Koszty są podobne jak przy uprawach konwencjonalnych ale ceny zbytu i zapotrzebowanie na towar o wiele wyższe. Produkcja ekologiczna - to się opłaca - przekonują sadownicy i eksperci. Rynek stale się rozwija, żeby jednak na nim zarobić trzeba spełnić szereg warunków – podaje Agrobiznes.
Chciałem spróbować czegoś nowego - mówi Michał Kowalski, który od siedmiu lat prowadzi ekologiczny sad. Do postawienia na tego typu produkcję udało mu się namówić sąsiada.
Łatwiej jest ze zbytem ekologicznego jabłka. Automatycznie zmniejszyła się produkcja jabłka deserowego – mówi Grzegorz Kulik (Sielec).
Ze sprzedażą jabłek ekologicznych jak na razie nie ma żadnych większych problemów. W związku z embargiem i w porównaniu do jabłek konwencjonalnych można powiedzieć, że ceny są zadowalające – mówi Michał Kowalski (Sielc).
Jak informuje Agrobiznes prowadzenie sadu metodami ekologicznymi wymaga podobnych nakładów jak konwencjonalnego tyle, że metody są inne. Chwasty zwalcza się wykonując zabiegi agrotechniczne - wymaga to dużo pracy ale jest skuteczne i korzystne dla gleby.
Rośliny mają lepsze warunki rozwoju, gdy ziemia jest uprawiana, cały czas wzruszana a nie jest opryskiwana herbicydami, które zalegają później w glebie i ograniczają życie biologiczne – wyjaśnia Michał Kowalski (Sielc).
Bardziej kłopotliwa jest ochrona sadów ekologicznych przed szkodnikami, drzewka trzeba cały czas monitorować. Prowadząc sad ekologiczny nieustannie trzeba się dokształcać i pracować nad poprawą jakości. Wiedzę można zdobyć na szkoleniach lub fachowych portalach internetowych np. Instytutu Sadownictwa – informuje Agrobiznes.
Kolejna sprawa tak samo ważna w produkcji ekologicznej jak i w produkcji konwencjonalnej to wydajność. Jak mówi Dariusz Paszko (UP w Lublinie):
W jabłkach powinno być to m.in. 20-25 ton na hektar, w truskawce 10 t/ha, w malinie w granicach 6 t/ha daje opłacalną produkcję.
Jak dodaje Agrobiznes dodatkowo trzeba mieć duże partie towaru. W przypadku małych gospodarstw dobrym sposobem jest działanie w grupie. Do produkcji ekologicznej przewidziane są dopłaty. Podstawowy termin przyjmowania wniosków podobnie jak w przypadku płatności obszarowych mija 14 maja.
- źródło: tvp.pl
Najnowsze komentarze