Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wrócił się z pismem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie stosownych działań pomocowych dla producentów zaopatrujący dotychczasowy sektor gastronomii w Polsce. Podobne wnioski składaliśmy wielokrotnie, od początku pandemii jako Wielkopolska Izba Rolnicza, dostrzegając ten problem
W odpowiedzi MRiRW poinformowało o stałym monitoringu rynku i wnikliwej analizie informacji zbieranych od producentów, konsumentów i przedsiębiorców. Jednocześnie przypomina,że w celu przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19 w Polsce wprowadzono m.in. przepisy ograniczające funkcjonowanie sektora HoReCA (tj. lokali gastronomicznych, restauracji, stołówek czy hoteli), który jest istotnym odbiorcom produktów rolno-żywnościowych.
Cześć sadowników dostarczała swoje owoce, głownie jabłka do lokalnych punktów gastronomicznych, restauracji, stołówek czy hoteli.
Producentom resort rolnictwa proponuje wsparcie na takich samych zasadach jak otrzymali wszyscy przedsiębiorcy tj. dopłaty do oprocentowania kredytów obrotowych odnawialnych lub nieodnawialnych zgodnie z ustawą z dnia 19 czerwca 2020 r. o łagodzeniu skutków covid-19.
Z pisma przesłanego do KRIR wynika, że podaż owoców i warzyw ze strony rodzimych producentów jest rozdrobniona, a indywidualni producenci jako dostawcy niedużych partii towaru nie mają odpowiedniej siły przetargowej. Wg Ministerstwa w obecnej sytuacji konieczne jest wzmocnienie przez producentów owoców i warzyw swojej pozycji rynkowej poprzez wzrost koncentracji podaży, planowanie produkcji i dostosowywanie jej do popytu, a także skracanie łańcucha dostaw.
MRiRW zachęca producentów owoców i warzyw do zrzeszania się w organizacje producentów, które w świetle unijnych przepisów mają większe możliwości wpływania na rynek i sytuację gospodarstw.
Przypomnijmy:
- (nowe) Grupy producentów owoców bez wsparcia
- Czy grupy to największy problem polskiego sadownictwa
- Grupy producentów owoców - największe zło jakie się wydarzyło
- Piękne obiekty i maszyny w grupie to jeszcze nie jest sukces
- Organizacje sadowników – początek końca ?!
- Grupy producentów i dystrybutorzy owoców apelują o pomoc !
Zrzeszeni producenci mogą otrzymywać wsparcie finansowe poprzez programy operacyjne organizacji producentów, których są członkami. Z przepisów PE wynika, że wyłącznie organizacje producentów owoców i warzyw, jako jednostki odpowiedzialne za skuteczne równoważenie relacji popytowo-podażowych na rynkach poszczególnych produktów sektora owoców i warzyw, mają możliwość zastosowania działań z zakresu zarządzania kryzysowego oraz zapobiegania kryzysom, korzystając jednocześnie ze wsparcia finansowego na ich realizację.
Wg. Ministra Rolnictwa polscy producenci owoców i warzyw zrzeszeni w organizacjach producentów posiadają niezbędne narzędzia pozwalające na skuteczne ograniczenie niekorzystnego wpływu kryzysu na ich sytuację.
Wioletta Melcer
- źródło: wir.org.pl
Najnowsze komentarze