Witam. koledzy jak u was z cięciem letnim jabłoni? czy już zaczęliście.??dzisiaj dowiedziałem się żę do 25 sierpnia nadal mówią o upałach i czy odsłonięcie jabłek przy tak wysokiej temperaturze nie zaszkodzi owocom?? proszę o opinie.
Witam. koledzy jak u was z cięciem letnim jabłoni? czy już zaczęliście.??dzisiaj dowiedziałem się żę do 25 sierpnia nadal mówią o upałach i czy odsłonięcie jabłek przy tak wysokiej temperaturze nie zaszkodzi owocom?? proszę o opinie.
Cięcie letnie jabłoni w końcu lipca powoduje wybijanie przyrostów wtórnych... Cięcie przy końcu sierpnia już nie i można je robić na odmianach jesiennych... Pozostałe powinny być cięte pod koniec września na 2-3 tygodnie przed zbiorem... W tej chwili jest duże ryzyko / wręcz pewność / poparzeń...Pozdrawiam !
Cięcie letnie jesiennych i nawet zimowych odmian zawsze robiłem już na początku sierpnia i efektu wtórnych przyrostów w sierpniu już nie ma a wybarwienie przy zbiorze jest super. Trzeba jednak brak poprawkę na to że przy tropikalnej pogodzie jaka jest teraz poparzenia są jak w banku i to nie małe!!! . Dlatego też w bierzącym roku cięcia letniego nawet nie zacząłem i chyba robił nie będę, miedzy innymi ze względu cięcia kosztów i panującej pogody .
Ja obserwowałem wtórne przyrosty przy cięciu pod koniec lipca na odmianach takich jak Spartan, Bancroft, Idared... Były to jednak przyrosty krótkie na tyle / 5-15 cm /, że nie mialy większego cieniującego znaczenia... Jednak w porównaniach z innymi kombinacjami, takie wczesne / lipcowe / cięcie letnie, powodowało słabsze / o ok. 10 procent / wyrastanie owoców... Dlatego nie bardzo warto się z tym spieszyć i wydaje mi się rozpoczęcie tej roboty na 3-4 tygodnie przed zbiorem jest najwłaściwsze...Pozdrawiam !
O tym że nawet wycięcie wilków daje takie efekty, nie wiedziałem... Ja, pisząc o tym słabszym wyrastaniu uwoców miałem na myśli cięcie letnie w najstarszej wersji, która przewidywała poza usunięciem wilków, również skrócenie wszystkich / może prawie wszystkich / tegorocznych przyrostów nad 4 liściem...Pozdrawiam !
jaceo1, 2015-08-10 09:13, napisał:
Właśnie.Wczesne cięcie ,,wilków" powoduje że owoce są duzo mniejsze.
To nie prawda, a wręcz przeciwnie. Bo wilki konkurują z jabłkami o pokarm i wode , szczególnie w starszych drzewach. Takie zawilkowane drzewa mają u góry dużo jablek z korkiem, bo wilki przezkadzają w tym, żeby jablko było z każdej strony pokryte opryskiem wapniowym. Zobaczcie to jesienią jak jablka troche postoją w skrzyni to tylko, po przeciwnej stronie policzka jest korek, czyli tam na tym zielonym kolorze. Ale widać to czasem i w czasie rwania jak jabłka są duże. Znaczy to że tam co dotarło slońce od zewnątrz dotarł i oprysk a gdzie jest ciasno nie dotarł jak należy.
Ogólnie wapń który w niewielkim stopniu pobierany jest również poprzez korzenie na dużych zawilczonych drzewach kierowany jest do wilków. Po letnim cięciu więcej wapnia trafia do owoców stąd mniejszy problem z GPP.
nie będę przytaczał żadnych argumentów na potwierdzenie swojej tezy, ale widziałem nie jeden sad gdzie odmiana zimowa zostało dosyć wcześnie przecięta, choćby w 2 połowie lipca i owoce na takich drzewach były ewidentnie mniejsze, wydaje mi się, że termin 3-4 tygodni przed zbiorem jest optymalny, to tylko moje obserwacje
Potwierdzam to co piszą poprzednicy, za wczesne cięcie letnie powoduje zahamowanie wzrostu jabłek na conajmniej tydzień, a jeszcze przy takiej suszy to już kompletnie...
Z tego co wiem wilki nie odzywiają jabłek, tylko je zacieniaja, pozatym dzięki nim drzewo więcej wody transpiruje, jest pewna metoda walki z suszą, gdzie usówa sie je.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl