieopodal mojej miejscowości widziałem że gościu wysiał 15 ha , pola (po porzeczkach) słonecznikiem pastewnym tak więc może warto też przyjrzeć się tej roślinie .Podobno dużo masy zielonej da się uzyskać...
Gdy teraz wysieje wapno (tlenkowe 2t CaO/ha) to ile odstępu czasu zachować do nawożenia azotem gorczycy (100kg saletry amonowej)?
Wapno tlenkowe działa szybko i gwałtownie tak więc moim zdaniem skoro masz zamiar wysiewać przedplony na nawóz zielony bezpieczniej byłoby wysiać to wapno jesienią aby podczas okresu zimowego ustabilizowalo się ph.
A jakie wg Was najlepsze nawozy zielonena glebach lekkich , wrecz piaskowatych ? Słyszalem cos o łubinie , co o tym myślicie ?
Pozdrawiam
Mój ojciec na swoim piaseczku żytnio-ziemniaczanym zawsze siał łubin...Pozdrawiam !
Na lekkiej ziemi wsiałem saladerę ( chyba tak to się pisze) i jak na tak lekkiej ziemi było z niej dużo masy zielonej. U mnie wschodziła bardzo długo i nierówno ale przy siewie na zielonkę niema to chyba większego znaczena.
najlepszy łubin mocno spulchnia niestety wymaga opryskow,
oprócz wczesniej wspomnianychfacelia, żyto a bardziej owies szybko rosnie zagłusi chwasty masy zielonej też sporo w sumie nie wymaga pryskania
na wiosne najlepiej owies, lato to gorczyca, tatarka, łubin a nalwięcej masy jest z żyta zasianego jesienią i skoszonego tuż przed wykłoszeniem!
Pierszwe sieje sobie zyto ponieważ jego system korzeniowy jest bardzo rozbudowany i głeboko wchodzi w glebe co powoduje zwiekszenie ilości kapilarów czyli lepsze tosunki wodne.
Na poźniejsze przed plony to najlepiej aksamitka, badzo duża masa organiczna i jej własciwości, ale ksozty. Coś alternatywnego to koniczyna perska, na suche lato facelia która najelepij znosi brak wody. Gryka zwszłąszcza włąściwości fitosanitarne no i standardowo gorczyca. Bardzo ładne wyniki daje mieszanka owies - łubin.
Żeby dobrze przygotować glebe nie wystaczy tylko zielony plon, pomiędzy nimi powiniśmy zastosować nawozy organiczne, osobiście dla mnie jest to podłoże popieczarkowe.
Przygotowanie dobrego stanowiska to też nawozy mineralne, azotowe, magnezowe i fosforowe.
Ale zacznijmy to wsyzstko od analizy chemicznej :D
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl