Temat chyba niezbyt aktualny ;) Ale celem potwierdzenia - mi tez to wygląda na grad. A tak z ciekawości, był to grad czy inne paskudztwo?
Temat chyba niezbyt aktualny ;) Ale celem potwierdzenia - mi tez to wygląda na grad. A tak z ciekawości, był to grad czy inne paskudztwo?
Ja zrobiłbym analize fosforu w glebie, bo wygląda to na niedobór - stąd plamy. Mimo, że w Polsce gleby nie narzekają na brak fosforu to jednak zdarza się.
czy to moze byc pryszczarek?
widac takie małe wgryzienia w liściach i brązowawe przebarwienia.
Te uszkodzenia to żadna choroba a tymbardziej jakikolwiek szkodnik. To efekt "chłodnych nocy" . Było ładnych kilka dni wyjątkowo chłodnych (włącznie z przymrozkami) ,potem zrobiło się gorąco, wegetacja ruszyła z kopyta stąd te rozwarstwienia,brązowawe przebarwienia i deformacje na liściach .
Kolega wyżej ma rację,
P.S. Pryszczarek zwija liście w charakterystyczny rulonik.
oleju nie stosowałem wiec to na pewno nie to.też mi sie wydawało ze to nie pryszczarek.moze byc tak jak pisza koledzy wyzej.dzieki
yanodark, 2016-05-15 20:07, napisał:
Wyglada mi to na oparzenia po oleju .
Nie, to nie po oleju. Olejem mozna uszkodzić liście ,ale w tym roku wyjątkowo nie pryskałem olejem i u mnie też jest sporo takich uszkodzeń. To efekt niskich temperatur na 100%.
Myślisz @artemida że inaczej rozpoznają? Tak jak my tutaj zwolują konsylium i medytują. Jak dla mnie jest to mechaniczne uszkodaenie liścia przy niskiej temperaturze.
Kol. podobnie jak Stef... obstawiam poprzymrozkowe uszkodzenie z rozwarstwieniem blaszki lisciowej....
Artemida jak zwykle, wszystkie rozumy pozjadal. Nie każdy jest emerytowanym sadownikiem, alfa i omega, także jeśli nie masz nic ciekawego do napisania to lepiej nie marnuj miejsca na serwerze emerycie!
Piszę różne rzeczy, mam dużo czasu i dużo doświadczenia. Nie podobają Ci się moje wpisy - nie czytaj. Po co to złośliwe kopanie? Lepiej się czujesz? Czasem ktoś korzysta z moich rad. Po to jest portal!!!
Panowie co to za choroba? Moze niedobór czegoś? Najwięcej Szampion i Jonagored
To jest z zimna zatrzymane procesy .A, na trzecim masz troche mączniaka.Brązowe to są otarcia od wiatru. Mam to samo najgorzej jonagoret.
Jeżeli chodzi o pierwsze zdjęcia,to pytanie jest,czy czasami Kaptan nie był zbyt wcześnie zastosowany po Fontelisie? Jeżeli chodzi o drugie zdjęcia to proponuję siarczan magnezu zastosować
Fontelis + thiram we wtorek 10.05 thiram 13.05. Po fontelisie nie byl stosowany jeszcze kaptan
Z tym,ze zamienił stryjek siekierke na kijek,a sadoplony to jaka grupa środków????
pit2015, 2016-05-16 22:15, napisał:
Z tym,ze zamienił stryjek siekierke na kijek,a sadoplony to jaka grupa środków????
Tiuram (Sadoplon) - ditiokarbaminiany
Kaptan- flalimidy
Witam,bardzo prosze o poradę,na 6letnim szamionie,P-60,mam takie dziwne przebarwienia,może ktoś ma pomysł czym to może być spowodowane?
liście
na niektórych tegorocznych wsadzonych drzewkach młode listki zaczeły się zwijac są drobniejsze wąskie czym to moze byc spowodowane
Raczej nie, o ile był prawidłowo zastosowany. Używam Stomp w szkółce jabłoni zaraz po wysadzeniu i nigdy nie było efektów ubocznych.
Jak to możliwe, że opryskałeś wierzchołek? Mialy listki w czasie zabiegu? W sumie nie widzę palika, więc pewnie leżały przy ziemi.
tak były małe listki pryskałem ziemię dookoła ewentualnie troche mogło polecieć na kore drzewka były proste nie leżały być może zawiało od sąsiada i od góry opadło w listopadzie ubiegłego roku pryskałem glifosatem i na wiosne przyorałem ale chyba ten srodek tyle by nie działał aby drzewko pociągneło to z ziemi, obok był stosowany perenal na jednoliscienne
To według mnie pozostałości herbicydu ale zeszłoroczne, czyli musiały być opryskane w zeszłym roku.
Pytanie pomocnicze .Czy były wykonywane zabiegi interwencyjne na parcha ? To może być efekt udanej interwencji.
Czy ktoś wie czym to może być spowodowane
Zaminowane jak granica Korei Północnej z Południową :)
Co do szkodnika to już Abukk K go rozpoznał więc szkoda się powtarzać.
Dlatego właśnie w młodych drzewkach nie stosuje się herbicydów na hulaj dusza. Nie musi wcale paść na liście, wchłania się też przez młodą korę, która nie jest dość zdrewniała i fellogen jest prawie na wierzchu. Najgorsze w glifosacie jest to że efekt uwidacznia się dopiero w następnym sezonie.
Asahi SL + odżywka dolistnie ze 2x, jeśli są jakieś liście bo to na zdjęciu to już marność.
nie zgodziłbym sie do końca ze to herbicyd bo u mnie też się zdaża kilka takich drzewek w tym roku sadziłem a herbicydów nie pryskałem tylko pielenie
A że tak zapytam, te drzewka to z pewnego źródła? Bo jak kupione po kosztach od byle kogo to może szkoda to ratować.
Witam
Czego te przebarwienia moga dotyczyc??Dodam,ze na kilkunastu drzewach wystapilo obumarcie drzewka.Liscie zamykaja sie i sa takie czerwone,wystepuje to nie na calej kwaterze tylko na czesci i losowo.Pacjent: Rubinstar na M9,wsadzony 2l temu,nawodniony.Dodam,ze drzewka czesciowo byly przesuszone w dolowniku,ale nie akurat te,ktore zamieraja i maja te objawy.
Ja bym postawił na niedobory fosforu. Ale pewności nie ma. Najlepiej zrobić analizę gleby. Na pewno jest to niedobór.
Moim zdaniem jest to przypalony ( zwalczony) mączniak we wczesnej fazie rozrastania się grzybni.
Jest stary Idared u sasiada(przemyslowy) i maczniak tam jest ze ho ho...Maczniak...ale ja niczym nie przypalalem..
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl