Bardzo niskie ceny skupu, znacznie poniżej kosztów produkcji, rosyjskie embargo, ale także brak siły roboczej - to problemy, z jakimi borykają się producenci owoców w naszym regionie. Sposobów na ich rozwiązanie szukali uczestnicy spotkania w Lubelskiej Izbie Rolniczej.
- Jak podkreśla jej wiceprezes Gustaw Jędrejek - w najtrudniejszej sytuacji są producenci czarnej porzeczki. – Cena tego owocu jest bardzo niska. Mówi się o 30—40 gr za kilogram, gdy próg opłacalności wynosi ok. 1 zł. Jedną z przyczyn jest nadprodukcja. W Polsce zbieramy 53% światowej produkcji czarnej porzeczki, na Lubelszczyźnie 17%.
- źródło: moje.radio.lublin.pl
W dniu 25 maja 2016 r. w Biurze Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie z inicjatywy Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej odbyło się spotkanie dotyczące funkcjonowania rynku owoców miękkich. W spotkaniu udział wzięli parlamentarzyści Lubelszczyzny – Pan Jerzy Chruścikowski – Senator RP, Sławomir Zawiślak – Poseł na Sejm RP, członkowie Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej – Prezes LIR Pan Piotr Burek, Wiceprezes LIR – Pan Gustaw Jędrejek, Członkowie Zarządu LIR- Pan Bogusław Janociński, Pan Antoni Szczepaniak, Dyrektor Biura LIR – Pan Waldemar Banach, Delegat do KRIR – Pan Tadeusz Skiba, delegaci Lubelskiej Izby Rolniczej zajmujący się produkcją owoców miękkich oraz firmy przetwórstwa owocowo- warzywnego z terenu naszego województwa .
Omówiono problemy związane z funkcjonowaniem rynku owoców związane z wahaniami ceny ale też zbyt niskimi cenami oferowanymi na rynku przez przetwórnie.
W dyskusji podjęto również problemy związane z zatrudnianiem pracowników z zagranicy głownie Ukrainy jak również wskazano kierunki zmiany zasad wycofania owoców z rynku związanych z rosyjskim embargiem. Dyskutowano również nad zmianą systemu opracowania danych statystycznych dotyczących produkcji w tej dziedzinie jak również nad zmianą systemu funduszu promocji.
Spotkanie zaowocowało wypracowaniem wniosków, które Zarząd skieruje do KRIR oraz MRiRW w najbliższym czasie.
- źródło: lir.lublin.pl
Najnowsze komentarze