W ochronie jabłoni przed parchem jabłoni najważniejsze są pierwsze zabiegi i „walka” z infekcjami pierwotnymi. Zwalczanie zarodników konidialnych (z infekcji wtórnych) powoduje często dużo pozostałości użytych preparatów w owocach.
W Belgi sadownicy na pierwsze dwa zabiegi używają Sylitu (dodyna) i jest to najmocniejsza substancja na pierwsze infekcje.
Stosujmy zawsze w walce z parchem jabłoni maksymalną ochronę zapobiegawczą !
Następnie (po dodynie) Bart Liesenborghs zaleca blok (Delanowy), oparty na ditianonie. Ditianon stosujemy do połowy czerwca, precyzyjniej do momentu kiedy obserwujemy wzrost na drzewach. Kiedy drzewa kończą wzrost kończymy stosować ditianon / Delany.
Mamy dwie formulacje delanu: Delan® 700 WG i Delan® Pro.
Delan Pro jest dużo skuteczniejszy niż standardowy Delan. Nie należy obawiać się tego produktu podkreśla doradca.
Delan 700 WG Bart Liesenborghs zaleca stosować w przypadku mniejszych (słabszych) infekcji, oraz kiedy stosujemy skomplikowane mieszaniny zbiornikowe z nawozami lub/i z innymi insektycydami o formulacji EC. Natomiast Delan® Pro do ochrony przed silnymi infekcjami i największymi zagrożeniami ze strony parcha jabłoni.
Zobaczcie w materiale filmowym wszystkie argumenty i zalety Delan® Pro jakie przekazał Bart Liesenborghs.
Od momentu zakończenia ochrony z użyciem Delan (-ów) przechodzimy na cały blok (letni) z użyciem kaptanu. Co w przypadku kiedy należy zastosować działanie interwencyjne ? Zobaczcie materiał filmowy.
Nie należy zapomnieć również o ochronie drzew, odmian wrażliwych na mączniaka jabłoni. Do kiedy należy zastosować systemiczne preparaty na mączniaka, tak aby nie było pozostałości ? Zobaczcie materiał.
Ochronę kończymy na chorobach przechowalniczych. Pamiętajmy, że kaptanu nie należy używać aż do samego końca zbiorów. Jego karencja wynosi 28 dni (Captan 80 WDG). Przed samymi zbiorami mamy klika dobrych preparatów, ale my musimy wybrać jeden. Jeśli mamy mieć najmniejszą liczbę pozostałości, wówczas zastosujmy ten sam dwukrotnie. Więcej informacji w materiale filmowym.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie. |
Najnowsze komentarze