Pod koniec kwietnia w obiektach przechowalniczych pozostaje jeszcze bardzo dużo owoców. Otwierając komory wyraźnie widać nie tylko efekty terminu zbioru, ale także wpływ zastosowanej technologii przechowania. Poza spadkiem jędrności, przejrzewanie owoców widoczne jest w zmianie barwy zasadniczej skórki, – która z intensywne zielonej stopniowo przechodzi w żółtą – szczególnie jest to widoczne u odmiany Golden. W przypadku odmian z grupy Jonagolda (w tym u Red Jonaprince) oraz na Ligolu można zauważyć wytłuszczanie (woskowanie) na powierzchni skórki. Jeżeli ktoś jeszcze przechowuje Galę, szczególnie z późnego zbioru to ryzykuje wystąpienie rozpadu mączystego miąższu.
Po ostatnim sezonie sporym problem, szczególnie na odmianach Empire, Ligol, Eliza są brązowienia miąższu - spowodowane oparzeniami słonecznymi.
Przy otwieraniu, sortowaniu oraz dystrybucji owoców niejednokrotnie wszystkie objawy uszkodzenia i ciemnienia skórki określa się, jako oparzeliznę, potocznie zwaną czekoladą. Jednak uszkodzenia te mogą być także spowodowane zbyt wysokim, CO2. Wtedy jabłka maja wyraźnie zapadniętą skórkę i uszkodzona część nie jest idealnie gładka, a uszkodzenia nie postępują. Po przekrojeniu owoców mogą być widoczne puste przestrzenie tzw. „kawerny”. Jeśli mamy do czynienia z gładkimi uszkodzeniami skórki, owoce są jędrne, a zbrązowienia/ciemne plamy powiększają się szybko w warunkach wyższej temperatury, zwykle jest to oparzelizna powierzchniowa. Natomiast niska jędrność, wytłuszczona skórka oraz „stary” wygląd wskazuje na wystąpienie oparzelizny starczej.
źródło: AgroFresh Consulting / facebook.com/przechowalnictwo
Szczegółowych informacji udzielają:
Marcin Piesiewicz: +48 697884205
Przemysław Badowski: +48 697884235
Najnowsze komentarze