Według analityków EastFruit , pomimo wysokiego poziomu cen jabłek i wysokiego popytu na rynku krajowym, ich import na Ukrainę w maju 2020 r. był o 27% niższy niż w tym samym miesiącu 2019 r.
Mrozy prawie całkowicie zniszczyły plony ukraińskich wiśni i znacznie zmniejszyły plon truskawek, zwłaszcza wczesnych odmian w 2020 r. Ponadto wyjątkowo chłodna pogoda w maju 2020 r. znacznie opóźniła dojrzewanie owoców jagodowych, które zwykle są dostępne w połowie maja. W związku z tym konsumenci w maju nie mieli specjalnego wyboru, z wyjątkiem jabłek, ale nie wszyscy mogli je kupić, ponieważ zbiory w 2019 r. były stosunkowo niskie, zapasy do maja prawie całkowicie się wyczerpały, a ceny wzrosły bardzo szybko
- wyjaśnia Andrew Yarmak, ekonomista Departament Inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Wyjaśnia również, że w przypadku niedoborów do końca sezonu Ukraina zwykle importuje polskie jabłka od kwietnia do czerwca.
Jednak w Polsce w kwietniu zapasy jabłek były stosunkowo niskie - dwukrotnie niższe niż w 2019 r. Jednocześnie popyt na jabłka w większości krajów UE gwałtownie wzrósł z powodu pandemii koronawirusa, która również podniosła ich ceny. A w Polsce pogoda była podobna do ukraińskiej, a konsumpcja jabłek w kraju również wzrosła.
Analitycy EastFruit zauważają, że w maju 2019 roku Ukraina wyeksportowała 10 razy więcej jabłek niż w maju tego roku, kiedy wyeksportowano tylko 322 tony. Ostatni raz Ukraina wyeksportowała tak mało jabłek w maju w 2017 roku.
Prognozujemy, że w sezonie 2019/20 Ukraina w sumie wyeksportuje ok. 21 tys. ton świeżych jabłek na rynki zagraniczne, z których część to jabłka przemysłowe do przetworzenia. W ubiegłym sezonie eksport był prawie trzykrotnie wyższy i osiągnął rekordowy dla Ukrainy poziom 59 tysięcy ton. A w sezonie 2017/18 eksport wyniósł około 42 tys. ton. W przyszłym sezonie produkcja, eksport i ceny będą zależeć od warunków pogodowych w ostatnich miesiącach sezonu wegetacyjnego, ale już teraz jest jasne, że sadownicy ponownie stracili bardzo znaczną część plonów jabłek z powodu wiosennych przymrozków
- powiedziała Kateryna Zvereva, dyrektor ds. Rozwoju Ukraińskiego Stowarzyszenia Owoców i Warzyw.
Gwałtowny wzrost cen jabłek był charakterystyczny nie tylko dla Ukrainy, ale także dla wszystkich krajów europejskich bez wyjątku. Odzwierciedlało to ogólny niedobór jabłek w regionie.
- źródło: fruit-ukraine.org
Najnowsze komentarze