W 2019 r. Polska była piątym najważniejszym kierunkiem dla białoruskiego eksportu i jednocześnie piątym największym dostawcą towarów do tego kraju.
W 2019 r. wartość polskiego eksportu na Białoruś wyniosła 1,7 mld euro, co stanowiło zaledwie 0,7 proc. naszego eksportu ogółem.
W strukturze eksportu na Białoruś zdecydowanie najważniejszą pozycją są świeże jabłka i gruszki (według 4-cyfrowej klasyfikacji HS).
Znalazły się one na pierwszym miejscu w 2015 r., a więc po tym jak Rosja wprowadziła zakaz importu żywności nieprzetworzonej z krajów UE. Największą wartość eksport jabłek osiągał w latach 2016 i 2017. W tym okresie stanowiły one ponad 10 proc. całego eksportu na Białoruś.
W 2019 r. polscy eksporterzy dostarczyli na Białoruś ponad 280 tys. ton jabłek, co stanowiło prawie 30 proc. eksportu tych owoców z Polski.
Białoruś od blisko trzydziestu lat należy do najważniejszych partnerów handlowych Rosji. W 2019 r. była czwartym najważniejszym dostawcą towarów do Rosji (po Chinach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych).
Przypomnijmy: „Przed 2014 rokiem Białoruś importowała dość skromne partie polskich jabłek w porównaniu z Rosją. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2013 roku import jabłek do Białorusi wyniósł około 145 tysięcy ton. Sytuacja zaczęła się zmieniać już w 2014 roku, kiedy to eksport jabłek z Polski do Białorusi przekroczył 260 tysięcy ton, czyli zwiększył się o 1,8 raza (…)”. Miłość Białorusinów do polskich jabłek >>>
Największe znaczenie w eksporcie do Rosji mają produkty przemysłu motoryzacyjnego (samochody ciężarowe i części samochodowe) oraz żywność.
Produkty rolne stanowią obecnie 1/3 wartości białoruskiego eksportu do Rosji.
- źródło: obserwatorfinansowy.pl / forsal.pl
Najnowsze komentarze