Rozpoczyna się meteorologiczna jesień. Czy pogoda będzie sprzyjać sadownikom podczas zbiorów jabłek ?
Wakacje skończyły się najzimniej od początku tego stulecia. Nie oznacza to jednak, że jesienna aura pozostanie z nami na dłużej. Lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa, wszakże kończy się pod względem astronomicznym dopiero 22 września – informuje twojapogoda.pl
Do tego samego dnia teoretycznie wciąż jeszcze może się pojawić upał, choć w tym sezonie jest to mniej niż nieprawdopodobne. Początek września przyniesie nam pogodę wyżową, która na zachodzie i południu kraju minie pod znakiem temperatur sięgających w cieniu nawet 25 stopni. Na wschodzie i północy będzie chłodniej, początkowo 15 stopni, a później do 20 stopni. Noce i ranki będą zimne, poniżej 10 stopni, lokalnie z przymrozkami. Będzie słonecznie i sucho, a ulewy wreszcie ustąpią.
Większe i mniejsze rozpogodzenia i ocieplenia czekają nas przez całą pierwszą połowę września. Później ponownie oziębi się, zacznie obficie padać i porywiście wiać. Jesień znów się nam przypomni.
- źródło: twojapogoda.pl
Jak informuje IMGW średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020* lub nieznacznie poniżej (tab.1.). Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w normie.
*Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla września jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0,4°C, a górna granica o 0,6°C
Tab. 1. Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla września z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na wrzesień 2021 r.
- źródło: imgw.pl
Najnowsze komentarze