Witam. Macie jakieś sprawdzone sposoby na wielkopąkowca? Oleje, siarkol? Jak to się sprawdza?
Witam. Macie jakieś sprawdzone sposoby na wielkopąkowca? Oleje, siarkol? Jak to się sprawdza?
Najtańszy i najskuteczniejszy to zbieranie pąków, ale trzeba trochę kilometrów zrobić na nogach, chociaż zależy ile masz ha.
Zabiegi olejowo parafinowe dosyć dobrze się sprawdzają. Byłem wczoraj na wojewódzkim seminarium sadowniczym w Końskowoli i tam prof. Pluta i pan Partyka bardzo polecali takie zabiegi.
Co do ortusa to wielu plantatorów nie widzi jego skuteczności, ja również. Nowozarejestrowany envidor ma tylko ograniczać a nie zwalczać wielkopąkowca, więc w praktyce efekt pewnie będzie żaden. Podobno lepiej radzi sobie movento i nissorum ale nie mają rejestracji w porzeczce.
Ja swojego czasu do zabiegów olejowo parafinowych dodawałem CK. Efekt całkiem przyzwoity. Jeżeli chodzi o Ortus to również nie zauważyłem skuteczności tego środka. Zobaczymy co przyniesie Envidor, ale i do tego środka jestem sceptycznie nastawiony i na dodatek ta jego cena.
Klepka, 2015-03-22 00:36, napisał:
Ja swojego czasu do zabiegów olejowo parafinowych dodawałem CK.
Co to jest CK? Wielkopąkowca obrywałem w zeszłych latach, lecz plantacja u sąsiada była zarażona i wszystko na marne szło. Potem zamykając oczy to widziałem wielkopąkowca:) Też wydaje mi się, że ortus na wielkopąkowca marnie działa. O olejach znalazłem coś takiego:
http://www.ogrodinfo.pl/ochrona-roslin/wielkopakowiec-porzeczkowy-coraz-mniej-grozny
Czytałem artykuł o zabiegach siarkolem 80WP na 2 tyg przed kwitnieniem + zabiegi ortusem w kwitnienie i że to niby w znaczący sposób redukowało wielkopąkowca
Ja zamierzam pojechać samym olejem rzepakowym + superam tylko czekam na temperaturę ok 15st podobno ma być końcem tygodnia.
dido1974, 2015-03-22 10:52, napisał:
Ja zamierzam pojechać samym olejem rzepakowym + superam tylko czekam na temperaturę ok 15st podobno ma być końcem tygodnia.
dodo1974 czy to nie za wcześnie jeszcze na jakiekolwiek zabiegi na wielkopąkowca? wydaje mi się że on migruje w kwitnienie
Największa migracja jest w okresie kwitnienia i wtedy zalecany jest Ortus...Teraz należy zaobserwować początki migracji i zastosować olej , który powoduje duszenie wielkopąkowca i utrudnia migrację...A olej na kwiaty , to chyba nie dobry pomysł.
Teraz jest idealny moment na zabieg olejowo parafinowy, ale niestety u mnie jest mróz w każdą noc. Dziaj było -7.
w nocy jest już na plusie a w dzień słonecznie i sucho, wiec można pryskać olejem.
Witam,
Proszę napisać ile tego oleju rzepakowego na 100/l ? I czy ktoś wypróbował tę metodę na 100% i jest chociaż trochę skuteczna?
Planuję opryskać porzeczki siarkolem. Jaka optymalna temp/ pora dnia jest do takiego zabiegu?
Siarkolem dopiero jak wielkopąkowiec zacznie wychodzić z pąków , a na razie jest jeszcze wewnątrz .
Stosowal ktos na wielkopakowca abamektyne? kiedy jest najlepszy okres na to?
http://www.jagodnik.pl/ochrona/porzeczka/526-szkodniki-na-plantacjach-porzeczki-i-truskawki-czy-beda-nowe-rejestracje
Panowie najskuteczniesze jest likwidowanie plantacjii porażonych i sadzenie odmian dość odpornych niczym z tym nie da się walczyć. Jeżeli plantacja jest dobrze chroniona to i wielkopąkowca jest bardzo mało, chyba że są to odmiany jak Jubilnaja Kopania czy Ben Hope to najlepszym zabiegiem ochronnym jest rozdrabniacz :)
tomek6666, 2015-04-12 16:23, napisał:
Stosowal ktos na wielkopakowca abamektyne? kiedy jest najlepszy okres na to?
http://www.jagodnik.pl/ochrona/porzeczka/526-szkodniki-na-plantacjach-porzeczki-i-truskawki-czy-beda-nowe-rejestracje
odezwij sie na priv
Odmiana to Tisel 2-letni lecz zauwazyłem w kilku krzakach na dolnych pąkach zgrubienie. Kasować to mozna 10-letnia plantacje a nie 2.
Podstawa to porządnie zlać siarą w odpoeiednim steżeniu i po problemie, a o to czym https://www.youtube.com/watch?v=FzmM352SWBQ
Czy ktoś mi doradzi. Wcześniej stosowałem Thiovit w dawkach od 6 do 9 kg/ha i nigdy nie zauważyłem poparzeń (pryskałem nocą i przy temperaturach około 15 stopni). Teraz tego środka nie ma i przez dwa lata stosowałem Microthiol i zawsze były poparzenia. Mam zamiar teraz stosować Siarkol. Czy ktoś stosował , Czym różni się siarkol od Microthiol.
Czy ktoś mi doradzi. Wcześniej stosowałem Thiovit w dawkach od 6 do 9 kg/ha i nigdy nie zauważyłem poparzeń (pryskałem nocą i przy temperaturach około 15 stopni). I byłem z tego środka zadowolony. Teraz tego środka nie ma i przez dwa lata stosowałem Microthiol i zawsze były poparzenia. Mam zamiar teraz stosować Siarkol. Czy ktoś stosował , Czym różni się siarkol od Microthiol.
Prawie 4 rok od mojego postu o zwalczaniu wielkopąkowca. Ja stosowałem na początku zabiegi z olejami rzepakowymi wczesną wiosną, przed kwitnieniem, ortusem, siarkolem. Miałem tisla co wielkopąkowca można z łatwością było wypatrzeć z jadącego ciągnika. W końcu od 2 lat stosowałem sam siarkol, lub microthiol przed kwitnieniem, trzeba utrafić z pogodą i pod wieczór. I na tym tislu to teraz ciężko pieszo iść i wypatrzeć wielkopąkowca. Nigdy nie miałem poparzeń na porzeczce. Trzeba się pogodzić, że tymi środkami w 100% nie zlikwiduje się szkodnika, ale pozostaje on na niskim poziomie
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl