Witam. Szukam informacji na temat tej odmiany, najlepiej od sadowników. Czy warto sadzic tą odmiane, czy na pigwie s1 dobrze owocuje? Prosze o podanie wad i zalet tej odmiany.
Witam. Szukam informacji na temat tej odmiany, najlepiej od sadowników. Czy warto sadzic tą odmiane, czy na pigwie s1 dobrze owocuje? Prosze o podanie wad i zalet tej odmiany.
Miałem kiedys 0,5ha Concorde, owocuje średnio, bardzo podatna na zarazę ogniową, ceny uzyskiwane za tą odmianę są tak niskie, że nie warto sobie zawracać głowy, w smaku jest średnia (wbrew opisom sugerującym, że dorównuje konferencji). Jeśli zadajesz takie pytanie na forum, to onstawiam, że nie siedzisz mocno w temacie grusz, jeśli chcesz się zająć na poważnie uprawą towarową gruszy to propouję porozmawiać z jakimś życzliwym sadownikiem obeznanym w temacie, który nakieruje Cię pod wzgędem doboru odmian i całej reszty. Nie odwodzę Cię w żaden sposób od rozpoczęcia przygody z gruszami, jednak mając na uwadze interes sadowników, nie chcę żebyś potem zaniżał ceny i sprzedawal towar za pół darmo z powodu tego, że nie poradziłeś sobie z wyprodukowaniem ładnego towaru. Pozdrawiam.
Mam grusze głównie lukasówka, ale musze wymienic nasadzenia i zastanawiam sie co wsadzić, czy bawić sie w nowosci, czy wybrać sprawdzoną odmiane lukasówke czy konferencje której nasadzenia cały czas wzrastają w Polsce jak i na zachodzie .
z tego co pamietam to Conkord jest krzyzowka komisówki z konferencja(nie sprawdzalem) owoc kształtem podobny do konferencji choc nieco wiekszy, mniej ordzawiony ale majacy nieksztaltne plamy. W smaku bardzo dobry, słodki, soczysty, aromatyczny mocniej niż Konferencja. Dużym minusem jest niskie plonowanie. Przechowuje sie nieco dłużej od Konferencji. Ciekawa odmiana wydaje sie Xenia, dobry plon duzy owoc, przechowywany w zwykłej przechowalni jeszcze sie nie "uległa" pozdrawiam
Co możesz mi powiedzieć o xeni? jakiego zapylacza potrzebuje, jakie problemy dostrzegasz w jej uprawie?
Odmiana podatna na zarazę ogniową. Owoc smaczny, w porównaniu z Konferencją miąż jest "kruchy", u Konferencji "masłowy". Słaby wzrost (szkółkarz twierdził, że silnie rośnie). U mnie na pigwie słabo rośnie. Na dobrej glebie (II lub III klasa) wychodzi dobrze. Plon jest porównywalny z Konferencją. Jest bardziej odporna na parcha i szpeciele, które "uwielbiają" Konferencję. Polecam na bardzo dobre gleby i wskazane dolistne dokarmianie (nawozy z biostymulacją). Nie wymaga intensywnej ochrony od parcha i szpecieli (podskórnik, wzdymacz), oraz pryszczarek raczej omija Concorde.
daj sobie spokój z concorde, słabo plonuje i brzydka, gorzej sie sprzedaje niz konferencja
xsenia dobrze plonuje i wczesnie zaczyna plonować, to jej najwieksze plusy,
ale ma kiepski smak i u mnie to jest problem, jesli dla ciebie to nie jest ważne można sadzić
z nowosci które mam odradzam również blanke,
Mając kilkunastoletnie doświadczenie w uprawie Lukasówki i Konferencji mogę powiedzieć, że w tej perspektywie bardziej opłacalną odmianą była napewno Konferencja. Opłacalność Lukasówki jest u mnie niższa, ze względu na wirus kamienistości gruszek, który za każdym rokiem ogranicza plony coraz bardziej, wrażliwość tej odmiany na suszę jest bardzo wysoka (nie ma sensu sadzić jej na kwaterach bez nawadniania), konferencja jest napewno mniej problematyczna, a jej owoce są chyba najbardziej pożądane na rynku. Ja w swoim sadzie docelowo będę posiadał jedynie Konferencję. Zalecam też ostrożność przy zakładaniu nowych sadów gruszowych, ze wzgędu na ilość nowych nasadzeń, dodatkowo jeśli już ktoś jest zdecydowany sadzić grusze to zalecam dużo czasu poświęcić na znaezienie materiału szkółkarskiego bardzo dobrej jakości (w naszym kraju kupno zdrowych drzew wolnych od wszelkiego rodzaju wirusów jest chyba niemożliwe, a miałem już drzewka ze wszystkich czołowych szkółek w polsce). Pozdrawiam.
Vura1980 jaki system uprawy gruszki polecasz, oraz w jakich rozstawach prowadzisz?
Moim zdaniem najlepiej prowadzić grusze w zwykłym rzędowym systemie (tak samo jak jabłonie), u mnie w przypadku konferencji rozstawa to 3,8x1,1. Drzewa proawdzę na 3,5m wysokości, staram sie wyprowadzić dolne piętro pod kątem 90 stopni, gałęzie dolnego piętra wypuszczam na maksymalnie 80cm, natomiast wyższe partie korony tnę krótko, aby utrzymać owocowanie w pobliżu przewodnika. Mialem kiedyś kwaterę prowadzoną w systemie mikado na 4 przewodniki, mimo, że wydajność można osiągnąc większą niż w tradycyjnym systemie, to zrezygnowałem z niego z powodu dużo większej ilości pracy przy założeniu kwatery, oraz z powodu gorszej penetracji korony przy opryskiwaniu.
Czy pigwa Q-eline sprawdzi sie jako odpowiednia podkładka dla grusz w naszym klimacie?
Z tego co mówią nasi zachodni sąsiedzi to w planowaniu jest trochę lepsza od pigwy s1, jednak cechuje się gorszą wytrzymałością na mróz. Moim zdaniem nie warto ryzykować zakładania sadu na pigwie q-eline skoro pigwa s1 sprawdza się dość dobrze, szczególnie po cięciu korzeni. W Polsce nie widziałem jeszcze sadu na tej podkładce.
Napewno nie polecam żadnej polskiej szkółki, za dwa lata będę wymieniał jedną kwaterę i właśnie jestem na etapie szukania zdrowego materiału, aktualnie szukam wśród belgijskich szkółek.
Jaki zapylacz zaproponował bys mi do kwatery xeni i jaki procent wsadzic?
U mnie xenia rosła obok dużej starej kwatery konferencji więc zrezygnowałem z oddzielnego zapylacza. W takim układzie xenia owocowała dobrze, po usunięciu kwatery konferencji owocowanie moim zdaniem zostało na podobnym poziomie, dlatego jak teraz bym sadził xenię to posadzilbym bez zapylaczy, a w razie problemów z zapylaniem zawsze można ponasadzać zapylacze. Pozdrawiam.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl