Witam! Kiedy planujecie wjazd z pierwszym nawozem pod wiśnie? Saletra wapniowa w jakiej dawca na ha?
Witam! Kiedy planujecie wjazd z pierwszym nawozem pod wiśnie? Saletra wapniowa w jakiej dawca na ha?
A nie tańsza była by saletra amonowa ?... No, chyba że gleba kwaśna...Pozdrawiam !
Dołączam się do pytania, kiedy zaczynacie siać nawozy np hydrokomplex? a kiedy saletrę?
ja dzisiaj wysialem sol potasowa i superfosfat a saletre wapniowa bede sial okolo 20 marca a dokladniej to jeszcze od pogody bedzsie zalezalo
Saletra amonowa zdecydowania tansza od wapnowej. Czy dawka ok 70 kg N na hektar bedzie wystarczajaca wiosna?
W firmie w której przez wiele lat pracowałem, nawożenie azotowe podawane było jednorazowo, w postaci saletry amonowej , w dawce 80-100 kg azotu w czystym składniku na hektar...Pozdrawiam !
1/analiza gleby w celu określenia potrzeb nawozowych.2/określenie kwasowości3/klasa gleby4/wilgotność na w okresie wiosennym5/ile lat ma ten sad-to tak z grubsza te czynniki trzeba brać pod uwagę by podjąć dyskusję o nawożeniu.Nie chcę się wymądrzać ale mówienie,komuś,żę ma dać 50 czy 150 kg jakiegoś nawozu na hektar w ciemno jest nie na miejscu.Pozdrawiam.
digorina853...To prawda, że pod uwagę trzeba wziąć wiele rzeczy ale jest też taka prawda, że w końcu trzeba podjąć jakąś decyzję...I nie da się w większym gospodarstwie dzielić każdej kwatery na x części i dla każdej części ustalać inną dawkę...I proszę też pamiętać, że jest jeszcze ciągle w użyciu wiele siewników nawozowych, które nie są aż tak precyzyjne, żeby odróżnić dawkę np. 80 kg od 100 kg na hektar... A ja ciągle jeszcze pamiętam te nawozowe narady w firmie, kiedy to analizowanie sytuacji w gronie kilku specjalistów przeciągało się w nieskończoność aż dyrektor na koniec zadawał pytanie : To ile dajemy w 17 hektarowej kwaterze Łutówki ?... Pozdrawiam !
Melolontha-ok.wszystko co piszemy to prawda.Wymieniłem te czynniniki,które należy brać pod uwagę,bo sam jeszcze kilkanaście lat temu ''nawaliłem'' nawozu przez okres 3 lat tyle,że póżniej po wykonaniu analizy okazało się,że przez 2-3 lata wogóle zabronili mi siać nawóz.Wykonywałem tylko nawożenie dolistne i plony były zadawalające i jak mówię zanim doszedłem do ładu to trochę to trwało.Obecnie przy cenach wiśni i nawozów i śor.takich błędów już nikt nie popełnia bo go na to nie stać...pozdrawiam.
adi111, 2015-03-05 12:56, napisał:
ja dzisiaj wysialem sol potasowa i superfosfat a saletre wapniowa bede sial okolo 20 marca a dokladniej to jeszcze od pogody bedzsie zalezalo
nie wiem jaki sens ma sypanie superfosfatu u rosnącym sadzie, przecież drzewa z niego skorzystają dopiero za pare lat.
digorina853... Myślę, że warto czasem przypomnieć zdanie które gdzieś przeczytałem, że sadownictwo to taki rodzaj ludzkiej aktywności, w której drzewa owocowe dają dorodne i obfite plony dzięki licznym zabiegom pielęgnacyjnym, wśród których jest również stosowanie niewielkich ilości soli mineralnych... Te sole to oczywiście nawozy, ale warto podkreślić może słowo NIEWIELKIE...To ważne zwłaszcza w czasach, w których bombardowani wręcz jesteśmy zaleceniami aby sypać i sypać... Albo pryskać i pryskać... I tu, jako komentarz, podoba mi się spotykane czasem w portalu powiedzenie, że ...kto bogatemu zabroni......Pozdrawiam !
Panowie pytanie było kiedy? a nie ile czego i czy było robione wyniki itd......Pozdrawiam
Chodziło mi tylko o azot,który jest dość specyficznym składnikiem,tak jak napisal Melolontha-dzięki za odpowiedz. No i tez bardziej chodzilo mi o termin kiedy go wysiać,tak jak pisze CZerwony82. Ja tak do tej pory robiłem,ze z azotem wjeżdzałem jak na wiśniach pojawia sie zielony pąk..czyli przy tych temperaturach które zapowiadają (ponad 10 st C) to szacuje,ze wjade za jakies 2 tygodnie max.
i jeszcze jedno wazne pytanie,piszecie dawki azotu pomiedzy 70-100 kg N na ha tylko czy to jest dawka roczna czy to dawka jednorazowa? bo druga dawke daje po kwitnieniu.
co do prognoz pogodowych to na twojapogoda.pl jednego dnia na 15.03. podawali nawet 19 C a dzisiaj już tylko 5 C ......
W czasach kiedy siano azot na całą powierzchnię, było zalecenie aby azot / saletrę amonową / wysiać w sadach z zadarnionym międzyrzędziem, przed ruszeniem bujnej wegetacji traw... Bo chodziło o to, żeby ten azot przeniknął wraz z opadami deszczu pod murawę do strefy wzrostu korzeni drzew i żeby murawa przechwyciła go jak najmniej...Uważam, że dawka ok. 100 kg N / ha , to wystarczająca łączna dawka na cały rok...Na dodatek taka powinna być dawka maksymalna, a to oznacza, że gdy będzie trochę niższa, to też nic złego się nie stanie...Pozdrawiam !
Koledzy czy nawóz YaraMila™ COMPLEX zawierający azot całkowity – 12% N ; fosfor – 11% P2O5; potas18% w zalecanej dawce 200kg/ha wystarczy do pokrycia zapotrzebowania na fosfor i potas. Wiem że azot trzeba uzupełnić ale czy PK wystarczy? Dawka potasu wydaje mi się trochę mała 36kg.
Bartek90-zależy jaki procent azotu jest w tym nawozie.. Ja wczoraj wjechałem w saletrą amonową
Właśnie wczoraj wysiałem ogród w dawce ok 0,3 kg pod każde drzewko( są to młode drzewka), a zawartość azotu w tym nawozie to 9,3 %.
Wychodzi mi Bartku, że zastosowałeś ok. 30 gram azotu w czystym składniku, pod drzewko... To nie za dużo... Drzewka, nawet gdyby były jednoroczne spokojnie przyjęły by dawkę 2 razy większą ... Pozdrawiam !
Witam
Czy dajecie azot pod drzewka sadzone teraz na wiosnę? Czy można teraz czy czekac aż się "przyjma i ruszą"?
Bartek90... To chyba najlepsze co można wymyślić... Bo na podanie wszystkiego w jednej dawce decydują się zawsze ci, których nie stać na tego rodzaju " zabawy " z przyczyn czasowych i organizacyjnych i jest to pewne uproszczenie sprawy...A podanie azotu w dwóch dawkach i dwóch terminach - jak najbardziej... Pozdrawiam !
kodek... Mnie wpojono zasadę, że indywidualne nawożenie azotowe świeżo posadzonych drzewek wykonuje się dopiero wtedy, gdy się przyjmą i dadzą przynajmniej 10 cm przyrosty... Bo kiedy są już te przyrosty to znak , że i w korzeniu drzewka już rosną, tworzą korzenie włośnikowe i dlatego są już zdolne nawóz azotowy przyjąć...Pozdrawiam !
