Witam,czy ktoś z was tu obecnych stosuje ciecz w porzeczce? Jeżeli tak to w jakim stężeniu? Do jakiej fazy rozwojowej roślin? Czy mieszacie z cieczą jakieś insektycydy,fungicydy?
Witam,czy ktoś z was tu obecnych stosuje ciecz w porzeczce? Jeżeli tak to w jakim stężeniu? Do jakiej fazy rozwojowej roślin? Czy mieszacie z cieczą jakieś insektycydy,fungicydy?
CK na porzeczkę stosuje sie w stężeniu takim jak na jabłonie - tzn wg tabeli , zależnie od stężenia-mocy cieczy -przeważnie 25-30 l/ha przy stężeniu CK około 1,21W porzeczce stosować na mączniaki i wielkopąkowca w terminach jak w programie , mieszać można z grzybobójczymi kontaktowymi .
Skuteczność jak z wielkopąkowcem - gdy trafisz z opryskiem ze będzie na wierzchu to go wypali a jak wlezie w pąk to mamy problem bo chyba teraz nie ma zarejestrowanego środka który wtedy zadziała - ja już teraz nie mam porzeczki i nie jestem na bieżąco .
CK ma szerokie właściwości grzybobójcze i b. dobre działanie na mączniaki w tym na mączniaka agrestu (zawiera związki siarki )
W książce " Szkodniki i choroby roślin sadowniczych " z r 1971 strona 372 piszą, że wszystkie fungicydy siarkowe wywierają ujemny wpływ na rozwój chronionych roślin...W warunkach silnego nasłonecznienia i wysokiej temperatury powietrza wywołują one bardzo grożne poparzenie, prowadzące do całkowitej defoliacji. Uszkodzone liście drzew i krzewów szybko brunatnieją i obumierają... Najbardziej wrażliwe na opryskiwanie preparatami są agresty, ponadto wrażliwe są grusze, jabłonie, brzoskwinie i porzeczki... Wszystki te uwagi dotyczą jednak roślin już w trakcie pełnej wegetacji...Preparaty siarkowe nie nadają się do opryskiwań wyniszczających...Wyjątek stanowi wyniszczające działanie na zarodniki i grzybnię torbieli śliw oraz kędzierzawości liści brzoskwiń zimujące na powierzchni pędów i pąków...Rzeczywiście były kiedyś stosowane jako środki przędziorkobójcze... Ja, z pewnym zdziwieniem odkrywam każdego roku, że ciągle są jeszcze tacy, którzy te prymitywne i grożne środki takie jak ciecz siarkowo-wapienna wytwarzają i stosują... Pozdrawiam !
Ty Melolonto jako były kierownik i doradca zaprezentowałeś oficjalne stanowisko w tej sprawie ale powiedz mi jeszcze jeśli te srodki siarkowe sa tak groźne i prymitywne to dlaczego nadal sa dopuszczone w programie ochrony a nawet polecane , czy z tych siarkowych najgroźniejsza jest CK a inne mozna stosować ? --- CK stosowana od ponad sto lat nadal jest skuteczna i grzyby nie uodporniły sie na nią w odróżnieniu od wielu nowości --- CK składa sie z wapna i siarki a wiec prostych pierwiastków których szkodliwość jest niewielka w odróżnieniu od tych nowości których następstwa rozkładu często poznajemy dopiero w przyszłych pokoleniach ---- walka z mączniakiem polega na zapobieganiu infekcji wiosna/wczesna wiosna , nic wtedy nie oparzysz bo zimno i nawet lisci nie ma ------- na zachodzie CK dozwolona jest w produkcji ekologicznej
ja osobiście "szkodliwość" CK porównuje do szkodliwości strasznej trucizny jaką jest bimber który opatrzony banderolą i opodatkowany staje się całkiem przyjemnym i nieszkodliwym trunkiem .
cd.
ma oczywiście CK i wady ale opryski to nie jest przyjemność tylko konieczność i wszystkie ŚOR mają wady a jedynymi ich zaletami jest skuteczność działania przy jak najmniejszej szkodliwości i tutaj właśnie CK często wyróżnia sie na plus w porównaniu do wielu innych rożnych trucizn które stosujemy w sadzie a poza tym kiedyś był nadmiar siarki w glebie ,powietrzu z kominów elektrowni i dodatkowe dostarczanie siarki na rośliny było niewskazane i szkodliwe , teraz już z nieba siarka nie spada a rośliny często cierpią na jej niedobory i stąd nawet polecają nawożenie siarką
http://doradztwosadownicze.pl/siarka-jest-dobrym-uzupelnieniem-programu-ochrony/
http://www.ochronasadu.pl/aktualnosci/stosowanie-siarki-w-ochronie-i-odzywianiu-sadow-jabloniowych
http://www.eko-uprawy.pl/sadownictwo/sadownictwo-artykuly/sadownictwo-artykuly-srodki-ochrony/263-stosowanie-cieczy-kalifornijskiej-w-uprawach-ekologicznych
Dzięki za odp.Wiem że ilośc cieczy zależy od jej gęstości,tylko myślałem że jako że porzeczka ma mniejszą powierznię roslin w stosunku do jabłoni to się trochę mniej stosuje cieczy,pytam bo w tym roku w czarnej zamierzam ograniczyć ochronę,z wiadomych względów.Dziękuję i pozdr.
