Chciałbym zaimpregnować kołki do sadu ma ktoś sprawdzony środek który mógłby polecić?
Chciałbym zaimpregnować kołki do sadu ma ktoś sprawdzony środek który mógłby polecić?
Kiedyś używano go do impregnacji podkładów kolejowych, słupów energetycznych, itp.. Aktualnie środek jest ten cieżko dostępny w Polsce ponieważ podobno ma właściwości rakotwórcze, Rosjanie używają go do dnia dzisiejszego. Mój ojciec przed ponad 20 laty impregnował tym olejem pale i do tej pory zachowały one swoje właściwości konstrukcyjne. Gdzieś na śląsku był do niedawna dostępny ale czy jest tak dalej... nie mam pojecia. Kołki moczyło sie w oleju przez dobę a następnie suszyło przez kilka dni.
W Lipie woj.lubelskie jest zakład który nasyca tym preparatem. Ja impręgnuję kołki do rusztowania do sadu w tej firmie.
Masz rację , olej kreozotowy jest najlepszy ale nie należy do najtańszych{ w zeszłym roku ponad 600 zł. Za 200 l.}Palik musi być względnie suchy i jeden dzień moczenia to trochę za mało, można po namoczeniu przeciąć kołek i ocenić stan impregnacji. Impregnowałem też siarczanem miedzi (5 kg Na 100 l wody} i stoją już kilka lat. Siarczan miedzi ma tę wadę że nie można wstawiać świeżo namoczonych palików do drzewek bo mogą usychać .Po wyjęciu kołki trzeba opłukać wodą i dobrze wysuszyć.
Olej kreazotowy kiedyś w gospodarstwie kiedyś stosowaliśmy i wiem że był bardzo dobry teraz nie ma go jak zdobyć więc chodziło mi o coś z nowości jak się spisują. A ten siarczan miedzi daje radę i ile trzeba odczekać po moczeniu żeby go wstawić przy drzewku?
nic nie zastąpi oleju kreozotowego, też stosowaliśmy i to była siła! szkoda czasu i kasy na siarczan miedzi, lepiej pomyśl nad konstrukcją drut
+ bambus
A ja jestem za siarczanem miedzi . Po siarczanie miedzi z 300 kołków po 5 latach ugnitych było 7. Według mnie to dobry wynik a do tego cena siarczanu bez porównania niższa niż oleju krezolowego. Pozdrawiam
Moim zdaniem to kiepski wynik i źle rokuja na przyszłość. Nie powinna wypaść ani sztuka po 5 latach. No ale jeszcze ważna jest sam atechnika impregnacji. Ja bym na pewno nie wyjmował w ciemno kołka po 1 dobie moczenia.
Ja stosuję siarczanu miedzi do impregnowania kołkówi uważam, że jest bardzo dobry.
Moczę kołki w becze dotąd aż przestaną wchłaniać roztwór. Poźniej suszę parę dani
wsysak, 2015-04-05 08:45, napisał:
Ja stosuję siarczanu miedzi do impregnowania kołkówi uważam, że jest bardzo dobry.
Moczę kołki w becze dotąd aż przestaną wchłaniać roztwór. Poźniej suszę parę dani
I chyba jedyna skuteczna metoda. Warto od czasu do czasu przeciąć którzyś aby sprawdzić jak głęboko wsiąkł impregnat. Idiotycznie oszczędzać grosze na impregnacie a poźniej wywalać tysiące na nowe kołki, znowu impregnat, wymiane połamanych drzew, utratę plonu i dodatkową robociznę.
gdzie mozna kupic siarczan miedzi w okolicach warki? czy kupujecie go przez internet?
Witam. Macie może namiary gdzie mogę kupić olej kreozotowy. Z góry dziękuję za pomoc
Koledzy używał może którys z was CuSO4 do impregnacji? Jeżeli tak to jakiego koloru mieliscie zaimpregnowaną częśc palika po wyjeciu z roztworu i wyszuszeniu na słloncu? U mnie nie ma zbyt widocznej różnicy między częścią zaimpregnowana a wystawioną na zewnątrz.
I jej nie zobaczysz na razie. Za kilka miesięcy część impregnowana wyróźni się jaśniejszym kolorem.
Powiedzcie ,a co sądzicie o impregnacji (moczeniu ) palików w przepalonym oleju silnikowym? Jak wypada taki olej przepalony kontra np. siarczan miedzi?
mam okazyjnie do nabycia impregnat o nazwie xylamit. czy ktos o tym słyszał? podobno kieys był stosowany do impregnacji podkładów kolejowych. czy mocenie nim kołków wolnostojących nie popali korzeni drzewek?
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl