Czy ktoś słyszał o tym środku lub zdecydował się na jego zastosowanie?
??? z praktycznego puntku widzenia nie da się nic ocenić i powiedzieć bo jest za wcześnie w przeciwieństwie do rozwieszonych reklam :)
znawcy tematu mówią że nie jest to substancja na miarę coragenu i affirmu
O ile mi się udało zrobić to z telefonu to w załączniku powinno być zdjęcie ulotki ze skutecznością tego preparatu.
Według badań jest on dużo skuteczniejszy od chloropiryfosu czyli Durzbanu a z racji na kontaktowe działanie jest też selektywny względem fauny pożytecznej. Co ciekawe na gruszek ma skuteczność podobną do Affirmu.
Weedle ulotki najlepsza skuteczność osiąga przy pH 5.5.
Cena ma być podobno niewysoka i oscylować w granicy 90-100pln, tylko nie wiem czy za dawkę na ha czy za 1kg.
skryba91, 2016-05-30 11:56, napisał:
Według badań jest on dużo skuteczniejszy od chloropiryfosu czyli Durzbanu a z racji na kontaktowe działanie jest też selektywny względem fauny pożytecznej.
Dursban zawiera chloropiryfos (C9H11Cl3NO3PS) a na ulotce jest porównanie do chloropiryfosu metylowego (C7H7Cl3NO3PS) czyli np. Reldanu.
Co do Durzbanu i Reldanu to rzeczywiście mój błąd.
Dzisiaj na spotkaniu doradczym Robert Binkiewicz z Agrosimexu podał kilka wskazówek odnośnie stosowania tego preparatu.
1. Miesza się on z fungicydami i nawozami oprócz tych podnoszących pH cieczy roboczej.
2. Z racji na kontaktowe działanie wskazane jest dodanie zwilzacza do oprysku.
3. Pomimo tego że jest to środek fosforoorganiczny nie zwalcza on mszyc
Po pierwsze, Imidan to jest preparat fosforoorganiczny. Jeden ciul czy opryskasz dursbanem czy imidanem, przyszłość owocówki jest po nim równie czarna jak biedronek, złotooków, ośca korówkowego i wszyskich innych owadó pożytecznych. Po zastosowaniu życze wytrwałości w zwalczaniu przędziorków i bawełnicy korówki.
Selektywność z racji kontaktowego działania... skąd takie informacje? Ktoś jest idiotą czy ktoś uważa nas za idiotów? Czyżby biedronki czy złotooki, a może dobroczynek żywiły się sokami roślin, że niby preparat układowy miałby być nieselektywny? Preparat kontaktowy, jak sama nazwa wskazuje, działa przez kontakt owada, także tego pożytecznego z liściem pokrytym daną substancją.
Imidan jest nieselektywny, to nowa substancja na naszym rynku, ale na świecie już nie. Badania selektywności prowadzono w California University, tu są wyniki:
http://www.ipm.ucdavis.edu/PMG/r107300811.html
substancja: Phosmet (imidan)/ spektrum działania: szerokie/ (...) / szkodliwość dla wrogów naturalnych:
większość wrogów naturalnych / czas działania na wrogów naturalnych: krótki
Po wtóre, ulotka reklamowa nie jest żadną informacją, tylko wsparciem sprzedaży. Można nią sobie co najwyżej skrzynki powyścielać. O totalnym charakterze działania już na ulotkach i bilbordach nie piszą, prawda...?
To bardzo fajnie że pojawiają się nowe substancje, także z grupy fosforoorganicznych. Te środki też czasem się przydają. Ale silne promowanie stosowania fosforoorganików w środku sezonu jest co najmniej nieodpowiedzialne, a dla sadownika w mniejszym lub większym stopniu - szkodliwe. Tylko że firma handlowa chce sprzedawać i zarabiać i zasadniczo mało ją obchodzą problemy sadownika, no chyba że może na nich zarobić.
ja jestem ciekaw w jaki sposób oni to zarejestrowali? dlaczego w takim razie owadofos wycofali? kasa rządzi? tyle czasu zabiera rejestracja nowoczesnych preparatów a tu proszę bach.. na taki syf minister pozwolenie wydał. Człowiek dba o pożyteczne o każdą biedronkę, wprowadza murarkę a jedną decyzją matołom co i tak nigdy nie zakumają o co chodzi daje się narzędzie do niszczenia wszystkiego co żywe. Niech żyje państwo prawa, Integrowana ochrona, integrowana produkcja, globagapy, frutiquality i Bóg wie jeden co tam jeszcze.... wstyd
Narzędzie samo w sobie nie jest szkodliwe. Szkodliwe jest jego nieodpowiezialne użycie. A właśnie takie stosowanie silnie promuje dystrybutor. Oczywiście w materiałach reklamowych i wypowiedziach przedstawicieli znajdziemy informacje typu "same plusy", niewygodnej części prawdy już nikt nie mówi. W końcu sprzedaz jest najwazniejsza.
Jeszce jak ktoś to zastosuje dwa razy to będzie już super czysto w sadzie..... Dla producentów ŚOR leoiej bo od razu trzeba będzie zwalczać bawełnice i przedziorki
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl