Gala Royal... a później długo, długo nic. Eksport jabłek na dalekie rynki wymaga wpisywania się w gusta tamtejszych konsumentów. Owoce tej odmiany płyną do Azji i Ameryki Południowej – podaje 24 stycznia 2023 roku Agrobiznes.
Przede wszystkim Rumunia, Niemcy, ale i inne europejskie kraje. Większość polskich jabłek zostaje na starym kontynencie.
Jednak przy dużej produkcji jabłek, a właściwie nadprodukcji, potrzeba jeszcze większego eksportu.
Tym bardziej, że rynek egipski, do którego wysyłaliśmy najwięcej jabłek, obecnie dla polskich sadowników właściwie przestał istnieć.
Są problemy z przepływami walut z Egiptu więc to niestety blokuje obrót towarowy i eksport jabłek z Polski. Można powiedzieć, że również kierunek białoruski nie funkcjonuje. Niestety dwa główne kierunki eksportu polskich owoców są zamknięte – tłumaczy Paweł Puncewicz, konsorcjum Appolonia.
Dlatego sadownicy szukają jeszcze dalszych rynków zbytu. W tym sezonie łatwiejsza jest logistyka bo kontenerów do transportu już nie brakuje.
Od jesieni obserwujemy wzmożone zapotrzebowanie na rynkach światowych praktycznie na jedną odmianę naszych owoców tzn. na Galę paskowaną. Zwiększamy eksport do Azji, do Indii, do Wietnamu i do Ameryki Południowej – dodaje Paweł Puncewicz (Appolonia).
Kolumbia i Kostaryka w 99% procentach kupują odmianę Gala Royal.
Numer jeden Gala Royal, później długo….długo nic. Na te dalekie rynki w zasadzie wyłącznie Gala Royal. Dlatego że ta Gala ma swoją markę, jest tam znana na tych rynkach, ma dobry słodki smak, jabłka są twarde i dopływają na te dalekie rynki – wyjaśnia Hubert Woźniak (Rajpol).
Jak dodaje Agrobiznes to perspektywiczne rynki eksportowe, a takie są nam bardzo potrzebne bo jak w najnowszych statystykach informuje MRiRW m.in. z powodu problemów na rynku egipskim w zeszłym roku wyeksportowaliśmy jabłek mniej.
- źródło: tvp.pl – „Agrobiznes” 25 stycznia 2023 roku
Od stycznia do listopada 2022 roku wyeksportowaliśmy ponad 665 tys. ton #jabłek. W ubiegłym rok w tym samym okresie było to ok. 860 tys. ton https://t.co/xpWFmBwHzp
— sadownictwo (@sadowniczy) January 23, 2023
Najnowsze komentarze