Koniec kwietnia i początek maja przyniósł wyczekiwane opady deszczu. Czy opady były na tyle wystarczające by złagodzić narastającą suszę ?
Jak informuje PAP w ocenie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego deszcz, który padał w Polsce w ostatnim tygodniu, przerwał "narastanie suszy", choć były to opady "niewystarczające".
Ostatni nieco ponad tydzień, trochę sytuację poprawił. W całej Polsce były opady, one były może niewystarczające, ale już przerwały narastanie suszy" - powiedział w poniedziałek (6.05) dziennikarzom w Białymstoku minister Ardanowski, który uczestniczył w konferencji ws. izb rolniczych.
"Najbliższe kilkanaście dni będzie decydowało, czy susza wróci" - dodał minister. Zaznaczył, że są regiony, jak np. woj. podlaskie gdzie deszcz padał jedynie w niektórych miejscach, lokalnie, lub opady były "niewielkie".
Można i należy pisać o suszy w Polsce. Widać to doskonale na mapach wilgotności gleby. Miejscami są suche niczym pieprz. Obszary o wilgotności poniżej 30-40% wskazują na możliwy deficyt wody w strefie korzeniowej. Prezentowana na mapie wilgotność gleby jest wyrażona w procentach. pic.twitter.com/Ne194OW1al
— meteoprognoza.pl (@MeteoprognozaPL) 6 maja 2019
Ocenił, że sprawa suszy "jest poważna", ale ma zapewnienie od premiera Mateusza Morawieckiego i rządu, że gdyby susza wystąpiła, tak jak w 2018 r., to "rolnicy również nie zostaną pozbawieni pomocy. "Taką pomoc publiczną otrzymają" - dodał Ardanowski [czytaj wpis: Będzie pomoc w razie suszy >>>].
- źródło: PAP
Jak wynika z danych przekazanych przez stacje meteo serwisu agropogoda.pl w kwietniu br. największe sumy opadów oscylowały między 37 a 77 mm (woj. świętokrzyskie i mazowieckie). W ubiegłym roku (2018) sumy opadów deszczu w kwietniu oscylowały między 30 a 47 mm, natomiast w 2017 roku sumy opadów w kwietniu przekraczały aż 100 mm.
A jak sytuacja wygląda aktualnie ? Gdzie zanotowano największe sumy opadów na początku maja ?
Poniżej prezentujemy sumy opadów deszczu zanotowane przez stacje meteo serwisu agropogoda.pl od 1 do 7 (godz. 8:00) maja 2019 roku:
- Stacja meteo Lubawa z sumą opadów wynoszącą 24,0 mm
- Stacja meteo Sierosław z sumą opadów wynoszącą 23,8 mm
- Stacja meteo Syców z sumą opadów wynoszącą 21,6 mm
- Stacja meteo Oleśnica z sumą opadów wynoszącą 12,8 mm
- Stacja meteo Wolsztyn z sumą opadów wynoszącą 8,8 mm
- Stacja meteo Łobżenica z sumą opadów wynoszącą 8,4 mm
- Stacja meteo Skórzewo z sumą opadów wynoszącą 7,6 mm
- Stacja meteo Złotniki z sumą opadów wynoszącą 6,8 mm
- Stacja meteo Pniewy z sumą opadów wynoszącą 5,2 mm
- Stacja meteo Krośnice z sumą opadów wynoszącą 5,0 mm
- Stacja meteo Kleczanów z sumą opadów wynoszącą 5,0 mm
- Stacja meteo Oława z sumą opadów wynoszącą 4,4 mm
- Stacja meteo Szydłów z sumą opadów wynoszącą 2,6 mm
- Stacja meteo Michrów z sumą opadów wynoszącą 2,2 mm
- Stacja meteo Odrzywołek z sumą opadów wynoszącą 1,6 mm
- Stacja meteo Żdzary z sumą opadów wynoszącą 1,2 mm
- Stacja meteo Biała Rawska z sumą opadów wynoszącą 1,2 mm
- Stacja meteo Wola Żyrowska z sumą opadów wynoszącą 1,2 mm
- Stacja meteo Załęże Duże z sumą opadów wynoszącą 1,2 mm
- Stacja meteo Opatów z sumą opadów wynoszącą 0,8 mm
- Stacja meteo Sandomierz z sumą opadów wynoszącą 0,8 mm
- Stacja meteo Świniary z sumą opadów wynoszącą 0,6 mm
- Stacja meteo Korzybie z sumą opadów wynoszącą 0,4 mm
- Stacja meteo Warka z sumą opadów wynoszącą 0,2 mm
Opadów nie odnotowała w tym czasie stacja meteo: Kopana i Polanów.
Kiedy możemy spodziewać się kolejnych opadów deszczu ?
Jak informuje twojapogoda.pl rolnicy/sadownicy z północno-wschodniej Polski (gdzie dotychczas odnotowano najmniejsze opadu deszczu) czekają na obfite opady. W perspektywie następnych kilku dni padać będzie nadal niewiele, ale deszcze mogą się pojawiać niemal codziennie. Na większe ulewy przyjdzie poczekać do około 9 maja.
Później miałoby padać zdecydowanie intensywniej. Najbardziej obiecujące prognozy wskazują, że do 18 maja na całą wschodnią Polskę miałoby spaść nawet powyżej 100 mm deszczu. Byłoby to dla miejscowych rolników/sadowników przysłowiowe wpadnięcie z deszczu pod rynnę, ponieważ są to już ilości podtopieniowe, które mogą powodować gnicie upraw.
Jeśli te prognozy by się potwierdziły, to maj zapisałby się wyjątkowo deszczowo w porównaniu do niezwykle suchego kwietnia. Susza mogłaby się zmienić w podtopienia.
Wystarczą umiarkowane opady, aby susza uległa złagodzeniu – dodaje twojapogoda.pl
- źródło: twojapogoda.pl
Najnowsze komentarze