Można się zabezpieczyć, ale dobrze też ubezpieczyć. W ostatnich latach susze, nawałnice i wiosenne przymrozki coraz bardziej dają się we znaki sadownikom i rolnikom. Dlatego potrzebne są rozwiązania systemowe, które pomogą utrzymać płynność finansową gospodarstw - informuje 15 stycznia 2025 roku Agrobiznes.
Największe straty w sadach w ubiegłym roku spowodowały wiosenne przymrozki. W niektórych regionach zbiory były na poziomie kilku procent. Sadownicy nauczeni doświadczeniem starają się chronić swoje sady i plantacje, ale z pogodą trudno wygrać.
Na razie drzewka są w dobrej kondycji, bo zbiory zakończyły się wcześnie i udało się przeprowadzić wszystkie zabiegi przed końcem wegetacji. W sadownictwie kluczowa jest jednak zawsze wiosna.
Zima jest nadzwyczaj łagodna co sugeruje, że wiosna będzie również wczesna. To oznacza, że w okresie kwitnienia, tuż po nim mogą wystąpić przymrozki, które w sadownictwie najbardziej redukują plony – informuje prezes ZSRP Mirosław Maliszewski.
Rekompensaty za straty to zazwyczaj tylko kropla w morzu potrzeb. Ubezpieczenia upraw dotowane przez państwo też nie do końca się sprawdzają.
Składki jeśli chodzi o przymrozki są bardzo wysokie. Przeważającej części sadowników nie stać na tego typu ubezpieczenia. Ponadto, bardzo często firmy nie chcą ubezpieczać niektórych upraw z uwagi na bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia szkody – mówi sadownik Piotr Zieliński (woj. mazowieckie).
Niedawno dokonaliśmy zmiany w ustawie, która reguluje działalność firm ubezpieczeniowych i całego systemu. Mam nadzieje, że te zmiany spowodują że firmy ubezpieczeniowe będą bardziej zainteresowane tym, aby zawierać z sadownikami polisy, aby zabezpieczać ich uprawy – dodaje Mirosław Maliszewski.
Jak podaje Agrobiznes w tym roku na dopłaty upraw i zwierząt gospodarskich z budżetu państwa przeznaczono ponad 900 mln zł. Co roku korzysta z nich średnio kilkanaście procent sadowników i rolników. Zdaniem sadowników ubezpieczenia mogłyby być bardziej atrakcyjne gdyby stały się powszechne.
- źródło: agrobiznes.tvp.pl
Najnowsze komentarze