W pierwszej części materiału przedstawione zostaną fungicydy kontaktowe, interwencyjne oraz nowe rejestracje preparatów do ochrony. W drugiej części [od 3:20], dobór fungicydów został podzielony w zależności od temperatury. Planując ochronę truskawki [od 5:23], należy tak dobierać preparaty aby zapobiegały jednocześnie 2-3 chorobom.
Zalecenia przedstawia Barbara Błaszczyńska - doradca firmy Agrosimex.
Dobór fungicydów – na przykładzie szarej pleśni: Jeżeli mamy małe zagrożenie, pogoda jest stabilna (nie sprzyjająca chorobie – jest sucho, a deszcze są zapowiadane ale nie pewne) wówczas prowadzimy walkę zapobiegawczą z użyciem fungicydów kontaktowych, przeciętnie co 7 dni. Z kolei kiedy mamy duże zagrożenie, czyli np. jest deszczowa pogoda i rośliny są długo wilgotne; mamy kwitnienie a więc najbardziej „wrażliwą” fazę rozwojową rośliny; doszło do infekcji kwiatów, bo spadł deszcz a wcześniej nie padało; uprawiamy odmiany bardzo wrażliwe bez ściółkowania. Wtedy konieczna jest intensyfikacja zabiegów, czyli: krótsze okresy pomiędzy kolejnymi zabiegami co 3-5 dni, włączenie do ochrony fungicydów interwencyjnych lub zapobiegawczo-interwencyjnych (…).
Nagranie zarejestrowane podczas Konferencji Truskawkowej zorganizowanej przez firmę Agrosiemx 25 stycznia 2020 w Jasieńcu.
Zobacz także: Wrażliwość odmian truskawki, a ilość wykonywanych zabiegów ochrony >>>
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie. |
Najnowsze komentarze