Melolontha, 2015-03-19 21:25, napisał:
kodek... Mnie wpojono zasadę, że indywidualne nawożenie azotowe świeżo posadzonych drzewek wykonuje się dopiero wtedy, gdy się przyjmą i dadzą przynajmniej 10 cm przyrosty... Bo kiedy są już te przyrosty to znak , że i w korzeniu drzewka już rosną, tworzą korzenie włośnikowe i dlatego są już zdolne nawóz azotowy przyjąć...Pozdrawiam !
Dzięki. Tak myślałem ale wolałem się upewnić.
kodek, 2015-03-15 21:41, napisał:
Koledzy czy nawóz YaraMila™ COMPLEX zawierający azot całkowity – 12% N ; fosfor – 11% P2O5; potas18% w zalecanej dawce 200kg/ha wystarczy do pokrycia zapotrzebowania na fosfor i potas. Wiem że azot trzeba uzupełnić ale czy PK wystarczy? Dawka potasu wydaje mi się trochę mała 36kg.
Koledzy powtórzę pytanie bo nikt mi nie odpowiedział. Proszę o opinię.
Witam, przybywam z pytaniem o nawożenie dolistne wiśni a dokładnie chodzi mi o siarczan magnezu, czy można nim pryskać wiśnie w obecnej fazie i później ? Jeśli nie, to jakimi nawozami można pryskać ? Jakie stosujecie dolistnie, czym pryskacie?
Napiszę coś, czym nie warto się za bardzo przejmować, bo przecież teraz jest tyle różnych wersji nawozów o dużej zdolności przenikania przez tkaniki liścia, że jest w czym wybierać... Dawno temu stosowałem dolistnie florovit i mocznik, ale zaprzestałem , kiedy ktoś ze Skierniewic ogłosił, że nawożenie dolistne wiśni a zwłaszcza mocznikiem jest pozbawione sensu, bo gruba warstwa woskowa na wiśniowym liściu niczego nie przepuszcza a wszystkie badania wykazywały, że po nawożeniu dolistnym nie odnotowano żadnej zwyżki plonu... Ale, jak zaznaczyłem było to dawno temu i być może było to... nieprawdą... A teraz w sprawie tego siarczanu magnezu... Czy w wyniku analiz liści wyszło, że brakuje w nich magnezu ?... Bo tylko w takim przypadku zasilanie dolistne ma sens... Pozdrawiam !
posadziłem blisko 1,5ha wiśni tej jesieni, wiosną 2016 chciałbym obłozyć je obornikiem, i stąd moje pytanie jaki byłby lepszy, kurzy czy bydlęcy?
ha ha bardzo śmieszne! zadałem zwykłe pytanie ale jak widać nie każdego stać na zwykła odpowiedź.
Proszę o podpowiedź Lepiej posypać pod 3 letnie wisienki saletre amonową,czy mocznik?
Jak chodzi o to obkładanie obornikiem, to u mnie zwawsze staraliśmy się aby to był nawóz bydlęcy, mocno słomiasty... Pozdrawiam !
Ja, znany niektórym stary zgred, pod 3-letnie wisienki rzucił bym wiosną / na przełomie marca i kwietnia / po jednej chłopskiej garści saletry amonowej... Gdy ręka mniejsza bo damska, mogły by być takie garstki dwie...... Pozdrawiam !
a czy wiosna jest sens stosowania saletrzaku zaniast ewentualnie saletry amonowej.
witam Koledzy!
Kiedy planujecie dać nawozy jesienne: potas, fosfor, wapno? Jeszcze pytanko o oprysk miedziowy - u mnie w sadzie jeszcze zielono więc czekam na opad liści. Ale tak zastanawiam się czy nie prysnąć wczesniej?
Pozdrawiam!
dareks3, 2018-03-30 14:44, napisał:
jaki nawóz teraz pod wiśnie saletrzak czy saletra amonowa
Ja daję mocznik a potem po kwitnieniu saletrę.
Ja proponuję hydrocomplex w dawce 250kg/h taką dawkę daje na wiśnie a po kwitnieniu taka sama dawka saletry wapniowej
A ja proponuję polifoske start ten sam skład ,odpowiednik kompleksu produkt krajowy 300 zł taniej
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl