Witam wszystkich. Sytuacja na rynku zmusza nas do zmniejszania kosztów produkcji. Dlatego chciałbym dowiedzieć się wszystkiego o gęstych nasadzeniach ,jakie niosą za sobą zagrożenia. Po prostu wszystko o gęstych nasadzeniach (0,6 m).
Witam wszystkich. Sytuacja na rynku zmusza nas do zmniejszania kosztów produkcji. Dlatego chciałbym dowiedzieć się wszystkiego o gęstych nasadzeniach ,jakie niosą za sobą zagrożenia. Po prostu wszystko o gęstych nasadzeniach (0,6 m).
a ja proponuje sadzić cztery... w.. ,,kupie".... i rozchylać na cztery strony
nie ma co koledze dokuczać ale na nie dawnym spotkaniu w Sandomierzu jakiś nałukowiec nazwiska nie pamietam zaproponował sadzenie w iloście 6600szt na 1hy cene za drzewko miał zapisane 8 zł i do pruby były 7 miesieczne drzewka i stwierdzajac że to jest opłącalne z moich wyliczen co według mnie jest to niedorzeczne uzyskał w drugim roku 50 sztuk jabłek z drzewka tak stwierdził i podkreślał że liczby nie kłamią ogulnie cały ten referat mi sie nie podobał bo był nie dożeczny dla czego wymienił kilka odmnian które według niego powinny być zmiejszone czyli wszyskie jedynie co gala powinna być zwiekszona mnie zastanawia czy ten człowiek dobrze to liczył i czy to by było opłacalne powinien być film z tego a czy jest to trzeba sie pytać
Było kiedyś takie powiedzenie które nazywało się " sprzeczność sama w sobie "... Np. dom kultury milicjanta... Sprzeczność sama w sobie... I taką sprzecznością dla kogoś, kto szuka oszczędności jest / moim zdaniem / gęste sadzenie drzewek... Bo tu już sama ich ilość na ha powoduje ogromny koszt, że o rusztowaniu nie wspomnę... Kto dziś chce założyć sad tanio, powinien sadzić odmianę bardzo plenną, na średnio rosnącej podkładce, przy średnio gęstej rozstawie i bez rusztowania... W takim sadzie też można osiągnąć ładny plon / może nawet 30-40 ton z hektara / a cały pic polega na tym, żeby te jabłka dobrze sprzedać... Taki mój głos w dyskusji która tu / mam nadzieję / rozgorzeje a ja będę mogł sobie poczytać... Nie muszę chyba dodawać, że ze mną niekoniecznie trzeba się zgadzać......Pozdrawiam !
Hanat właśnie dziś oglądałem twoją relację z wykładu i to mnie zmusiło do zadania tego pytania.
Te drzewka posadzone np. Jonagoldy na M9 co metr w rzędzie, ja uważam że jest dużo jabłek ale do 5 lat, a potem w poszukiwaniu światła są katowane cięciem, i jest wtedy coraz mniej jabłek i mnustwo batów. I jakość spada, bo po zimowym cięciu już w czerwcu drzewo i tak " uzupełniło to co było ujęte zimą". Zanika owocowanie na dole korony a przenosi się na góre. Taki sam efekt można osiągnąć sadząc co 1,5 m. tylko bardzo delikatnie ciąć co roku. Szkółkarze się cieszą . Ja mam starą Dekoste M26 bez nawadniania posadzoną co 2,5 m na piachu ( 1000 d. / h ) i jest nawet 80 kg. z drzewa tj. 80 ton /h. Ale gdybym mial ją posadzoną gęściej nie byłoby więcej jabłek , a pozatym dawno już bym musiał ją wyrwać bo jej wzrost by oszalal. Niech ktoś policzy koszt nasadzenia i zysk rzeczywisty ładnego jabłka w puźniejszych latach ile było ładnych jabłek które NIE odżucila maszyna. A sadzone rzadziej , zawsze mają więcej światła i miejsca na owocowanie i lepiej owocują i kolorują a że w pierwszych latach miały troszke mniej jablek niż te posadzone gęściej, zwraca się to wiele bardziej w puźniejszych latach z nawiązką. Podobne spostrzeżenia mam przy innych odmianach na M9 i M26.
ja nie jestem zwolennikiem gestych nasadzen, rozstaw do 1m to dla mnie min rozstaw w rzedzie, nie mniej. Ale kiedys w telewizji Wypowiadał sie pan Jagielinski i mówił cos o gestych nasadzeniach, ze tylko z takich nasadzen bedzie szedł eksport i żeby nie stawiac na ilosc tylko na jakosc owoców.
tylko muwimy jak w tym referacie 3,2x 0,5 bo do 0,80 cm w rzędzie to jeszcze ujdzie zależności od odmiany
To stara i znana prawda, że w gęstych nasadzeniach bierzemy plon i pieniądze " z przodu " a w rzadszych " z tyłu "... Przy czym " z przodu " oznacza pierwsze a z " tyłu " ostatnie lata owocowania... Dlatego gęsto powinni sadzić ludzie starzy którym niewiele już czasu zostało a rzadziej ci, którzy mają jeszcze czas... Wszystko w pewnym uproszczeniu, oczywiście... Tymbardziej że w międzyczasie opracowane zostały nowe typy koron, które umozliwiły zbliżenie drzew w rzędzie...Pozdrawiam !... P.S....A gęste nasadzenia to był pomysł szkółkarzy, w tym zwłaszcza holenderskich szkólkarzy... To od nich przyszła idea aby sadzić co pół metra albo i mniej , na dodatek po 2 albo i 3 rzędy w pasie... Wszystko to okazało się pomyłką... Pozdrawiam !
Zapewne -Melolontho - pamiętasz koncepcję /angielską/ sadów łanowych. 20 000szt/ha, zbiór co drugi rok /kombajnem ścinany roczny przyrost który zaowocował/ . Ale się nie przyjęło...
Pamiętam, pamiętam... Były tam chwasty, parch, i parę drobnych jabłuszek... I miało być to tak, że miał to kosić kombajn / kombajn miał dopiero ktoś wymyśleć / i jakoś te jabłuszka obierać a pędy które miały wybijać z ziemi miały być przyskane Alarem, żeby natychmiast zawiązywaly pąki kwiatowe...I te zbiory miały być co drugi rok...Test wykonany został na Mc Spurze i Starkrimsonie na M 26 i wzbudzał ogromne zainteresowanie u wszystkich zwiedzających...Ale w tamtych odleglych już czasach opracowywany był też sad - model lat 80-ch... Miał to być szpaler, w którym wszystkie jabłka mialy być dostępne na wyciągnięcie ręki / stojący przy ścianie owoconośnej czlowiek z wyciągniętymi przed siebie rękakmi, które sięgały pnia albo połowy miąższości szpaleru /... I drugi parametr to wysokośc drzew... Mialy być takie, żeby stojący na ziemi czlowiek, po wyciagnięciu rąk do góry mógł zebrać 80 procent jabłek... Reszta / 20 procent / miała być zrywana z przesuwających się platform... Popatrz artemido... O tych platformach myślano juz ok. 40 lat temu... Pozdrawiam !
W tym temacie jest jeszcze wiele ciekawych rozwiązań :) zapraszam do lektury dwóch artykułów jeden na temat ściany owoconośnej :
http://www.goodfruit.com/fruiting-wall-concept-expands/
a drugi na temat nowego systemu prowadzenia drzew - nowej koncepcji sadu w systemie wielu przewodników :
http://www.goodfruit.com/taking-yields-to-the-limit/
W tym systemie jesteśmy w stanie przenieść pochłanianie promienie słonecznych przez drzewa na poziom 90% osiągając biologiczny poziom plonowania drzew 150 - 200 t/ha ? Jest to nowa koncepcja tzw. Pedestrian Orchards, czyli sady gdzie odległość między rzędami wynosi 2,2-2,5 i tak samo wysokość prowadzonych drzew.....
Ps.Mam prośbe do moderatora czy nie można by złączyć wątków o gęstych nasadzeniach jabłoni i scianie owoconośnej bo te dwa tematy są ze sobą sciśle powiązane :)
Sadszwedo przedstawił bardzo ciekawą alternatywę dla prowadzenia nowoczesnych, supergęstych nasadzeń jabłoni. Do największych zalet powyższego systemu należy zaliczyć niższe koszty założenia sadu z racji mniejszej ilości drzew na hektar oraz ograniczenie wzrostu. Niestety kłopotliwe i czaschłonne jest wyprowadzenie kilku przewodników. Zawsze jednak istnieje możliwość zakupu drzewek wstępnie wyprowadzonych przez szkółkarza co jednak wiąże się z większymi kosztami... Czyli de facto - coś za coś.
Serdecznie Pozdrawiam!
Jest jeszcz inny aspekt in minus , jeśli wypadnie nam jedno takie drzewo z 4-6-8 przeowdnikami z przyczyn losowych (rak,zgorzel czy inne przypadłości) to mamy dość sporą dziurę w rzędzie którą szybko będzie nam trudno wypełnić.Jest to raczej w formie ciekawostki (te formy wieloprzewodnikowe).
Tak, to rzeczywiście ciekawostka. Już takie próby miały miejsce w przeszłości i to nie tylko chyba w sadach jabłoniowych, nie wiem czy też nie przy winorośli - gdzie z jednej sadzonki wyrastało z poziomo ułozonej gałązki kilka pionowych gałązek. Wracając do tematu, tak jak to przedmówca powiedział, w przypadku wypadnięcia takiego drzewka trudno odtworzyć taką dość dużą lukę - ale myslę że mogło by być rozwiązanie - chociaż może wydawać się może że może niezbyt równo czy estetycznie by to wyglądało - mianowicie w miejsce wypadów po prostu by uzupełniać zwykłymi drzewkami posadzonymi w takiej odległości w jakiej się znajdują pionowe pędy od gałązki poziomej - tot jest gdzieś bodajże nie wiem 25 - 35cm. Oczywiście przykładowo jeśli takie drzewko miało by 10 pionowych pędów owoconośnych to i tyle drzewek w tej luce byłoby posadzonych - podkładka karłowa, lub nawet może super karłowa. Przecież nieraz można zauwazyć nasadzenia w których drzewka znajdująsię w granicach nawet 30-40cm. Oczywiście to założenie czysto hipotetyczne, bo nie wiemy jeszcze czy takie modele sadów się kiedyśu nas sprawdzą, a to zależy naprawdę od wielu czynników pozdrawiam.
Uważam, że prawdziwie przyszłościowe okażą się intensywne nasadzenia składające się z odmian jabłoni kolumnowych. Jeżeli w naszych warunkach wynik ich uprawy okaże się pozytywny to będzie to spory krok naprzód w celu ograniczenia pracochłonności nad cięciem i formowaniem drzew. Myślę, że kwestia odnośnie sadów kolumnowych jest warta przedyskutowania. Temat jest rozległy aczkolwiek literatura, czasopisma i sieć internetowa milczy w tym temacie.
Więcej informacji odnośnie kolumnowych odmian jabłoni można znaleźć w książce Dr. Doroty Kruczyńskiej ,,Nowe odmiany jabłoni''.
Serdecznie Pozdrawiam!
przy takiej produkcji cena nigdy powyżej 1 zł nie wzrośnie chyba że będzie jakaś klęska, podobnie było z pożeczką
Sebsad w zasadzie wyłuszczyłcałą sprawe. Nic tylk osie podpisać obiema łapkami.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl