Temat cydru od wielu lat poruszany jest wśród sadowników i całej branży jako alternatywa w produkcji sadowniczej gospodarstw. Choć sama technologia produkcji tego napoju jest już dobrze znana, ciągle brakuje surowca do jego wytwarzania. Brakuje jabłek ? Tak. Brakuje odpowiednich odmian jabłoni, z których można byłoby produkować odpowiedniej jakości produkt finalny.
Przypomnijmy:
Cydr jest napojem o rzeczywistej zawartości alkoholu od 1,2% do 8,5% objętościowych, otrzymanym w wyniku fermentacji alkoholowej nastawu na cydr, bez dodatku alkoholu, z możliwością słodzenia jedną lub wieloma substancjami lub dodania soku jabłkowego lub zagęszczonego soku jabłkowego
Cydr zostały zakwalifikowane przez polskiego ustawodawcę do fermentowanych napojów winiarskich i jako takie podlegają regulacji tzw. ustawy winiarskiej, tj. ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz.U. 2011 nr 120 poz. 690).
Produkcja cydru w USA szybko się rozwija i obecnie zajmuje znaczną część sektora napojów rzemieślniczych. Jednak istnieje czynnik ograniczający rozwój branży, którym jest niedobór wyspecjalizowanych [odmian] jabłek na cydr
powiedział Steve van Nocker, z Uniwersytetu Stanowego Michigan.
Odmiany jabłoni przeznaczone na cydr, różnią się od jabłek kulinarnych / deserowych bardzo dużą zawartością cukrów, kwasów i garbników, zapewniają złożone smaki, jakich potrzebują właśnie cydrownicy.
Większość odmian cydrowych pochodzi z Wielkiej Brytanii i Europy Zachodniej. Nie wiemy jak będą rosły w warunkach klimatu m.in. stanu Michigan w USA. Jednak wraz z rosnącym popytem ze strony konsumentów i producentów cydru, sadownicy muszą wiedzieć jakie odmiany jabłoni z przeznaczeniem na cydr powinni sadzić w określonych rejonach USA
dodaje Steve van Nocker
W tym celu posadzili ponad 80 różnych odmian jabłoni aby zbadać ich właściwości pod względem wzrostu wegetatywnego oraz generatywnego w warunkach USA. Poza odmianami "standartowymi" również w oceniane są odmiany jabłoni czerwono miąższowe. Testowane odmiany posadzono na dwóch typach podkładki M9 oraz MM106 w różnych rozstawach i systemach prowadzenia drzew.
Sadownicy w USA dzielą się na "dwa obozy" pod względem produkcji odmian cydrowych jabłoni.
Niektórzy uważają [uprawę] jabłka na cydr za sad przemysłowy, który nie przynosi dobrych cen za owoce, dlatego uprawiają je w systemach o niskim nakładzie i gęstości sadzenia tak aby obniżyć koszty. Inni uprawiają je w nowoczesnych systemach sadzenia o dużej gęstości, szukając korzyści w postaci większej wydajności z hektara.
The Great Lakes region needs great cider apples. @MSUAgBio grad student @CiderappleDNA’s research aims to find them. https://t.co/Rzb6wji9qc pic.twitter.com/FT1cP9aevA
— Good Fruit Grower (@goodfruitgrower) December 29, 2020
Ostatecznym cele w/w działań jest wskazania sadownikom 10-20 odmian jabłoni z przeznaczeniem na produkcje cydru. Wygrają te odmian które w warunkach Michigen okażą się najbardziej odporne na warunki pogodowe, choroby i szkodniki, oraz będą posiadały wysoki poziom cech potrzebnych do produkcji cydru. Ważną cechą jest również aby odmiany były plenne oraz owocujące corocznie co dałoby podstawy do myślenia o ekonomicznych aspektach sadzenia tego typu sadów.
Najnowsze komentarze