Jest gorzka, cierpka, ale przy tym bardzo zdrowa. To aronia, która z roku na rok zyskuje kolejnych amatorów. Szczególnie chodzi o przetwory na bazie tego owocu i kosmetyki. Polska jest największym producentem aronii na świecie. Roczne zbiory są szacowane na 45-50 tysięcy ton, co stanowi około trzech czwartych podaży w skali globalnej.
Paweł Eggert z Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska” poinformował, że
Wraz z rosnącym popytem poprawia się opłacalność produkcji tego owocu.
Jak stwierdził Paweł Eggert
Aronia wracała do łask jako roślina, którą poszukiwaliśmy w czasach pandemii z powodu jej cech wzmacniających odporność. Popyt w ciągu dwóch lat bardzo wzrósł, ale idące z tym wzrosty cen dla plantatorów były też spowodowane trudniejszymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli teraz cena będzie utrzymywać się na zadowalającym poziomie, można spodziewać się wzrostów nasadzeń krzewów
.
Eggert dodał, że
Większość aronii trafia na eksport, niemal wyłącznie w postaci przetworzonej. Owoce aronii można przechowywać w chłodniach przez miesiąc. Jeśli chodzi o eksport to owoce wyjeżdżają z Polski w postaci zamrożonej, soków, koncentratów lub wyrobów skonfekcjonowanych. Wciąż mają znaczenie koszty pracy w Polsce niższe niż na zachodzie i fakt, że w kraju mamy dobre zakłady przetwórcze. Możemy wysyłać gotowe towary lub półprodukty.
- źródło: tvp.info za IAR
Najnowsze komentarze