Z tym przeliczeniami -stężeniami cieczy roboczej sporządzanej z CK na 1 ha to jest trochę problem bo jak wiadomo CK tak jak preparaty siarkowe może spowodować poparzenia roślin i dlatego stosowanie stężonych cieczy roboczych podnosi to niebezpieczeństwo . Z praktyki wiadomo ze bez problemu można pryskać w dawkach 25-30 l CK na 1000 L wody/1ha , w jabłoniach można to stężenie dwukrotnie zwiększyć do 50-60 l na 1000 l / 2 ha ( CK o gęstości 1,21 ) w agreście i porzeczkach w zależności od odmiany może to być już za dużo . Wiadomo ze CK nie pryskamy w dzień w pełnym nasłonecznieniu bo szczególnie słońce jest groźne i parzy jeśli opryskamy wieczorem to nawet wysoka temperatura około 20 stopni nie bedzie problemem .
Sulejman... Wlaściwie wszystko co podałem, przepisałem z wymienionej książki z r 1971, a więc pochodzącej z czasów, kiedy CK i czynione na jej temat obserwacje byly powszechne i jeszcze ciepłe... Ja CK nigdy nie stosowałem a jedyny preparat siarkowy z którym się zetknąłem, to był Siarkol...Nie neguję faktu że CK jest jeszcze stosowana, ale uczulam na niebezpieczeństwa z tym związane... I pewnie jest z tym też tak jak z bimbrem, który trzeba i umieć zrobić i wiedzieć jak wypić... Byłbym natomiast wdzięczny za podanie jakiegoś żródła / może byc po niemiecku / , z którego wynika że CK jest w Niemczech stosowana w uprawach produkcyjnych... Bo jeśli w ekologii, to całkiem inna historia...Pozdrawiam !
Witam,ja mam kolegę który własnie stosuje ciecz w agrescie i w sadzie(porzeczki ma ale czerwoną) tak więc on stosuje w następujących dawkach(nie pamietam o jakiej gęstości on mówił):
w sadzie 24-25l do kwitnienia,po kwitnieniu zmniejsza do 22l.
agrest 18-20l.do kwitnienia,po kwitnieniu 15-16l.
porzeczka kol.podobnie jak agrest ale po kwitnieniu nie zmniejsza dawki.
cyberek...No to się Sulejman ucieszy a ja przy okazji dowiedziałem się że... można... Jak to mówią " byle z cicha i z ostrożna "... Pozdrawiam !
Poprzedni rok pokazał, że w obecnym będzie to dość popularny zabieg stosowany nie tylko na porzeczkę.Ciekaw jestem jak WĘGLAN POTASU zadziała w tej uprawie. A może ktoś już próbował?
Sulejman, 2015-01-14 08:33, napisał:
Z praktyki wiadomo ze bez problemu można pryskać w dawkach 25-30 l CK na 1000 L wody , w jabłoniach można to stężenie dwukrotnie zwiększyć do 50-60 l na 500 l /ha ( CK o gęstości 1,21 )
Zapytam czy ma być tak jak napisałeś 50 - 60l /500l wody czy może miało być 1000l wody ? Bo jeśli ma być tak jak napisałeś to stężenie zwiększa się 4-krotnie. I czy takie stężenie nie będzie fitotoksyczne?
Sam nigdy nie stosowałem CK i pewnie nie zastosuję z uwagi, że gotować nie będę, a zaufać jakości i pewności zakupionego towaru byłoby mi ciężko. W jakich cenach w ogóle sprzedawana jest CK?
kamczat , oczywiście podawałem dawkę podwójną / 50-60 litrów /1000 litrów wody / 2 ha / - już poprawiłem
cyberek , ja podawałem dawki dla CK o gęstości (ciężarze właściwym ) 1,21 (1210) , mam taką tabele ze stężeniami i dawkami
Melolonta , W krajach Europy Zachodniej ciecz kalifornijska jest dozwolona w produkcji ekologicznej . i tylko tyle
Sulejman... Tak przypuszczałem i przytoczę wypowiedż nie pamiętam już czyją choć był to chyba jakiś Amerykanin, że " porodukcja ekologiczna jest bardzo potrzebna i praktycznie nie występuje "... ...Pozdrawiam !
Kopania w tym roku u mnie jest tak zaatakowana przez wielkopąkowca że chyba ją skasuje nie chce ryzykować żeby to dziadostwo przelazło na inne odmiany no chyba że pojade w tym tygodniu CK jakie stężenie masz tej cieczy że dajesz 35-40L a wody faktycznie dajesz 1000L/ha
Ciecz okolo 1,2 ale to pierwszy rok kiedy daje tak duze ilosc wody i siary. W poprzednich latach pryskalem 40-45l/1500l i to na 3 ha ale teraz chce nieco zwiekszyc dawki
Witam
Mam pytanko czy CK mozna mieszać z fastkiem czy cyperkillem
pozdrawiam
Pewnie można tylko z wolna i ostrożna. A tak na poważnie to na co Ci taka mieszanka? Przed czym nią chcesz chronić aktualnie krzaki? Siarke to rozumie resztę nie bardzo.
Czy zastosowanie teraz CK na mączniaka w porzeczce będzie miało jakieś skutki uboczne ?
5% póznym marcem na owady ,3,5% na mączniaka zanim się zacznie wegetacja ,2,5% przed kwitnieniem . Można dodać mydło i olej jeśli chcemy zwalczać owady.
Grząstko jest teraz na polu. Czy można pryskać CK po mroźnej nocy gdy ziemia jest jeszcze zmrożona?
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl