Woda spełnia w organizmie człowieka ogromną rolę.
- Jest składnikiem budulcowym wszystkich komórek, tkanek i płynów ustrojowych. Dzięki niej jest możliwe zachowanie kształtu przez komórki.
- Stanowi ochronę dla gałki ocznej i narządów wewnętrznych, w tym mózgu i rdzenia kręgowego oraz dla dziecka rozwijającego się w łonie matki.
- Tworzy środowisko przebiegu niemalże wszystkich reakcji metabolicznych przebiegających w organizmie i sama uczestniczy w wielu procesach.
- Wchodząc w skład krwi transportuje po całym organizmie tlen oraz umożliwia wydalanie dwutlenku węgla.
- Jest konieczna do poprawnego przebiegu procesu trawienia: zawarta w ślinie nawilża pokarm w ustach, pomaga w przesuwaniu treści pokarmowej do dalszych odcinków przewodu pokarmowego, a jej obecność w soku żołądkowym, jelitowym i żółci umożliwia działanie enzymów trawiennych.
- Stanowi rozpuszczalnik większości związków organicznych i nieorganicznych, a wchodząc w skład krwi, transportuje składniki pokarmowe z pożywienia do wszystkich narządów i komórek ciała.
- W wodzie rozpuszczają się produkty przemiany materii i wraz z nią są usuwane na zewnątrz organizmu.
- Umożliwia proces regulacji temperatury ciała poprzez rozprowadzanie ciepła drogą konwekcji oraz oddawanie go na zewnątrz organizmu wraz z parującym potem.
- Zawarta w mazi chroni stawy przed tarciem i zapewnia odpowiednią ich ruchliwość.
- Zawarta w śluzie chroni błony śluzowe przed wysychaniem.
Dlatego bardzo ważne jest, żeby woda, którą pijemy była odpowiedniej jakości. A niestety nie zawsze taka jest. Częstymi przyczynami tego, że z naszych kranów płynie woda nieodpowiedniej jakości, w tym skażona drobnoustrojami, jest brak skutecznego nadzoru nad sposobem odprowadzania ścieków do zbiorników bezodpływowych, brak kanalizacji i korzystanie z nieszczelnych szamb, słabe zabezpieczenie (lub jego brak) stref ochronnych wokół ujęć wody, instalacje wodociągowe mające często ponad 50 lat, materiały, z których wykonane są rurociągi (często nadal żeliwo szare, stal i azbestocement), awarie przewodów wodociągowych, po których nie zawsze jest przeprowadzana dezynfekcja wody, nieszczelne studnie własne mieszkańców wsi.
Aby mieć pewność, że pijemy wodę bezpieczną pod kątem mikrobiologicznym, warto na własną rękę zlecać badania tej wody akredytowanym laboratoriom.
Laboratorium Fertico Sp. z o.o. oferuje badania mikrobiologiczne wody przeznaczonej do spożycia w następujących kierunkach:
- Liczba Escherichia coli według PN-EN ISO 9308-1:2014-12+A1:2017-04
- Liczba bakterii grupy coli według PN-EN ISO 9308-1:2014-12+A1:2017-04
- Liczba enterokoków kałowych według PN-EN ISO 7899-2:2004
- Liczba Clostridium perfringens łącznie ze sporami według PN-EN ISO 14189:2016-10
- Ogólna liczba mikroorganizmów w 22°C według PN-EN ISO 6222:2004
- Ogólna liczba mikroorganizmów w 36°C według PN-EN ISO 6222:2004
oraz badania fizyczne i chemiczne wody przeznaczonej do spożycia w następujących kierunkach:
- pH według PN-EN ISO 10523:2012
- Przewodność elektryczna właściwa według PN-EN 27888:1999
- Stężenie chlorków według PN-ISO 9297:1994
- Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu (twardość ogólna) według PN-ISO 6059:1999
- Zawartość pierwiastków: mangan, żelazo, kadm, ołów, chrom, cynk, miedź, nikiel
Ponadto świadczy usługę pobierania próbek wody przeznaczonej do spożycia według PN-EN ISO 19458:2007 oraz PN-ISO 5667-5:2017-10.
Na powyższe badania i pobieranie próbek Laboratorium Fertico Sp. z o.o. uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (numer akredytacji AB 1748) oraz zatwierdzenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Grójcu (nr decyzji: HKN.9027.2.5.2021).
Najnowsze komentarze