Analiza warunków meteorologicznych w obecnych czasach jest już standardem. Temperatura, opady, wilgotność gleby to podstawowe parametry od których uzależniony jest końcowy sukces w uprawach "pod chmurką". Od kilkunastu lat do tego celu wykorzystywane są najróżniejsze stacje meteo oraz inne czujniki pomiarowe. Dla sadownika sama stacja meteo nie jest już urządzeniem nowym. Jednak z roku na rok coraz lepsze rozwiązania w tej dziedzinie agrometeorologii możliwe są do wdrożenia w uprawie owoców.
W naszym projekcie "Cyfrowy Sad' funkcjonuje stacje meteo iMetos. Posiadamy ją od kilkunastu lat, a sadownicy również w portalu sadownictwo.com.pl mogą samodzielnie śledzić aktualne dane meteo z kilku lokalizacji w kraju. Zobacz nasze stacje meteo >>>.
W bieżącym sezonie do naszego 'cyfrowego sadu' trafiły również sensory z firmy AgronetPRO. Unikalną właściwością i zarazem zaletą jest ich modułowość.
W dużym uproszeniu, jeden sensor/moduł służy do pomiaru jednego bądź dwóch parametrów. Może on pracować samodzielnie lub w połączeniu z innymi sensorami tworząc stacje meteo. To duża zaleta gdyż w przypadku stacji meteo temperaturę powietrza, opady i zwilżenie liścia mogliśmy monitorować z jednego punkt w naszym sadzie. W przypadku pomiaru z innej lokalizacji należało zakupić drugą stacje meteo ???
W przypadku modułowych sensorów jeśli w naszym gospodarstwie uprawiamy owoce na kilku działkach oddalonych od siebie, na każdej z nich możemy zainstalować pojedynczy sensor, a wszystkie dane meteo odczytywać w jednej dedykowanej aplikacji. Jeśli chcemy w obrębie jednej kwatery monitorować wilgotność gleby na różnych poziomach lub różnych końcach kwater (zmienność gleby, ukształtowanie terenu) wówczas to rozwiązanie również idealnie nadaje się do takiego zastosowania.
Wszystkie dane przesyłane są do aplikacji co kilka minut (w zależności od ustawienia), także pomiary możemy śledzić w czasie "prawie" rzeczywistym. Dodatkowo jak mówią producenci (prawdopodobnie na sezon 2022 już do sprzedaży) trafi sensor służący do pomiaru temperatury, dwutlenku węgla oraz etylenu w komorach chłodniczych.
Będzie to kolejne rozwiązanie pomocne z monitoringu owoców po zbiorze. Więcej informacji dowiecie się oglądając film, który nagraliśmy kilka dni temu.
Zapraszamy do oglądania.
Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału youtube.com/sadownictwo
Cyfrowy sad - nowy projekt 2022
W sezonie 2022 roku rozpoczynamy nowy projekt dotyczący rozwiązań cyfrowych, które mają zastosowanie w uprawie owoców. Będziemy chcieli przedstawić warte zastosowania cyfrowe, rozwiązania związane nie tylko z pomiarem warunków atmosferycznych, ale również z zapyleniem, organizacją i czasem pracy, wzrostem owoców, oraz maszynami w gospodarstwie sadowniczym.
W rolnictwie takie rozwiązania funkcjonują od kilku lat. W sadownictwie to pierwsze tego typu cyfrowe rozwiązania, które mają za zadanie pomóc wspomagać podejmowanie decyzji agrotechnicznych, a także wpłynąć na poprawę plonu oraz ewidencjonować czas pracy.
Wszystkie z przedstawianych rozwiązań będziemy praktycznie opisywać, testować oraz pokazywać ich wady i zalety. Zarówno po stronie sensorów, czujników, modułów jak i oprogramowania które z nimi funkcjonuje. Wszystkie z prezentowanych rozwiązań będziemy testowali "na żywo" w sadzie, tak aby przez cały sezon sprawdzić ich odporność na warunki zewnętrzne, intuicyjność i łatwość obsługi podczas prac w sadzie, (a nie zza biurka w domu). Porównamy również wszystkie parametry techniczne podawane katalogowo przez producentów urządzeń oraz aplikacji do faktycznego stanu podczas pracy w terenie. Sprawdzimy również jakość obsługi i serwisu. Zobaczymy czy na wsparcie techniczne możemy liczyć tak samo łatwo i przyjemnie po opłaceniu faktury, jak to miało miejsce na etapie zamawianiu produktu bądź usługi.
O wszystkich tych aspektach będziemy informować w portalu sadownictwo.com.pl
Najnowsze komentarze