Według służby celnej Republiki Mołdawii w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2019 r. eksport mołdawskich śliwek wyniósł nieco ponad 60 tysięcy ton. Jest mało prawdopodobne, aby ta liczba w tym roku jeszcze uległa znacznej zmianie, ponieważ według krajowych podmiotów działających na rynku owoców na początku grudnia w komorach chłodniczych producentów i handlowców pozostało zaledwie kilkaset ton tego owocu. W ubiegłym Mołdawia wyeksportowała w sumie 47,5 tys. ton śliwek.
Jak czytamy na freshplaza.com w tym roku ponad 40,6 tys. ton śliwek zostało wyeksportowanych z Mołdawii do krajów WNP, a kolejne 18,7 tys. ton do krajów UE (w 2018 r. liczby te wyniosły odpowiednio 35,2 tys. ton i 12,3 tys. ton).
Od kilku lat największymi nabywcami mołdawskich śliwek jest Rosja i Rumunia. W ubiegłym roku 33,6 tys. ton śliwek zostało wysłanych na rynek rosyjski (około 48% całkowitego importu śliwki w Rosji), a Rumunia otrzymała 8,7 tys. ton (79% całego rumuńskiego importu). W tym roku mołdawscy eksporterzy wysłali odpowiednio 36,6 tys. ton i 12,1 tys. ton śliwek na te rynki.
Według wstępnych danych Ministerstwa Rolnictwa, Rozwoju Regionalnego i Środowiska MADRM, krajowa produkcja śliwki w tym roku w Mołdawii wynosi około 109 tysięcy ton, w porównaniu do 133 tysięcy ton w ubiegłym roku. Powierzchnia sadów, w których uprawia się śliwy w Mołdawii wynosi nieco ponad 22 tysiące hektarów.
- źródło: freshplaza.com
Ceny śliwek 2019 [forum sadownictwo.com.pl] >>>
Najnowsze komentarze