Coraz więcej organizacji branżowych wzywa Komisję Europejską do zaktualizowania dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów (SUD) i zezwolenia na stosowanie dronów do oprysków pestycydami z powietrza.
Podkreślają, że może to pomóc rolnikom, oczywiście również sadownikom w ograniczaniu stosowania pestycydów zgodnie z ambicjami nowej flagowej polityki żywnościowej UE - strategii „od pola do stołu”.
The #EUFarm2Fork strategy stipulates an EU-wide 50% reduction target for the use of all chemical #pesticides by 2030. @eaAgriFood speaks with @DroneAllianceEU about drones delivering targeted application of pesticides while increasing safety: https://t.co/oWBCfnQHcc #MoreWithLess
— ECPA (@cropprotection) December 16, 2020
Strategia, opublikowana w maju tego roku, przewiduje ogólno unijny cel polegający na zmniejszeniu o 50% stosowania wszystkich pestycydów i ryzyka związanego z nimi do 2030 r. Chociaż to założenie zostało przyjęte z zadowoleniem przez wiele zainteresowanych stron, pojawiają się pytania, w jaki sposób można to osiągnąć ?
Jednym z obiecujących rozwiązań jest zastosowanie dronów do oprysków pestycydami
Wstępne wyniki sugerują, że drony mogą zapewnić producentom żywności precyzyjne narzędzie do dalszego zmniejszania nakładów i zwiększania bezpieczeństwa, zarówno dla środowiska, jak i operatorów opryskiwaczy, zgodnie z priorytetami Zielonego Ładu, według stowarzyszenia rolników COPA-COGECA.
Podkreśliło w liście wysłanym na początku tego roku, że drony „wydają się być bardzo cennym narzędziem w rolnictwie precyzyjnym”, dodając, że dzieje się tak szczególnie w winnicach i sadach na obszarach o stromych zboczach, gdzie użycie konwencjonalnych technologii jest „trudne lub niemożliwe ”.
Christoph Raab, dyrektor wykonawczy Drone Alliance Europe, wskazał że „dron może latać bardzo nisko nad dowolnymi uprawami (jeden metr i mniej), oraz latać powoli i manewrować dokładniej niż helikopter lub samolot, a jego wirniki tworzą tylko ułamek turbulencji, jakie wywołuje helikopter ”.
Podobnie raport Komisji Europejskiej z 2018 r. podkreśla, że zdolność dronów do łatwego dostosowywania wysokości i toru lotu do otaczającej topografii i geografii sprawia, że są one dobrze przystosowane do oprysku danych upraw.
W raporcie czytamy również, że „eksperci twierdzą, że opryski upraw przez drony mogą być nawet pięciokrotnie szybsze niż w przypadku zwykłych maszyn”.
Jednak drony nie są obecnie badane w pełni z powodu restrykcyjnych regulacji prawnych.
Oczywiście są pewne odstępstwa i tak np. władze udzieliły szwajcarskiemu Instytutowi Rolnemu trzyletniego zezwolenia na badanie oprysków z powietrza za pomocą dronów w winnicach.
Pekka Pesonen, sekretarz generalny stowarzyszenia rolników, powiedział, że brak regulacji prawnych „spowalnia wdrażanie [dronów] tej technologii w Europie”, podczas gdy inne kraje, takie jak Chiny, Kanada i Stany Zjednoczone, wydają się mieć „dużą przewagę” w tym aspekcie.
Wyraził obawy, że w dłuższej perspektywie może to „zmniejszyć konkurencyjność unijnych rolników na szczeblu międzynarodowym”.
Aby uwolnić pełny potencjał bezzałogowych systemów opryskowych, stowarzyszenie wzywa Komisję Europejską do podjęcia refleksji na temat możliwości dostosowania obecnego prawodawstwa do najnowszych postępów w technologii dronów poprzez „ciągłą wymianę informacji z państwami członkowskimi i jaśniejsze wytyczne, dyrektywę dotyczące stosowania dronów”.
Chociaż prawdą jest, że strategia „od pola do stołu” mówi, aby „promować szersze wykorzystanie bezpiecznych alternatywnych sposobów ochrony zbiorów przed szkodnikami i chorobami”, nie precyzuje, z czym to się dokładnie wiąże.
Jednak źródła unijne powiedziały, że wykorzystanie dronów do oprysków z powietrza „jest rozważane. Jednak, w obecnym stanie państwa członkowskie nie przedstawiły żadnych dowodów korzyści wynikających ze stosowania lub ogólnego stosowania pestycydów, a jedynie z trwających prób i testów.
Zobaczmy ile kosztują i czym się charakteryzują takie drony ?
Agras T16 - dron do oprysków
- cena: 64 499,00 zł Brutto
- pojemność zbiornika 16L
- prędkość do 36 km/h
- pozycjonowanie RTK
- wykrywanie przeszkód Radar DBF
- T16 może pomieścić do 16 l płynu, a obszar roboczy oprysku wzrósł do 6,5 m. System spryskiwania posiada 4 pompy i 8 zraszaczy zapewniając maksymalną wydajność spryskiwania na poziomie 4.8 L/min. T16 jest w stanie wykonać oprysk na obszarze 10 hektarów na godzinę.
- T16 obsługuje technologię transmisji OcuSync 2.0 HD, która zwiększa zasięg sterowania do 3 km
- Aby zaspokoić potrzeby operacyjne, T16 oferuje różne tryby; dla płaskiego terenu, terenu górzystego, a także do sadów.
- ZOBACZCIE FILM
Najnowsze komentarze