Ja mam na m7 idareta IV klasa bez nawadniania i rusztowania. Stoi sztywno a nie ma duzych korzeni. Teraz jakbym sadzil to na p14.Jesli na m7 zasadzisz plytko to musisz dac rusztowanie.
To może tak być, że rusztowanie jest niepotrzebne... Tylko że tak może być, gdy w II i III roku nie zdarzy się bardzo obfite owocowanie połączone z silnymi opadami deszczu i silnym wiatrem... Bo gdy tak się zdarzy, to kładzie się wszystko... Mój znajomy, który prowadził sad u pewnego " byznesmena " któremu nie zależało na jabłkach, prowadził ten sad tak, że ciął go jak cholera, żeby tylko rósł, ukorzeniał się i nie owocował... I obeszło się bez rusztowania...Pozdrawiam !
W tym sezonie najbardziej rozchwytywane jabłko - to jakiś paradoks, ewenement, nierozumiem oco w tym chodzi, ale czy warto go sadzić jeszcze? raczej nie, jak ze wschodu nie będą go brać to kto go weźmie za parę lat. Za parę lat jak zacznie owocować to i na wschodzie nie - bo już tam się poznają że są niesmaczne. chyba że będzie docierał tam gdzie cebula jest przysmakiem - czyli na daleki wschód.
znajomy mówił ze na Libi znają dobrze najdareda i nawet chętnie go tam kupuja, także moze bedzie na niego zbyt
Melolontha, 2016-02-25 22:05, napisał:
Kiedy patrzę na te zdjęcia to jakoś nie bardzo odnoszę wrażenie że drzewa są jakoś nadmiernie czy krytycznie mocno pocięte... Owszem widać że było tam cięcie ale też i pędy cieńsze a zwłaszcza te ktore odchodzą w bok, pozostały nie wycięte... I tak ma być... I o jakimś " ogoleniu " koron w części wierzchołkowej raczej nie ma mowy... Ale ciekawy jestem jak wyglądają te drzewa teraz, z tymi przyrostami które wybiły po tamtym cięciu... A może trochę przesadzasz z tym nadmiernym wzrostem... To w końcu M 7 a więc podkładka zaliczana do średnio-silnie rosnacych, co w połączeniu z dobrą pewnie glebą, może dawać taki efekt... Ja właśnie tnę swoją Galę na M 4 i M 7... I zapewniam Cię, że też mam tam niezłe miotły i przyrosty dochodzące do 2 m...Pozdrawiam !
Ja też mam galę na m 7, już 6 lat i nie owocuje sporadycznie po 4-5 jabłek na drzewie a jak owocuje u ciebie
Co sadzicie o Najdarecie na M9 na 3-4 klaasie ziemi??Warto sadzic te odmiane jeszcze???
Znam kogoś kto wyrwał całkiem młodego Najdareda . Mówił że Najdared u niego rodził jabłka w takich " kłębach" skupiskach, gronach, podobnie jak rodzi Paulared. Skutek był taki że pomimo dobrej klasy ziemi, nawodnienia, jabłka były drobne przez to że rodził w gronach. Poruwnanie było według Idareda który był blisko.
Ale niech się wypowiedzą inni. Sam jestem ciekaw bo na mojej wsi nikt Najdareda nie ma.
Witam,potrzebuję porady,miałem sad wiśniowy dość stary,(dużo wypadów 0.75ha) który wykarczowalem,będę sadził na tej działce jabłonie,wybór padł na Najdared na m7(IVb V klasa bez możliwości wody),a że nidy nie sadziłem na tej podkładce,potrzebuję porady w jakim rozstawie to zrobić? Może jakieś popowiedzi. (z szerokości działki najlepiej by pasowało 4.5m na 2m,ale czy to nie za blisko rzędy na tej podkładce?) A drzewko od drzewka 2m czy może trochę mniej?
Zalezy jak bedziesz prowadzil szeroko galezie. Ja mam 4x2m. Teraz bym zasadzil 3.6-3.8x1.7m. Tylko nie sadz nisko zaszczepionego bo z sila wzrostu nie poradzisz
Najdared na M7 jak dla mnie najlepsza odmiana na ten moment, rusztowanie oczywiście konieczne, co do rozstawy to zależnie od ciągnika ale 4m to maksimum na międzyrzędzia, a w rządku 1,5-2m.
Niekoniecznie rusztowanie potrzebne na m7. zwykły kołek w 2, 3 roku wystarczy. potem drzewo umocni sie na tyle ze juz nie wywróci sie. ja mam kilka rzadków wogole bez niczego, fakt troche przewodniki wygielo ale drzewa wszystkie stoja.
To ja nie wiem jak Ty to robisz, u mnie najdared bez rusztowania to latał by jak flaga na wietrze, a tak rusztowanie i wszystko pięknie, w plonowaniu nie ustępuje idaredowi.
W związku z powyższymi wypowiedziami chciałem się zapytać. Mam jonagoldy i jonagoredy na IV klasie bez nawadniania na podkładce m-9 i jakoś dają sobie radę - no przez ostatnie 2 lata troszkę musiałem ich wspomóc i podlać - ale jakoś jabłka wyrastają a przyrosty dają i tak moim zdaniem za duże. Wiadomo jonagold jest odmianą silnie rosnącą a idared słabo rosnącą. Czy tak samo można by zaryzykować idareda lub najdareda na m-9 na tej samej klasie ziemi bez nawadniania. Czy może skoro idared jest odmianą słabo rosnącą - to i może system korzeniowy jest też o wiele słabszy jak w jonagoldzie przy tej samej podkładce i może sobie bez nawadniania idared nie poradzi. Czy może skoro jonagold sobie radzi bez nawadniania to i idared też ? Bo skoro dawać rusztowanie na m-26 to posadzę na m-9, będzie jeszcze mniej cięcia. A opinie są różne że na m-26 również w okresie suszy jestr deficyt wody. bo głównie chodzą mi po głowie 2 podkłądki m-9 lub m-26. Na m-7 jest jednak dużo gałęzi. Jakie jest wasze zdanie? Co mi radzicie? Pozdrawiam.
Ja bym nie ryzykował, napewno nie M9, ciekawe jak idared sobie radzi na P60 bo może byc fajna opcja, sam ma sporo na A2 jestem bardzo zadowolony, z jakości i plonowanie ale rośnie trochę za silnie na takiej klasie, ale miejscami trafia się 5 klasa i tam już jest słabo
Czyli ryzyko dośźć duże na m-9 idareda w moim przypadku - bez nawadniania? Dodam że teren na którym rosną jonagoldy na m-9 to teren gliniasty klasa IV i na takim samym terenie planuję wsadzić idareda lub może idaredesta lub najdareda. Podkładki p60 czy p-14 chyba gorzej się sprawdzają od m-26. M-26 na glinie jak widzę u mnie się sprawdza bardzo dobrze. p-60 i p-14- najlepiej na lżejszych. Dlatego stąd moja chęć na m-26, którą już dość dobrze znam aczkolwiek nie sadziłem jeszcze idareda na niej.
Czy wogóle ryzykować wchodzić z idaredem lub najdaredem i go sadzić, czy to może ryzykowne po ostatnich informacjach jakie są lub mogą być? Każdy tylko pisze że najlepiej gala i odmiany 1 kolorowe. Patrząc na ankietę na stronie e-sadownictwo, któ jaką odmianą posadzi idared jest na 4 miejscu. Wydaje się że ta odmiana wciąż ma wzięcie dzisiaj ale jak będzie za 3-4 lata, tego nie wie nikt. chyba że jest inaczej?
Witam, Panowie Idared na A2 wsadzony w zeszłym roku na wiosnę po posadzeniu nie przycinany wycięte tylko uszkodzone gałazki, pytanie jak w tym roku prawidłowo wykonać ciecie tego idared co wyciąć co zostawić czy wstrzymać się z cieciem jeszcze w tym roku?
.....idared na A2 w tych czasach kolego usuń czym prędzej bo teraz to łatwo pójdzie a nasadż EMPIRE,GALE lub MUNE a bedziesz liczył pieniążki
Co ty bredzisz kolego co z tego że idared na a2 a Muna co to za wynalazek zwykłe jabłko i nikt nie zapłaci za to wiecej
Nie słuchaj,IDARET na A2 też ma swoje plusy.A wracając do tematu,tak jak kolega pisał,tylko konkurencje przewodnika przytnij.Pozatym nawet niezła koronka jak na A2.
ma sporo takich „miotełek” przyciąć cos w tym stylu jak zaznaczyłem na fotkach?
idared na A2 super sprawa, szkoda tylko że nie naidared/idaredest, co do cięcia to dobrze zaznaczyłeś + dolne piętro na klik!
Na jakiej wysokości zaczyna się pierwsze piętro? Czy nie jest przypadkiem zbyt nisko na tych zdjeciach?
Rozstawa 1m20cm plus minus 10cm co do pierwszego pietra około 50cm nie ukrywam ze niektóre drzewka maja poniżej 50cmL wyciąć teraz? Reasumują wycinam konkurencje przewodnika pytanie czy przy samym przewodniku czy zostawić czop 3 lub 4 cm? oraz dolne piętro na „klik” skrócić 5cm będzie dobrze?
Witam jestem z południowej polski - będę sadził idareda na jesieni. Mam mały dylemat - jaką rozstawę zastosowa? Drzewka będą sadzone na klasie IV, terenie gkliniastym bez nawadniania. W miejscu planowanego sadzenia myslę o posadzeniu na m-26 idareda co 4 metry. Przypomnę ze nie mam ciągnika sadowniczego tylko zwykły ruski. Czy nie będzie to jednak zbyt duża odległość te 4 metry, bo z drugiej strony tak mi pasuje bo dalej mam rządki innych kwater co 4 metry. Zmieściłoby mi się co 3,45 jeszcze jeden dodatkowy rządek, tylko później będzie zmiana w rządkach. Czy może inaczej pomysleć - posadzić idareda na podkładce m-7 co 4 metry, mniej wymagająca jeśli nie planuję nawadniania, ponoć najładniejszy owoc, na suszę odporniejsza a co 4 m byłoby ok. Wiadomo że m-7 jest wieksze drzweo , więcej gałęzi, trudniejsza penetracja jeśli chodzi o dostep światła i oprysku. Czy może zostać przy ,m-26 - tylko właśnie nie wiem czy co 4 m rządki czy co 3,45 -a zyskam jedynie 1 rządek? Proszę o podpowiedź. pozdrawiam.
Jeżeli m26 to zdecydowanie 4m. Jak nie chcesz słupów to wsadz drzewka 10cm głępiej niż normalnie to wzrost będzie porównywalny to m7.
Witam. jakie macie opinie na temat odmiany idared na m9 i jak z siłą wzrostu i wybarwieniem.
SUPER nawet rożsnie za mocno szczególnie na 1klasie świeżej ziemi zato tragedia nie chce rosnąć na 5 klasie sad po sadzie bez wody:) kolego jak się pytasz to podaj więcej szczegółów swojego stanowiska bo każdy odpowie co innego
Brew na pozór M26 wymaga tyle samo wody co M9 a może i więcej.. M26 nie lubi słabej suchej ziemi.. Nie raz obserwowałem jak było sucho drzewka na M9 dłużej miały wigor niż na M26..
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl